İrlanda Eğitim Sistemi | İrlanda'da Eğitim Hakkında Bilgiler

 • edcon
 • edcon
 • İrlanda Eğitim Sistemi | İrlanda'da Eğitim Hakkında Bilgiler


  İrlanda'da İrlanda Gaelcesi ve İngilizce olmak üzere iki resmî dil vardır, ancak İngilizceyi konuşanlar daha çoktur. İrlanda dili bütün okullarda mecburidir. İngilizce seviyeleri de İrlanda diline nazaran oldukça iyidir. İrlanda dilinin resmi adı Gaelik'tir.

  Aynı İngiliz sisteminde olduğu gibi 6 - 15 yaş arasında öğrenim mecburi olup ücretsizdir. Ülkede 3.415 ilkokul vardır. Ortaöğretim kurumları özel olup çoğunlukla dinsel kurumlar tarafından yönetilir ve devlet tarafından da yardım görürler.

  İrlanda liseleri değişik özelliklere sahip 4 seçenekten oluşmaktadır. Her biri bağımsız bir müfredatı benimsemiş olan liseler özgürlüklerine oldukça düşkündür. Bu liseler gündüz liseleri, yatılı devlet liseleri, özel gündüz liseleri ve özel yatılı liseler olarak sıralanabilir. 16 – 19 yaş aralığında öğrenciler liselerde eğitim almaktadırlar ve bu liselerde verilen eğitim oldukça kalitelidir.

  Öğrencilerin birçoğu dil eğitimi için daha çok küçük Londra diyebileceğimz Dublin şehrini tercih etmektedirler. Bunun yanında Galway, Cork, Waterford, Bray, Winchester, Limerick şehirleri de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehirler arasındadır.

  Üniversite Eğitim Sistemi

  Yükseköğrenim 1908 yılında kurulan Milli İrlanda Üniversitesi ile Dublin Üniversitesi tarafından sağlanır. Üniversitelerin tamamı İngiliz eğitim sistemini benimsemiştir ve yüksek kalitedeki eğitimleriyle göz doldurmaktadır. Köklü üniversitelere sahip olan İrlanda’daki tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. 

  Dünya standartlarında araştırma olanakları sunan İrlanda, eğitim sistemindeki başarıları ile tanınırken araştırma ve inovasyon alanlarında yaptığı yatırımlarla da dikkati çekmektedir. İrlanda, 2017 Küresel İnovasyon Endeksi'nde ilk 10’da yer alırken nanoteknoloji alanında dünya genelinde ikinci, kimyada beşinci, bilgisayar bilimlerinde ise altıncı sıradadır. APPLE, MICROSOFT, IBM, GOOGLE şirketlerinin merkez ofislerine ev sahipliği yaptığı için İrlanda’ya Avrupa’nın teknoloji başkenti denilmektedir.


  İrlanda'da eğitim hakkında sorularınız olursa ücretsiz danışmanlık için ofislerimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir ya da Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

  Bu içerik 08/08/2020 tarihinde güncellenmiştir.

  WhatsApp chat

  Whatsapp ile Yazın

  Hemen Ara

  Hemen Arayın