Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Ana Sayfa > Blog

Belarus'ta Eğitim

 

Belarus’u Tanıyalım

Belarus oldukça güvenli bir ülkedir bunun yanında sosyal ve kültürel hayat çok çeşitli ve zengindir.

Balarus’ta eğitim almanın avantajlarını sıralarsak; Rusçanın bu ülkede çok düzgün konuşulması, maliyetlerin Türkiye ve diğer ülkelere göre düşük olması, sağlık hizmetlerinin kaliteli olması, güvenliğin üst düzeyde olması, ırkçılığın olmaması, insanların yardımsever olması ve kültür düzeyinin yüksek olması, son olarak da üst düzey üniversitelerde kaliteli bir eğitim alma imkanı olarak sıralamak mümkündür. 

Belarus devlet üniversitesi Belarus’un temel üniversitesidir.1923 yılında kurulan üniversitede 40 binden fazla öğrenci eğitim almaktadır. Bu öğrenciler 2700 tanesi yabancı öğrencilerden oluşmaktadır. Üniversite dünya sıralamasında ilk 400’de yer almaktadır

Belarus'taki çocukların çoğu, çoğu ebeveyn için ideal bir yaş olan 6 yaşında okula başlar.
Tüm öğrenciler 15 yaşına kadar temel eğitim müfredatını takip etmelidir ve öğrencilerin büyük çoğunluğu lise eğitimlerini 18 yaşında bitirene kadar okulda kalır ancak bu yaş değişkendir ve zorunlu değildir.


15 yaşında, temel eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler, lise eğitimlerini tamamlamaya odaklanabilecekleri ve profesyonel bir sertifika için çalışabilecekleri kolej veya profesyonel teknik kurumlara gidebilirler. Lise veya mesleki sertifikayı tamamlayan öğrenciler, eğitimlerine üniversite düzeyinde devam etmek için başvuruda bulunabilirler.


Belarus'ta eğitim sistemi içinde Rusça ve Belarusça olmak üzere iki resmi dil bulunmaktadır.

Her yıl Belarus'taki yüksek öğretim kurumlarında ve üniversitelerde 6000'den fazla yabancı öğrenci eğitim görmektedir. 

Belli başlı üniversiteler:

Belarus Devlet Üniversitesi - Minsk

Belarus Devlet Tarım Teknik Üniversitesi - Minsk

Belarus Devlet Ekonomi Üniversitesi - Minsk

Belarus Devlet Tıp Üniversitesi - Minsk

Belarus Devlet Pedagoji (Maxim Tank) Üniversitesi - Minsk

Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi - Minsk

Belarus Devlet Teknoloji Üniversitesi - Minsk

Belarus Devlet Bilişim ve Radyoelektronik Üniversitesi - Minsk

Brest Devlet Teknik Üniversitesi

Belarus Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi - Minsk

Belarus Devlet Ulaştırma Üniversitesi

Uluslararası Sakharov Çevre Üniversitesi -Minsk

Minsk Devlet Dilbilim Üniversitesi

Belarus'ta üniversite eğitimi almak için neler yapmanız gerekiyor?

Belarus’ta bir üniversiteye başvurabilmeniz için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Yalnızca lise diplomanız ile başvuruda bulunup Rusça veya İngilizce olarak üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Dil seviyeniz yeterli değilse ne yapabilirsiniz?

Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ise üniversitelerin bünyelerindeki Rusça veya İngilizce hazırlık bölümlerine girebileceğiniz gibi, kurumumuzun anlaşmalı olduğu yurt dışındaki özel dil okullarında İngilizce dil eğitiminizi tamamlayıp IELTS veya TOEFL sınavlarının herhangi birinden İngilizce dil sertifikanızı aldıktan sonra üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Belarus’ta üniversite eğitimi kaç yıl sürmektedir?

Belarus’ta üniversite eğitimi genelde 4 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerinde bu süre 5 yıla çıkar. Türkiye ve Avrupa Birliği'nin diğer ülkelerinde olduğu gibi tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümleri ise 5 yıl sürmektedir. Bu sürelere dil hazırlık eğitimi dahil değildir.

Belarus'ta Üniversite ücretleri ve yaşam masrafları ortalama olarak ne kadardır?

Belarus’ta yıllık lisans ve yüksek lisans eğitim ücretleri 3000-4500 Dolar aralığında olmaktadır.

Hazırlık eğitimi ise içerisine birçok şeyin dahil olduğu paket program seçeneği olarak sunulmakta ve paket ücretleri 4500-5500 Dolar aralığında değişmektedir.

Devlet yurtları iyi durumdadır ve ücretler aylık 40-70 Dolar aralığındadır.

Şehir merkezlerinde eşyalı evler 350– 800 dolar arasında değişmektedir ancak şehir merkezinden uzaklaştıkça fiyatlar ortalama 100 Dolar civarında düşmektedir.

Elektrik, su, ısınma, telefon gibi giderler toplamda 50 Doları geçmemektedir.

Yurtta kalan bir öğrenci aylık temel harcamalar için 300-400 Dolar civarında ortalama bir bütçe yeterli olacaktır. Aylık sınırsız ulaşım kartı ortalama 15-18 dolardır. Öğrenciler aylık 5 dolara internet kullanabilir. Dışarıda yemek yemek isteyen öğrenciler 3-10 Dolar aralığında dünya mutfaklarından birini seçebilirler. Minsk’te Türk restoranları da bulunmaktadır. Birbirinden güzel yüzlerce kafe bulunmaktadır ve şehrin birçok yerinde alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Belarus’ta hangi üniversitelerde eğitim alabilirsiniz?

Dünya sıralamasında ilk 400 içerisinde olan Belarus Devlet Üniversitesi, ve ilk 1000 içerisinde yer alan Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi başta olmak üzere, Minsk Devlet Dil Üniversitesi ve Radyo Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlara katılabilirsiniz. Belarus Devlet Üniversitesi Türkiye’deki tek resmi temsilcisi olarak sizlere, Doğu Avrupa’nın en güzel coğrafyasında yer alan ve iyi bir Rusça konuşulan başkent Minsk’te eğitim seçenekleri sunuyoruz.

Belarus’tan aldığınız diplomalar Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmaktadır.

Belarus’ta bulunan üniversitelerin neredeyse tamamı YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanındığı için aldığınız diplomalar Türkiye’de de geçerlidir. Dünya sıralamasında ilk 400 içerisinde olan Belarus Devlet Üniversitesi’nde eğitim aldığınızda Türki’ye yatay geçiş imkanın da elde etmek mümkün.

 

Belarus’taki Minsk ofisimiz aracılığı ile Belarus’a ulaştığınız ilk  günden döneceğiniz güne kadar tüm resmi işlemlerinizle bizzat ilgileniyoruz.

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü