Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Polonya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Polonya'da Üniversite Eğitimi

Polonya'da Üniversite Eğitimi | Polonya'da Lisans Eğitimi


Polonya'da üniversite eğitimi almak için gerekli olan koşullar, yeterlilikler ve sunduğumuz hizmetleri sizler için hazırladık.

Polonya'da üniversite eğitimi almak için neler yapmanız gerekiyor?

Polonya’da bir üniversiteye başvurabilmeniz için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Yalnızca lise diplomanız ile başvuruda bulunup İngilizce olarak üniversite eğitimi alabilirsiniz.

İngilizce seviyeniz yeterli değilse ne yapabilirsiniz?

Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ise üniversitelerin bünyelerindeki İngilizce hazırlık bölümlerine girebileceğiniz gibi, kurumumuzun anlaşmalı olduğu Polonya’da bulunan IELTS ve TOEFL sınav merkezi olan özel dil okullarında İngilizce dil eğitiminizi tamamlayıp IELTS veya TOEFL sınavlarının herhangi birinden İngilizce dil sertifikanızı aldıktan sonra üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz. Polonya’da ki devlet üniversitelerinin birçoğunda İngilizce eğitim verildiği için, IELTS veya TOEFL IBT gibi sınavların skorları ile hazırlık eğitimi almanıza gerek kalmaksızın tüm üniversitelere istediğiniz bölümde başvurunuzu gerçekleştirerek dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz. Polonya’da 120 üniversitede İngilizce olarak üniversite ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir.  Polonya dünyada ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında en iyi İngilizce konuşulan 10 ülke arasındadır. Polonya’da İngilizce yükseköğretim alan öğrencilerin günlük yaşamlarını sürdürebilmeleri, Polonyalılar ile iletişim kurabilmeleri ve çalışabilmeleri için İngilizce konuşmaları yeterli olacaktır. Polonya'da Lehçe olarakta üniversite eğitimi alabilirsiniz, ancak Lehçenin İngilizceye göre öğrenmesi çok daha zor bir dil olduğunu unutmamalısınız.

Polonya’da üniversite eğitimi kaç yıl sürmektedir?

Polonya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Yalnızca bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıla çıkar. Avrupa Birliği'nin diğer ülkelerinde olduğu gibi tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği bölümleri ise 5 yıl sürmektedir. Bu sürelere dil hazırlık eğitimi dahil değildir.

Polonya'da Üniversite ücretleri ve yaşam masrafları ortalama olarak ne kadardır?

Polonya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Slovenya, Kıbrıs ve Malta ile birlikte 1 Mayıs 2004 tarihinde Avrupa Birliği'ne katıldığından bu yana, Euro para birimine geçmeyip para birimi olarak Zloty’i kullanmaktadır. Öğrencilerin aylık olarak ortalama 2.200 Polonya Zloty’si (500 Euro) ile konaklama dahil tüm yaşam masraflarını karşılayabiliyor olmaları da çok büyük bir avantajdır. Mühendislik ve sözel bölümlerin ücretleri 1.500-4.000 Euro civarında, sanat bölümleri 4.000-6.000 Euro civarında, Tıp ve Diş Hekimliği bölümleri 10.000-13.000 Euro civarındadır. Üniversite ücretlerinden de anlaşılacağı gibi, Polonya’da üniversite eğitimi almanın maliyeti ülkemizde özel üniversiteler veya vakıf üniversitelerinin maliyetleri ile kıyaslandığında oldukça uygundur.

Polonya'da Varşova’nın dışında hangi şehirlerde üniversite eğitimi alabilirsiniz?

Yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehir, aynı zamanda başkent olan Varşova’dır. Varşova’dan sonra Kraków, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Wroclaw gibi şehirler oldukça büyük gelişmiş şehirler olup, dünyanın en iyi üniversite sıralama kuruluşlarında ilk 500 ve 1.000’de yer alan üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya’dan aldığınız diplomalar Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmaktadır.

Polonya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerin nerede ise tamamı YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanındığı için aldığınız diplomalar Türkiye’de de geçerlidir. Ayrıca Polonya’dan alınan diplomalar mavi diplomadır ve tüm Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya gibi ülkeler başta olmak üzere 180 ülkede tanınmaktadır.

Polonya'dan bir üniversiteden kabul aldıktan sonra sizleri neler bekliyor?

Başvurunuzu gerçekleştirip bir üniversiteden kabul aldıktan sonra, öncelikle konaklamanızın ayarlanması gerekmektedir. Vizeye girmeden önce tüm öğrenciler vize başvuru formunda öğrenci olarak Polonya’ya ilk gittikleri gün ikamet edecekleri adresi belirtmelidirler. Kurum olarak öğrencilerimizin konaklamalarını vizeye girmeden önce hazırlamış oluyoruz. Polonya konsoloslukları öğrenci vizesi için öğrenciler ile bir mülakat veya görüşme yapmazlar. Yalnızca vize belgelerini sunmak yeterlidir. Öğrenci vizesini alan öğrencilerin, yolculuk organizasyonlarını yapıp Polonya’ya vardıktan sonra oturum iznine başvurmaları gerekir. 

Dünyada en iyi ilk 1.000 üniversitesi arasında yer alan Polonya üniversiteleri

Polonya, dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı listede ilk 1.000 içerisinde daha önce 17 üniversitesiyle yer alırken şuan 23 üniversitesi ile yer almaktadır.

1) Jagiellonian University (Jagiellonian Üniversitesi)

2) University of Warsaw (Varşova Üniversitesi)

3) AGH University of Science & Technology (AGH Teknik Üniversitesi)

4) Warsaw University of Technology (Varşova Teknoloji Üniversitesi)

5) Adam Mickiewicz University Poznan (Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi)

6) Wroclaw University of Science & Technology (Wroclaw Teknik Üniversitesi)

7) University of Wroclaw (Wroclaw Üniversitesi)

8) Medical University Warsaw (Varşova Tıp Üniversitesi)

9) Nicolaus Copernicus University (Nicolaus Copernicus Üniversitesi)

10) University of Silesia (Silesia Üniversitesi)

11) Medical University Lodz (Lodz Tıp Üniversitesi)

12) Silesian University of Technology (Silesian Teknik Üniversitesi)

13) University of Gdansk (Gdansk Üniversitesi)

14) Medical University Gdansk (Gdansk Tıp Üniversitesi)

15) Lodz University of Technology (Lodz Teknik Üniversitesi)

16) University of Lodz (Lodz Üniversitesi)

17) Gdansk University of Technology (Gdansk Teknik Üniversitesi)

18) Poznan University of Medical Sciences (Poznan Medikal Bilimler Üniversitesi)

19) Medical University of Wroclaw (Wroclaw Tıp Üniversitesi)

20) Medical University of Silesia (Silesia Tıp Üniversitesi)

21) Maria Curie – Skolodowska University (Maria Curie – Skolodowska Üniversitesi)

22) University of Warmia & Mazury Olsztyn (Warmia & Mazury Olsztyn Üniversitesi)

23) Medical University of Lublin (Lublin Tıp Üniversitesi)

Polonya'da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir ya da Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü