Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada'da Eğitim Almanın Avantajları | Kanada'da Eğitim

Yurt dışında üniversite eğitimi görmek isteyen öğrenciler, birçok ülkeyi incelemekte ve ülkelerin avantajlarını ve dezavantajlarını araştırmaktadırlar. Son yıllarda yüksek yaşam standartları ve yüksek eğitim kalitesi ile dikkatleri üzerine çeken ve her geçen yıl artan sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlayan Kanada, ülkemizdeki öğrencilerin de en çok merak ettiği ve ilgi gösterdiği ülkelerden biri haline gelmiştir. Biz de bu yazımızda Kanada hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenciler için Kanada'da üniversite eğitimi görmenin avantajlarını anlatmak istedik. 

Sınavsız Üniversite 

Kanada'da üniversiteye girecek öğrencileri seçmek için uygulanan merkezi bir sınav olmadığından yurt dışından üniversite eğitimi görmek için Kanada'ya gelen öğrencilerden de kendi ülkelerindeki öğrenci seçme sınavlarına girmeleri şart koşulmamaktadır. Bu nedenle ülkemizde uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girmeden sadece bir lise diploması ile Kanada'daki üniversitelere başvurulabilir. 

Bölüm Seçme Özgürlüğü 

Yurt dışından gelen öğrenciler, mezun oldukları lisenin türü ne olursa olsun Kanada'daki üniversitelerin istedikleri tüm bölümlerine başvuru yapma hakkına sahiptirler. 

Kanada'da Kolay Kabul Alınabilen Ön Lisans Programları

Kanada'da "College, Institute, Insitute of Technology, Technical College" gibi adlarla anılan ve 2 veya 3 yıllık eğitimin ardından ön lisans derecesi veren eğitim kurumları, lisans programlarına göre daha esnek kabul şartları ile ve daha ekonomik ücretlerle öğrenci kabul etmektedir. Kanada'daki kolejlerin fiyatları 5.500 - 10.000 Amerikan doları arasında değişmektedir. 

Lisans Programlarına Yatay Geçiş Olanağı

Ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler, Kanada üniversitelerindeki lisans programlarına kolaylıkla yatay geçiş yapabilmekte ve görecekleri 2 yıllık eğitimin ardından lisans diploması almaya hak kazanmaktadırlar. Bu nedenle Kanada'daki birçok öğrenci üniversite hayatına ön lisans derecesi veren bu kolejlerde başlamaktadır. 

Kanada'da Yüksek Eğitim Kalitesi 

Kanada'da yaklaşık 100 adet üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerin büyük bir çoğunluğu devlet üniversitesidir. Kanada'nın diğer ülkelerden en önemli farklarından biri de ülkenin çeşitli şehirlerine dağılmış bu üniversitelerin aralarında çok büyük kalite farklarının olmamasıdır. Bunun en önemli nedenlerinden biri, sıkı bir denetim ve kontrol mekanizmasının olması ve bunun sonucunda tüm okulların belli bir kalite standardının üzerine çıkmış olmasıdır. 

Ülke genelinde yüksek bir eğitim standardına ulaşıldığının en önemli delili, ülkedeki üniversitelerin büyük çoğunluğunun dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 100’de, ilk 500'de ve ilk 1.000’de kendilerine yer bulabilmiş olmalarıdır. 

Kanada'da Ekonomik Üniversite Eğitimi

Kanada’daki üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet üniversitesi olmasına rağmen yurt dışından gelen öğrenciler için üniversite eğitimi ücretlidir. Avrupa'ya göre eğitim ücretleri biraz yüksek olsa da Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'ye göre daha düşüktür. Kanada'daki lisans programlarının ücretleri 6.500 - 17.000 Amerikan doları arasındadır.

Üniversitelerin eğitim kalitelerinde çok büyük farklar olmadığından ücretler arasındaki farkı çoğunlukla üniversitenin bulunduğu bölge ve şehir oluşturmaktadır. Bu nedenle öğrenciler kendi bütçelerine uygun bir üniversiteyi gönül rahatlığıyla seçebilir ve yüksek nitelikli bir üniversite eğitimi alabilir. 

Kanada'da Geniş Burs Olanakları 

Kanada'daki birçok üniversite “giriş bursu” adı altında başarılı öğrencilere üniversite eğitiminin ilk yılında belli miktarlarda burslar vermektedir. Bazı üniversiteler öğrencilerin akademik başarılarını ve sosyal çalışmalarını değerlendirerek bu bursu diğer yıllarda da vermeyi sürdürmektedir.

Kanada'daki üniversitelerin çoğunda gönüllülük esasına dayalı sosyal çalışmalara katılan ve liderlik eden, farklı kültürel ve sanatsal etkinliklerde rol alan, çeşitli sosyal ve kültürel projeler geliştiren sosyal becerileri yüksek öğrencilere yönelik burs programları bulunmaktadır.

Kanada'daki üniversitelerin bazıları eğitim giderlerini karşılamakta zorlanan öğrenciler için bir fon ayırmakta ve durumunu belgelendirebilen öğrencileri bu fondan yararlandırmaktadır. 

Quebec eyaletindeki üniversiteler ise üniversite eğitimini Fransızca görmek isteyen uluslararası öğrencileri "Exoneration of Tuition Fees" adı verilen burs programından yararlandırır ve bu öğrencileri Kanada vatandaşı olan öğrenciler gibi değerlendirip onların eğitim ücretlerini ortalama 2.500 Amerikan doları gibi oldukça ekonomik bir seviyeye düşürür. 

Bunların dışında Kanada'daki birçok özel vakıf ve fon da başarılı öğrencilere çeşitli adlar altında burslar vermektedir. 

Kanada'da Düşük Yaşam Masrafları 

Konaklama giderlerinden sonra en önemli harcamalar yeme – içme ve ulaşım harcamalarıdır. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye göre çok daha düşük bütçelerle bu ihtiyaçların karşılanabileceği bir ülkedir. Kanada'da dışarıda yiyeceğiniz bir öğün yemeğe ortalama 10 Amerikan doları, alacağınız 500 gram ekmeğe ve 1 kg pirince 3 Amerikan doları, 1 kilogram patatese ise 1,5 Amerikan doları ödersiniz. Ulaşım ise öğrenciler için bazı şehirlerde ücretsiz bazı şehirlerde ise oldukça düşük maliyetlidir. Bir öğrencinin ulaşım gideri Kanada’daki birçok şehirde aylık ortalama 30 - 40 Amerikan doları civarında olmaktadır. 

Kanada'da Ekonomik Konaklama Seçenekleri

Kanada'da aylık 500 - 700 Amerikan doları kira ödeyerek hükümet ile anlaşmalı ailelerin yanındaki bir odada kalabilir ve sıcak ve güvenli bir aile ortamında eğitim hayatınızı sürdürebilirsiniz. 

Üniversitelerin birçoğunun kampüslerinde bulunan öğrenci yurtları ise kız ve erkek öğrencilere ayrı ayrı tahsis edilmiş tek veya iki kişilik odalarda rahat ve konforlu bir konaklama seçeneği oluşturmaktadır. Bu yurtlarda kalan öğrenciler hem ulaşım masrafından hem zamandan kazanmakta hem de yurtlarda bulunan kütüphane, spor salonu, bilgisayar odası, kafeterya gibi birçok sosyal olanaktan da yararlanarak arkadaşları ile birlikte eğlenceli bir üniversite hayatı sürdürmektedirler. Üniversite yurtlarının fiyatları üniversiteye ve seçilen oda türüne göre yıllık 6.000 Amerikan doları ila 18.000 Amerikan doları arasındadır. 

Daha geniş bir bütçeye sahip olan öğrenciler ise aylık 1.000 - 1500 Amerikan doları aralığında bir kira bedeli karşılığında ev kiralayabilirler. 

Kanada'da Staj ve Çalışma İzni

Kanada'daki birçok üniversitenin ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeylerindeki eğitim programlarında eğitim gören öğrenciler maaşlı staj olanaklarından yararlanabilmekte ve böylece eğitim giderlerini karşılamaya katkıda bulunabilmektedirler.

Birçok ülke yurt dışından gelen üniversite öğrencilerine çalışma izni vermezken Kanada'daki öğrenciler eğitim dönemlerinde haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise tam gün çalışabilme olanağına sahiptir. Çalışma izni olması, çalışarak eğitim giderlerini karşılamada ailesine katkıda bulunmayı düşünen öğrenciler için oldukça pozitif bir durumdur. 

İki Dilli Ülke 

Kanada hem İngilizcenin hem de Fransızcanın yoğun olarak konuşulduğu bir ülke olduğundan her iki dili de öğrenmeye istekli öğrenciler açısından oldukça cazip bir seçenektir. 

Çok Kültürlü Bir Ülke

Kanada yoğun bir şekilde göç alan bir ülke olduğundan onlarca farklı kültür bu ülkede ırkçılıktan uzak bir şekilde, barış ve huzur içinde yaşamaktadır. Bu durum yurt dışından gelen öğrencilerin farklı kültürleri yakından tanımalarına ve kendilerini bir dünya vatandaşı olarak yetiştirmelerine büyük katkı sağlamaktadır. 

Yüksek Yaşam Standartları 

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında 11. sırada yer alan Kanada, 45.000 Amerikan dolarını aşan kişi başına düşen milli geliri, eğitimli nüfusu, son derece modern ve gelişmiş şehirleri, ev sahipliği yaptığı uluslararası kültürel ve sportif etkinlikleri ve yüksek nitelikli iş potansiyeli gibi özellikleri ile dünyada en yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerden biridir.

Dünyanın En Yaşanılır Ülkesi

Kanada; Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve birçok farklı kuruluş tarafından yapılan dünyanın en yaşanılır ülkeleri araştırmalarında birçok kez 1. olmuştur. Eğitim, sağlık, ekonomi, adalet, yüksek nitelikteki iş piyasası ve çalışma koşulları gibi onlarca farklı kriterin değerlendirildiği bu tarz sıralamalarda birçok kez 1. olan Kanada, dünyadaki birçok kişinin dikkatini çekmiş ve bu başarısıyla her geçen yıl artan sayıda uluslararası öğrencinin Kanada'yı tercih etmesini sağlamıştır.

Dünyanın En Güvenli Ülkelerinden Biri 

Kanada, düşük suç oranı ve güçlü adalet sistemi ile Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi birçok farklı kuruluş tarafından gerçekleştirilen dünyanın en güvenli ülkeleri sıralamalarında kendine daima ilk 3 arasında yer bulmayı başarabilmiştir. Yurt dışında üniversite eğitimi görmek isteyen öğrencilerin en önemli endişelerinden biri olan güvenlik endişesinin Kanada için söz konusu olmadığı, bu araştırmalarla açık bir şekilde ortaya konmuştur. 

Dünyanın En İyi Üniversite Şehirleri

Kanada'nın Toronto, Calgary, Ottawa, Vancouver, Montreal gibi dünya çapında birçok üniversiteye ev sahipliği yapan şehirleri, farklı kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen dünyanın en iyi öğrenci şehirleri sıralamalarında her zaman kendilerine yer bulabilmişlerdir. Bu durum da göstermektedir ki uluslararası öğrenciler Kanada'daki şehirlerde oldukça yüksek standartlarda, huzurlu ve güvenli bir yaşam sürdürmektedirler. 

Kanada'da Vatandaşlık Hakkı 

Kanada göçmen Bakanlığının başlattığı ve "Canadian Experience Class" adını verdiği göçmen alımı programı sayesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans (master) veya doktora eğitimlerini Kanada'da tamamlamış olan öğrencilerin Kanada vatandaşlığı almaları kolaylaşmıştır.

Kanada Göçmen Bakanlığı, Kanada'da üniversite eğitimi görmüş öğrencilerin Kanada vatandaşlığına başvurmaları durumunda, sahip olduğu niteliklerle ülkeye katkı sağlayacağını düşündüğü öğrencilere göçmenlik hakkı tanımakta ve gerekli süreçler sorunsuz bir şekilde tamamlandığında vatandaşlık hakkı vermektedir. 

Mesleki kariyerlerini Kanada gibi dünyanın en gelişmiş ve en yaşanılır ülkelerinden birinde sürdürmek ve uluslararası iş piyasasında kendini kanıtlamak isteyen öğrenciler açısından Kanada'nın sağlamış olduğu bu olanaklar oldukça cazip olduğundan her yıl dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğrenci üniversite eğitimi için Kanada'yı tercih etmektedir.

Kanada'da eğitim almanın diğer avantajlarını yüz yüze görüşmek üzere ofislerimize gelebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü