Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

İspanya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > İspanya'da Üniversite Eğitimi

İspanya'da Üniversite Eğitimi

İspanya’da Üniversite Eğitimi

Özellikle uluslararası öğrencilerin tercih ettiği; işletme, turizm ve iletişim gibi bazı bölümlerde İngilizce eğitim veren üniversiteler olsa da İspanya üniversitelerinde eğitim dili, dünyadaki en yaygın 2. dil olan İspanyolca’dır. İspanya’daki üniversitelerde İspanyolca ya da İngilizce eğitim veren bölümlerde okuyabilmek için en az B2 düzeyinde dil yeterliğine sahip olmak gerekmektedir. Dil yeterliği istenen düzeyde olmayan öğrenciler, üniversiteler tarafından verilen hazırlık eğitimlerini tamamlayarak lisans ya da yüksek lisans eğitimlerine başlayabilmektedirler. İspanya’daki üniversitelerde lisans programları seçilen bölümün özelliklerine göre 3 – 6 yıl, yüksek lisans programları ise 1 – 2 yıl sürmektedir. Yıllık eğitim ücretleri ise 2000 ila 20.000 € arasında değişmektedir. 

İspanya üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin “Selectividad” adı verilen bir sınava girmeleri gerekmektedir.  Selectividad sınavından alınacak puanın yüzde 40’ı ile lise diploma notunun yüzde 60’ının toplamından elde edilen sonuca göre ülkede okumaya hak kazanan öğrenciler belirlenmektedir. Selectividad sınavına hazırlanmak isteyen öğrenciler için 5 - 6 ay süren kurslar da mevcuttur. Türkiye’de bulunan; Fransız, Alman ve İtalyan liselerinden mezun olanlar ile lise eğitimi sonrasında Uluslararası Bakalorya (IB) diploması alan öğrenciler ise Selectividad sınavına girmeden İspanya üniversitelerine başvurabilmektedirler.

İspanya’da eğitim ücretleri ve yaşam giderleri birçok Avrupa ülkesine göre daha düşüktür. Bu nedenle Avrupa standartlarındaki bir eğitim çok daha düşük fiyatlar ile alınabilmektedir. İspanya’daki uluslararası öğrenciler haftada 20 saati geçmemek koşuluyla yarı zamanlı işlerde çalışarak bütçelerine katkıda bulunabilir. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise mezun olduktan sonraki 1 yıl içinde iş buldukları takdirde İspanya ya da başka bir Avrupa ülkesinde çalışma hakkı elde etmektedir. Türkiye’deki üniversitelerin lisans programlarından birinde okuyan öğrenciler, en az 60 kredilik ders saatini doldurduklarında İspanya üniversitelerine dikey geçiş başvurusu yapabilmektedirler. İspanya “Schengen” ülkelerinden biri olduğundan uluslararası öğrenciler diğer Avrupa ülkelerine kolaylıkla seyahat ederek farklı kültürleri deneyimleyebilmekte ve değişik kariyer olanaklarını değerlendirebilmektedirler.


Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü