Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

İrlanda'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > İrlanda'da Üniversite Eğitimi

İrlanda'da Üniversite Eğitimi | İrlanda'da Eğitim

Ülkede çoğunlukla İngilizce kullanıldığı için İngilizce herkes tarafından bilinir ve bu yüzden İrlanda'da öğrenim göreceğiniz tüm üniversitelerde hem lisans hem de lisansüstü düzeylerdeki eğitim programlarında İngilizce eğitim verilmektedir. Hükümet her yıl yükseköğretim kurumlarına yatırım yapar ve özellikle yabancı öğrenciler için burslar ve fonlar sağlar .

İrlanda’da yükseköğretim kurumları; üniversiteler, teknoloji enstitüleri ve bağımsız kolejlerden oluşur. Tıpkı İngiltere’de olduğu gibi ülkede genel olarak lisans programlarındaki eğitim süresi 3 yılken, mimarlık, veterinerlik ve diş hekimliği eğitimi 5, tıp eğitimi ise 6 yıl sürmektedir. Ülkede üniversiteler özellikle doğa bilimleri, sosyal bilimler ve beşeri bilimlerden oluşan 19 alanda yürüttükleri araştırma çalışmaları ile tüm dünyada lisans ve lisansüstü düzeylerde eşsiz fırsatlar sunarlar.      
   
AB vatandaşı öğrenciler İrlanda’da üniversite eğitimini Central Application Office (CAO) aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Central Application Office (CAO) aracılığıyla yapılan başvurular şubat ayı başlangıcında bitmektedir, ancak mart ayına kadar gecikme ücreti ödenerek başvurular yapılabilmektedir.

AB vatandaşı olmayan öğrencilerin ise üniversite başvuruları doğrudan üniversitelere yapılmaktadır. Son başvuru tarihleri ise üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir.

İrlanda Üniversitelerine Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

• Lise diploması
• Yüksek not ortalaması
• Referans mektubu
• TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
• Şimdiye kadar aldığınız sertifikalar
• Transkript belgesi
• Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ve ideallerinizi anlattığınız bir yazı

İrlanda Üniversitelerine başvurularınızı  son başvuru tarihinden en az 6 ay önce yapmanız, süreç içinde karşılaşacağınız sorunlarda size zaman açısından avantaj sağlayacaktır.   

İrlanda'da Foundation Programı

İrlanda’da herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm okumak için iyi derecede İngilizceye sahip olmanız (en az IELTS 6.0) ve lise mezuniyet ortalamanızın %85 ve üzerinde olması gerekir. Bu koşulları sağlayamayan öğrenciler "Foundation" adı verilen İngilizce hazırlık eğitimini almak zorundadırlar.

Öğrenciler “Foundation" programı süresince akademik İngilizce seviyelerini geliştirirler. Bunun yanı sıra öğrenciler üniversitede eğitim alacakları programlara hazırlanırlar. Bu programda öğrencilere bölümlerine göre ihtiyaçları doğrultusunda matematik, fen ve sosyal bilimler alanlarında tamamlayıcı dersler verilir. Öğrenciler bu tamamlayıcı derslerin yanında okumak istedikleri bölümlere göre de hazırlık dersleri alırlar. Bir eğitim yılı boyunca süren "Foundation" programı sayesinde öğrencilerin akademik İngilizceleri gelişir ve araştırma yapmayı, not tutmayı, sunum yapmayı öğrenirler.  Öğrenciler "Foundation" programında 2 temel alanda eğitim alırlar. Academic Skills (Akademik Beceriler) adı verilen programda öğrenciler akademik eğitim için temel becerileri kazanırlar. Bu eğitim programında öğrenciler eğitim hayatlarında sürekli karşılarına çıkacak olan teknoloji kullanma, araştırma teknikleri, sınav teknikleri, kompozisyon yazımı ve analiz teknikleri gibi konularda kendilerini geliştirirler. Bunun yanı sıra öğrenciler Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri) adı verilen programda da eğitim alırlar. Bu eğitim programında ise öğrenciler okumak istedikleri bölümlere yönelirler, okuyacakları bölümlerle ilgili temel bilgileri alırlar ve yeterlik kazanırlar.

İrlanda'da üniversite eğitimi almak için yardıma ihtiyacınız varsa ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü