Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Amerika'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Amerika'da Üniversite Eğitimi

Amerika'da Üniversite Eğitimi Almanın Önemi

Üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrencilerin ülke seçimi yaparken birçok kriteri göz önüne alması gerekmektedir. Seçilecek ülkenin yaşam koşulları, eğitim ve yaşam maliyetleri, alınacak diplomanın geçerliği ve sağlayacağı avantajlar gibi birçok kıstası göz önüne alarak ülke ve okul tercihi yapmaya çalışan öğrencilerin akıllarındaki soruları Amerika Birleşik Devletleri özelinde on madde halinde cevaplamaya çalıştığımız bu makalenin üniversite eğitimi için Amerikan üniversitelerini düşünen öğrencilere rehberlik etmesini umuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 1.000 üniversite arasında 150’den fazla üniversitesi ile bu alanda dünya lideri konumundadır. Harvard, Stanford, Yale, Princeton, MIT gibi dünyanın en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu ve benzeri üniversitelerde eğitim görmek, dünyadaki birçok gencin hayallerini süslemektedir. 

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde eğitim görebilmek için Türkiye’deki TYT ve AYT sınavlarına girme zorunluluğu yoktur. Lise diplomanız ile okumak istediğiniz üniversitelerin istediğiniz bölümlerine başvurabilirsiniz. Bazı ülkeler meslek liselerinden ve imam hatip liselerinden alınan diplomaları tanımazken Amerikan üniversiteleri bu liselerden alınan diplomaları da tanımaktadır.


unsplash-logofrank mckenna

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerden alacağınız diploma, hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir. 

Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin fiyatları ile Amerikan üniversitelerinin fiyatlarını karşılaştırdığımızda çok büyük farklar olmadığını görmekteyiz. Ancak herkesin de kabul edebileceği gibi Amerikan üniversitelerinden alınacak bir diploma, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden alınacak bir diplomaya göre hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde çok daha prestijli olacaktır ve sahibine birçok fırsatlar sunulmasını, ayrıcalıklar tanınmasını sağlayacaktır.

Amerikan Üniversitelerinden Alınacak Diplomanın Avantajları

Kendilerine saygın ve parlak bir kariyer hedefi koyan öğrenciler için Amerikan üniversitelerinden alınacak bir diploma, bu hedeflere ulaşmada çok önemli bir başlangıç olacaktır. Gerek ülkemizdeki global ölçekli şirketler gerekse dünyanın diğer ülkelerinde bulunan uluslararası ölçekte önemli şirketler, üniversite eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde almış adaylara öncelik tanımakta ve onlara çok önemli kariyer fırsatları sunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde eğitim gören öğrenciler, ülkedeki dünyaca ünlü şirketlerde staj yapabilme ve mezun olduktan sonra bu şirketlerde iş bulabilme şansına sahip olmaktadırlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimi görmek sadece nitelikli bir eğitim almak demek değildir. Hemen her açıdan dünyanın kalbi diyebileceğimiz bu ülke, sosyal ve kültürel çeşitlilik açısından da eşi benzeri olmayan bir ülkedir. Böyle bir ülkede geçirilecek üniversite hayatı size birçok farklı kültür ile tanışma fırsatı sunarak kendinizi sosyal ve kültürel açıdan çok yönlü olarak geliştirmenizi, bunun sonucunda da farklı ülkelerdeki yaşamlara kolayca entegre olarak bir dünya vatandaşı olabilmenizi sağlayacaktır. 

Hem Apple, Google, IBM, Microsoft gibi Amerika merkezli şirketler hem de farklı ülkelerin global ölçekteki şirketleri, Amerikan üniversitelerindeki kendi alanları ile ilgili bölümlerle yakın ilişkiler kurmakta, bu bölümlerde eğitim gören öğrencilerin yapmış oldukları projelerle akademik çalışmaları takip etmekte ve uygun gördükleri öğrencilere iş tekliflerinde bulunmaktadır. 

Dünyanın başkenti olarak tanımlanan, müzikten tiyatroya, resimden modaya dünyanın en önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan, dünyanın en önemli finans kuruluşlarını barındırdığından dünyanın finans merkezi konumunda olan ve dünyadaki en prestijli üniversitelerden New York Üniversitesi ve Columbia Üniversitesinin bulunduğu New York; Apple ve Google başta olmak üzere birçok teknoloji şirketine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi’nin bulunduğu, California Üniversitesi ve  Stanford  Üniversitesinin şehri San Francisco; Harvard, MIT gibi dünyanın en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüksek  nitelikli kültürel ve entelektüel faaliyetlerin merkezi konumunda olan Boston gibi dünyanın hem kültürel hem ekonomik hem de akademik açıdan en gözde şehirlerinde üniversite eğitimini alan öğrenciler, dolu dolu geçirecekleri üniversite yaşamının ardından global çaptaki şirketlerde kariyer basamaklarını hızla çıkmaktadırlar.

Geniş bir özgürlük alanının bulunduğu ve insanların en çılgın fikirlerini dahi özgürce paylaşabildiği Amerikan üniversiteleri, hem sosyal bilimlerde hem de fen bilimlerinde Nobel ödülü almış birçok bilim adamı yetiştirmiştir. Bugün de her alanda özgün fikirleri ve projeleri olan öğrencilerin hayallerini gerçekleştirebilecekleri en uygun ortamlar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversiteler ve araştırma enstitüleridir.

Amerika'da eğitim görmenin diğer avantajlarını da merak ediyorsanız ofislerimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü