Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada'da Lisans Eğitimi | Kanada'da Üniversite

Dünyanın en yaşanılır ülkeleri sıralamalarında birçok kez birinci seçilen Kanada, son yıllarda eğitim kalitesi ile de ön plana çıkmakta ve yurt dışında eğitim görmek isteyen gençlerin dikkatini çekmektedir. Farklı kuruluşlar tarafından birçok araştırmada dünyanın en güvenli ülkeleri arasında daima ilk üçte olan Kanada, bu özelliği ile de yurt dışından gelen öğrenciler için oldukça cazip bir seçenektir. Kanada gibi yüksek yaşam standartlarına sahip bir ülkede yüksek niteliklere sahip bir üniversite eğitimi alıp tüm dünyada geçerliği ve prestiji olan bir diplomaya sahip olarak kariyer hedeflerine ulaşmada sağlam bir başlangıç yapmak isteyen birçok ülkeden binlerce öğrenci Kanada üniversitelerinde eğitim görmektedir.

Kanada'da Ön Lisans Eğitimi

Kanada'da ön lisans eğitimi veren ve genel olarak “Community College” olarak adlandırılan 150'ye yakın eğitim kurumu vardır. Ön lisans eğitimi veren ve "College, Institute, Insitute of Technology, Technical College" gibi adlarla anılan bu okullarda bir sanat veya mesleğe yönelik pratik eğitimler verilebildiği gibi lisans eğitimine hazırlık mahiyetinde akademik eğitimler de verilmektedir. Liseden mezun olan öğrenciler doğrudan Kanada’daki bir lisans programına başvurabildiği gibi daha esnek kabul şartlarına ve daha düşük ücretlere sahip bu kolejlerde 2 veya 3 yıllık bir eğitim gördükten sonra belirli yeterlikleri sağladıkları takdirde lisans programlarına yatay geçiş de yapabilir ve 2 yıllık eğitimin ardından lisans diplomasına sahip olabilirler.

Ön lisans eğitimi veren kolejlerin birçoğunda son teknolojik yeniliklerle donatılmış sınıflarda verilen eğitimlerde pratik eğitim ön plandadır ve  öğrencilerin maaşlı staj yapma olanağı da bulunmaktadır. Bu da öğrencilerin eğitimini finanse edebilmelerine önemli bir katkı sağlamaktadır. "Community College"lerin bazılarında, az da olsa, lisans eğitimini tamamlamış öğrencilere, belirli uzmanlık alanlarında eğitimler verilen ve "Postgraduate" olarak adlandırılan sertifika ve diploma programları da bulunmaktadır.

Kanada'da Lisans Eğitimi

Dünya sıralamalarında oldukça yüksek derecelere sahip üniversitelere ev sahipliği yapan Kanada'da üniversiteler öğrenci seçiminde oldukça titiz davranmakta, bu tutumlarını eğitim sürecinde de sürdürmekte ve bunun sonucunda dünyada her zaman adından övgü ile söz ettiren bir eğitim kalitesine sahip olmaktadır. Üniversite eğitiminin devlet tarafından desteklendiği Kanada'da 100 civarında üniversite bulunmakta ve bunların önemli bir kısmı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 1.000 içinde yer almaktadır. Bu üniversitelerden 4 tanesi de  dünyadaki ilk 100 üniversite arasında bulunmaktadır.

Kanada'daki üniversitelerde lisans eğitimi, birçok ülkede olduğu gibi 4 yıl sürmektedir. Ancak hukuk bölümlerinde ve sağlıkla ilgili bazı bölümlerde eğitim 5 yıl, tıp fakültelerinde ise 6 yıl sürmektedir. Kanada’daki üniversitelerin bazılarında bir akademik yıl 3 döneme ayrılmaktadır. Güz dönemi eylül - ocak aylarını, kış dönemi ocak  -nisan aylarını, yaz dönemi ise nisan - temmuz aylarını kapsamaktadır. Bu üniversitelerde öğrenciler isteğe bağlı olarak yaz dönemlerinde de ders alarak 4 yıllık üniversite eğitimini 2,5 yılda tamamlayabilme olanağına sahiptirler. Merkezi bir eğitim sisteminin bulunmadığı Kanada'da her eyaletin kendi Milli Eğitim Bakanı vardır ve eğitim politikalarını bu bakanlar belirler. Üniversitelerin ise çok geniş özerklik alanları vardır. Kanada'da merkezi bir üniversiteye giriş sınavı da bulunmadığından üniversiteler hem öğrenci seçmede kullanacakları kriterleri hem de ücret politikalarını  kendileri belirler. Bu nedenle üniversite eğitimini Kanada'da görmeyi düşünen öğrencilerin üniversitelerin öğrenci seçiminde dikkate aldığı kriterleri tek tek kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu da belli bir bilgi birikimi ve deneyim gerektirdiğinden kendilerine uygun üniversite ve bölüm seçiminde öğrencilerin uzman desteği almalarında yarar vardır. Yılların bilgi birikimine ve deneyimine sahip danışmanlarımızla kurumumuz her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Denkliği

Kanada'daki üniversitelerin birçoğu dünyanın en prestijli okulları arasında yer aldığından bu okullardan alınacak diplomalar dünyanın bütün ülkelerinde geçerli olduğu gibi ülkemizde de YÖK tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.

Başvuru Koşulları

Kanada'da üniversite eğitimi alabilmenin koşullarını her üniversite kendisi belirlediğinden her ne kadar ülke genelinde geçerli bir sistem olmasa da temel olarak öğrencilerden talep edilen bazı yeterlikler söz konusudur. Üniversitelerin bunların dışında talep ettiği kriter ve belgelerin okulların internet sitelerinden öğrenilmesi gerekir. Kanada genelinde üniversiteler tarafından istenilen temel kriterler ve belgeler şunlardır:

Lise Diploması

Kanada üniversitelerinde eğitim görebilmek için TYT ve AYT sınavlarına girme zorunluluğu yoktur. Kanada tarafından tanınan herhangi bir liseden yüksek bir diploma notuyla mezun olmuş öğrenciler Kanada'daki üniversitelerin istedikleri bölümlerine başvuruda bulunabilirler.

Not Çizelgesi (Transkript)

Mezun olunan liseden alınacak not çizelgesi eğer İngilizce değilse resmi onayı olan bir kuruma tercüme ettirilmelidir. Not çizelgesinde dersler haricinde öğrencinin gösterdiği ulusal veya uluslararası başarılar varsa onların da yer alması üniversitelerin dikkatini çekecek ve öğrencinin okula kabul edilmesinde önemli bir etken olacaktır.

Yabancı Dil Yeterlik Belgesi

Kanada'daki üniversitelerde İngilizce veya Fransızca eğitim görmek mümkündür. Fransızca eğitim veren üniversitelerin talep ettiği standart bir sınav yoktur. Bu üniversiteler öğrencilerin Fransızca dil yeterliğini kendi uyguladıkları sınavlar ile ölçmektedir. İngilizce eğitim veren üniversiteler ise TOEFL, IELTS ve benzeri merkezi İngilizce yeterlik sınavlarından alınacak sonucu veya kendi uyguladıkları İngilizce yeterlik sınavlarında gösterilecek başarıyı dikkate almaktadır. Kanada'daki üniversitelere başvurabilmek ve kabul alabilmek için bu sınavlarda gösterilecek başarılarla ilgili bir standart yoktur. Üniversitelerin kendi belirledikleri ve bölümlere göre de değişebilen İngilizce yeterlik dereceleri söz konusudur. İngilizce yeterliği olmayan öğrenciler için ise “Pathway” adı verilen bir eğitim süreci söz konusudur. Bazı üniversiteler bu dil eğitimini öğrencilerine kendi bünyelerinde verirken farklı enstitülerde de bu eğitimi almak mümkündür. Pathway sürecinde sadece dil eğitimi verilmekle kalınmayıp öğrencileri akademik hayata hazırlayan dersler de verilmektedir. 1 yıl süren bu eğitim süresince öğrenci kendini hem dil yeterliği açısından geliştirmekte hem de akademik eğitime hazırlamaktadır. Lisans eğitiminden önce alınan bu eğitim dönemi, öğrencilerin her yönden ülkeye uyum sağlamalarına da yardımcı olmaktadır.

Referans Mektupları

Referans mektuplarını öğrencinin daha önce derslerine girmiş öğretmenler veya okuduğu okulun yöneticileri yazabileceği gibi öğrencinin sosyal çevresinden kişiler de yazabilirler. Bu mektuplarda öğrencinin akademik başarıları, yetenekleri, katıldığı ulusal veya uluslararası projeler ve çalışmalar, hedefleri, okumak istediği bölümle ilgili becerileri, neden bu bölümde okumak istediği gibi öğrenci ile ilgili çok yönlü ve doğru bilgilerin bulunması gerekmektedir.

Başvuru Mektubu

Öğrenci tarafından yazılması gereken başvuru mektubunda öğrenci kendini tanıtmalı, Kanada’yı ve okumak istediği bölümü neden tercih ettiğini ayrıntılı olarak açıklamalı ve kariyer hedeflerini açık bir şekilde anlatmalıdır. Bunların yanında eğer öğrenciler gönüllülük esasına dayanan sosyal ve kültürel etkinliklere katılmışlar ve kendi toplumlarının ve insanlığın yararına faaliyetlere katılmışlarsa bunları da mutlaka belirtmelidirler. Çünkü günümüzde akademik başarıların yanında bu tür etkinlikler de kişilerin sosyal gelişmişliklerini ölçmede çok önemli hale gelmiştir. Bazı üniversiteler ise başvuru mektuplarını standart bir form haline getirdiklerinden öğrencilerin bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmaları yeterli olacaktır.


Kanada'da Eğitim Ücretleri

Kanada’daki üniversitelerin % 97'si devlet üniversitesi olmasına rağmen yurt dışından gelen öğrenciler için eğitim ücretlidir. Ancak aynı standartlarda üniversite eğitimi alınabilecek Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'ye göre daha ekonomik bir seçenektir.  Eğitim ücretleri tercih edilecek üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Kanada'da ön lisans eğitimi veren kurumların yıllık ücretleri 5.500 Amerikan doları ila 10.000 Amerikan doları arasındadır. Lisans programlarının ücretleri ise 6.500 Amerikan doları ila 17.000 Amerikan doları arasında değişmektedir. Ancak Kanada’daki üniversiteler arasında eğitim kalitesi bakımından büyük farklılıklar olmadığından bu fiyatlar daha çok üniversitenin bulunduğu şehre ve bölgeye göre şekillenmektedir. Bu nedenle öğrenciler bütçelerine uygun olan okulları rahatlıkla tercih edebilirler.

Kanada'da Çalışma Koşulları

Kanada'daki üniversitelerde eğitim gören öğrenciler hafta içleri 20 saati geçmemek koşuluyla, hafta sonları ve sömestr tatillerinde ise tam gün çalışma olanağına sahiptirler. 


Kanada'da Burs Olanakları

Kanada'daki burs olanaklarının başında “giriş bursu” olarak adlandırılan burslar gelmektedir. Giriş bursları öğrencinin daha önce yapmış olduğu sosyal ve kültürel faaliyetler ile akademik başarılar göz önüne alınarak üniversiteler tarafından öğrencinin okula girdiği yıl verilir. 1.000 ila 1.5000 Kanada doları arasında değişen giriş burslarını bazı üniversiteler her yıl koşulsuz olarak yenilerken bazı üniversiteler burs verecekleri öğrencileri sosyal ve akademik performanslarına göre her yıl yeniden değerlendirir. Günümüz dünyasında akademik başarının yanında kişinin kendini sosyal olarak geliştirmesi ve katıldığı gönüllü etkinlikler ile insanlığa sunduğu faydalar da çok önemli olduğundan Kanada'daki bazı üniversiteler öğrencilerin akademik başarıları yanında gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirdiği sosyal çalışmaları, liderlik yaptığı sosyal ve kültürel etkinlikleri, ulusal ve uluslararası yarışmalarda gösterdiği başarıları, okul derecelerini, öğrencinin gösterdiği referansları ve benzeri etkenleri de dikkate alarak bir defaya mahsus veya yenilenebilir burslar vermektedir. Bursların alınabilmesinde öğrencinin sunacağı referans mektupları ve kendi yazdığı başvuru mektubu oldukça etkili olmaktadır.

Kanada'daki birçok üniversite eğitim maliyetlerini karşılamakta zorlanan öğrenciler için fonlar ayırmakta ve bu durumlarını belgelendirilen öğrencileri bu fonlardan yararlandırmaktadır.

Quebec eyaletindeki birçok üniversite ise üniversite eğitimini Fransızca olarak görmek isteyen öğrencileri "Exoneration of Tuition Fees" adı verilen uygulamadan yararlandırmaktadır. Bu kapsama giren öğrenciler Kanada vatandaşı olan öğrenciler gibi değerlendirilmekte ve böylece yurt dışından gelen öğrencilerin eğitim ücretleri 2000 Kanada doları ila 5000 Kanada doları aralığına düşmektedir. Bunların dışında Kanada'daki üniversite öğrencilerine burs veren özel vakıflar ve fonlar da bulunmaktadır. Kanada'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler bu kuruluşlara da burs başvurusunda bulunabilir ve talep edilen niteliklere sahip iseler öğrenim burslarından yararlanabilirler.

Burs başvuruları üniversite başvurularından daha önce sonlandığı için üniversitelerin sunduğu burs olanaklarından yararlanmak isteyen öğrencilerin başvurularını okul başvurularından önce yapmaları daha yararlı olacaktır.

Kanada'da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabillirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü