Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi / University Of Oxford 

Yaklaşık 1.000 yıllık tarihiyle Birleşik Krallık’ın en eski üniversitesi olan Oxford Üniversitesi, 150’den fazla ülkeden gelmiş 24 bin öğrencinin lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim gördüğü seçkin bir üniversitedir. Öğrencilerinin neredeyse yarısını uluslararası öğrencilerin oluşturduğu üniversite, İngiltere’nin ve Avrupa’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilmektedir.

Federatif bir yapıya sahip olan Oxford Üniversitesi, bir merkezi üniversite ile belirli özerklik alanları olan 38 kolej ve 6 yüksekokuldan oluşmaktadır. İngiliz mimarisinin 1.000 yıllık serüveninin ürünü olan ünlü binalarıyla Oxford şehrinde görkemli bir kampüse sahip olan üniversite, araştırma odaklı bir İngiliz üniversiteler ağı olan Russel Grubu'nun en seçkin üyelerindendir. Bunun yanında Avrupa’nın önemli üniversite birliklerinden olan Coimbra Grup, Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği ve Europaeum’un da aktif bir üyesidir.

Medical Sciences; Mathematical, Physical and Life Sciences; Humanities and Social Sciences olmak üzere 4 ana başlık altında yüzlerce eğitim programının bulunduğu Oxford Üniversitesinin en önemli özelliklerinden biri eğitimin küçük gruplar halinde gerçekleştirilmesi ve her öğrencinin haftada bir saat bir profesörden bire bir ders alma hakkının olmasıdır. THE World Rankings’e göre İngiliz üniversiteleri arasında en kaliteli akademisyenlere sahip olan Oxford Üniversitesi'nin öğretim üyelerinin 80’den fazlası Kraliyet Topluluğu üyesi ve 170’ten fazlası da İngiliz Akademisi üyesidir.

Sunduğu eğitimin kalitesiyle Teaching Excellence Framework (Eğitimde Mükemmellik Çerçevesi) tarafından altın madalya ile ödüllendirilen Oxford Üniversitesi; The Sunday Times, The Guardian ve The Complete University Guide tarafından İngiltere’deki en iyi 2. üniversite olarak gösterilmektedir. Eğitim verdiği neredeyse tüm alanlarda dünyada ilk 10 arasında olan Oxford Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında 4. sırada yer almaktadır.

Bugüne kadar 26 İngiliz başbakanı ve birçok ülkenin devlet başkanını mezun eden; fizik, kimya, ekonomi, tıp, edebiyat ve barış olmak üzere tüm alanlarda 52 mezun veya akademisyeninin Nobel ödülü aldığı Oxford Üniversitesi, 275 bin kişilik seçkin mezun ağı ile dikkatleri çekmektedir. Dünyaya yön vermiş yüzlerce siyasetçi, sanatçı, sporcu ve bilim insanın mezun olduğu Oxford Üniversitesinin bazı ünlü mezunları şunlardır:

Tony Abbott, eski Avustralya Başbakanı

David Cameron, eski İngiliz Başbakanı

II. Abdullah, Ürdün Kralı

Benazir Butto, eski Pakistan Başbakanı

Tony Blair, eski İngiliz Başbakanı

Bill Clinton, eski ABD Başkanı

TS Eliot, şair

Lord Florey, Nobel ödüllü patolog

Hugh Grant, oyuncu

Erwin Shrodinger, Nobel ödüllü fizikçi

Dünyanın en seçkin eserlerini de barındıran 100’ü aşkın kütüphanesi bulunan Oxford Üniversitesi'nin Bodleian Kütüphanesi, İngiltere Kütüphanesinden sonra Birleşik Krallık’ın en büyük 2. kütüphanesidir.

Tarihi boyunca her alanda yetiştirdiği birçok önemli isimle öne çıkan Oxford Üniversitesi, bugün de modern bir araştırma üniversitesi olarak son teknolojilerle donatılmış yüzlerce araştırma merkezi, enstitü ve laboratuvarı ile insanlığın geçmişini aydınlatmaya, gerçekleştirdiği keşif ve icatlarla insanlığın güncel sorunlarına çözümler üretmeye ve yaşam kalitesini artırmaya devam etmektedir.

Research Excellence Framework (Araştırmada Mükemmellik Çerçevesi) tarafından İngiltere’deki en iyi araştırma üniversitesi olarak gösterilen Oxford Üniversitesi, araştırma hacmiyle 12 alanda dünya genelinde ilk sırada yer almaktadır.

Dünya üzerindeki tüm kıtalarda araştırma projeleri yürüten Oxford Üniversitesi, 1 milyar GBP civarındaki dev araştırma bütçesiyle öğrencilerini disiplinlerarası proje çalışmalarıyla kendi alanlarında dünyada fark yaratabilecek bireyler olarak yetiştirmektedir.

Oxford Üniversitesi, akademik araştırma ve icatların ticari ürüne dönüşmesine Oxford University Innovation ile aracılık etmiştir. 150 teknoloji transfer şirketinin bulunduğu Oxford Üniversitesi, İngiltere’deki üniversiteler arasında en fazla patent başvurusunda bulunan üniversitedir.

Avrupa'nın lider işletme, inovasyon ve bilgi merkezlerinden biri olan Oxfordshire, 1.500 yüksek teknoloji şirketi ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

Oxford Üniversitesi'nin öğrencileri eğitim hayatları boyunca birçok projede aktif olarak yer almakta ve dünyanın en önemli kurum ve şirketlerinde staj yapmaktadırlar. Aldıkları eğitimle öncü roller üstlenebilecek bilgi ve becerilere sahip olan öğrencilerin % 90’ından fazlası, mezuniyetlerinden sonraki 6 ay içinde ya yüksek lisans eğitimine devam etmekte ya da küresel çapta saygınlığı olan bir kurumda profesyonel yaşama adım atmaktadır.

Eğitim ve araştırmanın yanında müzeleri, konser ve konferans salonları, spor tesisleri, kafeleri, restoranları ve öğrenci kulüpleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikleri ile öğrencilerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini de en üst düzeyde karşılayan Oxford Üniversitesi'nin 50 mezunu olimpiyat madalyası kazanan dünyaca ünlü sporculardandır.

Başvuru Koşulları

Oxford Üniversitesi'ndeki lisans programlarına başvurabilmek için temel olarak yüksek not ortalamasına sahip bir lise diploması ve not çizelgesi (tanskript) gerekli olsa da 2019 yılından itibaren bunlar yeterli olmamaktadır.

Uluslararası Bakalorya (IB), SAT / AP skoru ve bir lisans bölümünde en az bir yıllık eğitim üniversiteye kabulde etkili olacak niteliklerden bazılarıdır.

Oxford Üniversitesi'ndeki yüksek lisans programlarına başvurabilmek için ise temel olarak yüksek not ortalamasına sahip bir lisans diploması ve not çizelgesi (transkript) gerekmektedir.

İngilizce yeterliğini belgelendirmek için IELTS sınavından her bir bölümden 6,5 ve üzeri puan almak koşuluyla 7 puan, TOEFL IBT sınavından ise en az 100 puan almanız gerekmektedir.

Eğitim Ücretleri

Oxford Üniversitesi'ndeki lisans programlarının yıllık ücretleri 25.740 GBP ila 36.065 GBP arasında değişmektedir. Yüksek lisans programlarının yıllık ücretleri ise seçilecek programa göre değişmekle birlikte ortalama 25.000 GBP civarındadır.

Oxford Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin ilk yıllarında konaklamalarını garanti etmekte ve çeşitli başarı ve başlangıç bursları vermektedir.

YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Denkliği

Oxford Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 1.000 üniversite arasında yer aldığından YÖK tarafından tanınmakta ve gerekli yasal süreçlerin ardından diplomalarına kolaylıkla denklik verilmektedir.

Eğitim Programları

English Language and Literature

Classics

European and Middle Eastern Languages

Modern Languages

Oriental Studies

Psychology, Philosophy & Linguistics

Archaeology and Anthropology

Biology

Earth Sciences (Geology)

Geography

Human Sciences

Archaeology and Anthropology

Classical Archaeology and Ancient History

Fine Art

History of Art

Music

Biochemistry

Biomedical Sciences

Medicine

Human Sciences

Psychology (Experimental)

Philosophy

Law

Theology and Religion

Chemistry

Engineering Science

Materials Science

Physics

Computer Science

Economics

Mathematics

Statistics

 

 

 

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın