7-18 Yaş Yurtdışı Yaz Okulu

Genelde 2-3-4 haftalık eğitim süreçlerinin tercih edildiği yaz okulları programları; küçük yaştaki çocukların ve gençlerin yaz tatili sürecinde hem dil becerilerini geliştirdikleri hem de yabancı bir ülke de bulup, farklı kültürleri tanıma fırsatı buldukları, ebeveyn takibinde olmaksızın kendi sorumluluklarını aldıkları bir eğitim ve kültürel gelişim sürecidir. Yaz okulu programına katılan öğrenciler kendi ülkelerinde öğrenmeye başladıkları yabancı lisanı kullanacakları doğal ortama kavuşmuş oldukları gibi aynı zamanda okulun sunduğu sosyal ve kültürel etkinlikler ile farklı kültürden arkadaşlar edinip eğlenceli ve verimli bir eğitim süreci geçirirler.

Dersler: Öğrenciler sertifikalı öğretmenler eşliğinde 10-15 kişilik sınıflarda eğitim alırlar. Okula başladıkları ilk günlerinde okul tarafından seviye tespit sınavına alınan öğrenciler dil ve yaş seviyelerine uygun bir sınıfa yerleştirirler. Yaz okullarında Uzman ve deneyimli eğitmenler eşliğinde öğrencilerin sınıf içinde sıkılmayacağı, daha etkin ve aktif olacağı eğitim metotları kullanılarak eğitim verilir. Haftalık ders saatleri 15 ile 20 ders arasında değişmekle birlikte bazı okullarda aktivite azaltılarak ders saatleri 25-28-30 derse çıkarılabilir. Ders programları öğrencilerin iletişim becerilerini arttıracak, dil bilgilerini geliştirecek ve İngilizcelerini kullanmaya yönelik kendilerine güvenlerini sağlayacak niteliktedir.

Sosyal ve Spor Aktivite Programları: Öğrencilerin İngilizce dersleri sabahtan veya öğleden sonra saatlerinde olabilir derslerden arta kalan zamanları zengin sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerle değerlendirirler. Günlük programlar, okulların sosyal aktivite ve gezi koordinatörleri tarafından öğrencilerin her anını eğlenceli ve verimli geçirebilmeleri için titizlikle hazırlanır.

Yüzme, futbol, basketbol, voleybol, tenis, jimnastik gibi sportif  aktiviteler, turnuvalar, eğlenceli yarışmalar, oyunlar, yetenek showları, yerel sirk gösterileri, video ve film geceleri, el sanatları çalışmaları programlar dahilindeki aktivitelerden sadece bazılarıdır.

Çevre ve Şehirlerarası geziler: Program dahilinde çevre gezilerinde öğrenciler lider ve ona eşlik eden bir abla veya abi ile bulundukları kampüs veya okula yakın bölgelerdeki tarihi ve turistik yerleri, müzeleri, eğlence parklarını, alışveriş merkezlerini ziyaret ederek ülkelerine unutulmaz anılarla dönerler. Tam günlük geziler ise genelde hafta sonları düzenlenir ve bulundukları şehir dışındaki yakın şehirleri ziyaret ederler.

Aile yanı konaklama: Bu konaklama alternatifinde öğrenciler eğitimleri süresince okul tarafından denetlenen ve okulun sürekli öğrencilerini yerleştirdiği seçkin ve güvenilir İngiliz ailelerinin yanında kalırlar. Aile yanı konaklamanın en önemli artısı öğrencilerin İngiliz kültürünü yakından tanıma ve yaşama imkanı bulmaları aynı zamanda anadili İngilizce olan kişilerle İngilizce pratik yapma imkanlarının olmasıdır. Aile yanı konaklamanın diğer bir artısı ise yurt konaklamalarına göre  daha ekonomiktir. Dezavantaj olarak; yaz ödenmelerinde aileler çok yoğun öğrenci kabul ettikleri için öğrencilere çok fazla zaman ayıramayabilirler ve öğrenciler akşam saatlerinde evde olmaları  gerektiğinden akşam organize edilen sosyal ve kültürel aktivitelerden daha az faydalanır.

Okul Kampüsünde Konaklama: Bu konaklama türünde öğrenciler 24 saat süresince okuldaki yetkililerin gözetiminde diğer öğrenciler, grup liderleri ile beraber aynı kampüs yurdunda tek kişilik veya paylaşımlı odalarda konaklarlar. Sabah, öğle ve akşam yemeklerini kampüsteki yemekhanelerde yerler. Yurtlarda kalan öğrenciler yurtlarındaki ortak alanlarda dünyanın birçok yerinden gelmiş yabancı öğrenciler ile bir araya geldikleri için farklı kültürleri tanıma, dili kullanma ve arkadaş edinme şansını yakalarlar. Öğrenciler sabah kalktıkları andan yatış anına kadar sürekli sosyal aktivite ve sportif aktiviteleri ile iç içedirler.

Yemekler: Kampüs içi konaklama opsiyonun da okul yurtlarında öğrencilerin uluslar arası damak zevkine uygun yemekler hazırlanmakta ve öğrenciler kendi damak tatlarına uygun alternatifleri seçebilmektedirler. Aile yanı konaklamalarda ise aileler uzun süredir Uluslararası öğrenci kabul ettiklerinden dolayı yemek yaparken öğrencilerin beğenisine uygun alternatifleri seçmeye çalışırlar ancak yurtlardaki kadar çok seçenek sunamazlar. Öğrenci aile yanını konaklamada sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini aile ile birlikte yer. Öğle yemeğinde okulda olurlar. Gezi programlarında ise paket olarak öğle yemekleri verilir ve yemek paketlerinde genellikle bisküvi, su, sandviç, meyve suyu ve meyve bulunur.

Havalimanı karşılama ve uğurlama: Öğrenciler eğitim alacakları ülkeye ulaştıklarında havalimanından teker  teker okulun görevlendirdiği bir yetkili tarafından karşılanırlar ve bir küçük Van veya otobüs ile teker teker kalacakları aile yanı veya yurtlara teslim edilirler. Bu karşılanma türünde yakın saatte gelecek öğrencilerin hepsi beraber karşılandığı için öğrencilerin havalimanında gelecek olan diğer öğrencileri  beklemeleri gerekir. Bu bekleme süreç biraz uzun sürebilir. Diğer karşılama türü ise yine okul tarafından organize edilmiş özel bir görevli tarafından  öğrenci bagajını alır almaz havalimanında karşılanır, kalacağı aile veya yurda yerleştirilir. İki karşılama şeklinde program bitimde ülkelerine dönüşlerinde havalimanına bırakılırlar.

Sağlık sigortası: Seyahat süresince geçerli olacak sağlık sigortası okullar tarafından yapılabildiği gibi yurtdışında geçerli özel sağlık sigortası olan öğrenciler bu sigortalarından yaralanabilir. Bu sigortanın kapsamı acil ihtiyaçlar için sağlık hizmetleridir. Daha kapsamlı ve detaylı sağlık ve seyahat sigortaları için ofisimizden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Bu içerik 31/07/2019 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın