Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Gürcistan'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Gürcistan'da Üniversite Eğitimi

Gürcistan Eğitim Sistemi


Türkiye ile benzer bir eğitim sisteminin bulunduğu Gürcistan’da 6 yaşında başlayan ve 6 yıl süren temel eğitim zorunludur. 13–15 yaş arasını kapsayan orta eğitim 3 yıl sürmekte, 15 yaşında başlayan lise eğitimi de yine 3 yıl sürmektedir.

Gürcistan’da devlet okullarının yanında aralarında yabancı ülkeler tarafından açılan kolejlerin de bulunduğu özel okullar da bulunmaktadır.

Üniversite Eğitimi

Sovyetler Birliği döneminden kalan köklü bir yükseköğretim altyapısı bulunan Gürcistan’da devlet üniversitelerinin yanında özel üniversiteler de bulunmaktadır. Gürcistan vatandaşları ülkemizde olduğu gibi merkezi bir sınavla üniversiteye yerleşebilirken uluslararası öğrencilerden herhangi bir sınav sonucu istenmemektedir. Bu nedenle ülkemizdeki öğrencilerin TYT ve AYT sınavlarına girme ya da ülkemizdeki herhangi bir üniversiteye yerleşme koşulu olmaksızın istedikleri Gürcistan üniversitesinin diledikleri bölümlerine başvurma hakları bulunmaktadır.

Gürcistan üniversitelerindeki eğitim süreleri ülkemizde olduğu gibi tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümlerde 5-6 yılken diğer lisans programlarında 4 yıl, yüksek lisans programlarında ise 2 yıldır.

Gürcistan’daki birçok üniversite Avrupa Birliği tarafından tanındığından mezunlarına tüm Avrupa ülkelerinde geçerliği olan “Mavi Diploma” vermektedir. Bu durum uluslararası öğrencilerin Gürcistan’ı tercih etmelerindeki en önemli etmenlerden biridir.

Gürcistan’ın uluslararası öğrencilere tanıdıkları kolaylıklar sayesinde ülkemizde oldukça zorlu koşullar sonunda kazanılabilen tıp, diş hekimliği ve mühendislik bölümlerinde eğitim alabilmek ülkemizdeki herhangi bir liseden mezun olmuş öğrenciler için çok daha kolaydır.

Türkiye’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler için Gürcistan üniversitelerindeki lisans ve mühendislik tamamlama programlarına geçiş oldukça kolaydır. Bu yolu seçen öğrenciler hem yabancı dillerini geliştirme hem de Avrupa’da geçerliği olan “Mavi Diploma” sahibi olma avantajını elde ederler.

Gürcistan üniversitelerinde Gürcüce, Rusça ve İngilizce eğitim alabilme olanağı bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilerin eğitim almak istedikleri dilde en az B2 ya da C1 düzeyinde yeterliği bulunmak zorundadır. Uluslararası öğrenciler dil yeterliklerini TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliği olan sınavlardan aldıkları puanlarla belgeleyebilecekleri gibi Gürcistan üniversitelerinin açmış oldukları yeterlik sınavlarına da girebilirler. Dil yeterliği istenen düzeyde olmayan öğrenciler, 1 yıllık hazırlık eğitimlerinin ardından Gürcistan üniversitelerinin lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim almaya hak kazanırlar.

Sınıf geçme sistemi Türkiye’dekine benzeyen Gürcistan üniversitelerinde öğrencilerin dönem başladıktan 4–5 hafta sonra yapılan vize sınavlarından ve dönem sonunda yapılan final sınavlarından aldıkları notların yanında derslerde gösterdikleri performanslara göre de bir notları olmaktadır. Söz konusu notların ortalaması en az 51 olan öğrenciler o dersten başarılı sayılırlar. Başarılı olamayan öğrenciler ise ya yaz okuluna devam ederler ya da başarılı olamadıkları dersleri sonraki dönemde tekrar ederler.

Yüksek Lisans Eğitimi

Türkiye’deki lisans programlarından mezun olan öğrenciler herhangi bir sınav koşulu olmaksızın Gürcistan üniversitelerindeki yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

Eğitim süresi 2 yıl olan tezli yüksek lisans programlarında eğitim gören öğrenciler 1 yıl süren ders aşamasını başarıyla tamamladıklarında kendilerine atanan danışman öğretim üyesinin gözetiminde 1 yıl içinde bir yüksek lisans tezi hazırlarlar. Hazırladıkları tez üniversitenin ilgili akademik kurulu tarafından onaylanan öğrenciler, yüksek lisans diploması almaya hak kazanırlar.

YÖK Denkliği

Gürcistan’da YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınan üniversiteler olduğu gibi tanınmayan üniversiteler de bulunmaktadır. Bu nedenle üniversite eğitimini Gürcistan’da almak isteyen öğrenciler, olumsuz durumlarla karşılaşmamak için kurumumuzla iletişime geçerek danışmanlarımızdan ilgili konuda bilgi alabilirler.  

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü