Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

İtalya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > İtalya'da Üniversite Eğitimi

İtalya'da Üniversite Eğitimi

İtalya; moda, tasarım, mimarlık ve sanat alanlarında eğitim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. İtalya’daki üniversitelerde tıp ve diş hekimliği gibi sınırlı sayıdaki bölümün dışında kalan lisans programları 3 yıl, yüksek lisans programları 1 - 2 yıl, doktora programları ise 2 - 5 yıl sürmektedir. İtalya’daki eğitim ücretleri yıllık 900 ila 35.000€ arasında değişmektedir. 

İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversiteler olsa da eğitim dili genel olarak İtalyancadır. İtalya’daki üniversitelerde İtalyanca ya da İngilizce eğitim veren bölümlerde okuyabilmek için en az B2 düzeyinde dil yeterliğine sahip olmak gerekmektedir. İtalya üniversitelerinde dil hazırlık bölümleri olmadığından İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerin; IELTS, TOEFL, PTE gibi İngilizce yeterlik sınavlarının birinden istenen baraj puanını alması gerekmektedir. Lise eğitiminin en az yüzde 80’ini İngilizce olarak tamamlayan öğrencilerin bu sınavlara girmelerine gerek yoktur. İtalya’da, İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilerin İtalyanca yeterlikleri “İtalyan Kültür Merkezi” tarafından uygulanan yazılı ve sözlü sınavlarla ölçülmektedir. İtalyanca bölümlerde eğitim alacak öğrenciler, hazırlık programlarına katılabilmektedir.

İtalya’daki üniversitelerden alınan diplomalar, dünya genelinde yüksek bir tanınırlığa sahiptir. Ayrıca YÖK tarafından da tanınmakta ve diplomalar için kolayca denklik alınabilmektedir. İtalya’daki üniversitelere başvurabilmek için hazırlık sınıfları hariç, 12 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamış olmak gerekir. İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin İtalyan konsolosluklarından eğitim gördükleri lisenin denklik belgesini almaları zorunludur. İtalya üniversiteleri, öğrenci seçiminde lise diploma notunun yanında eğitim görmek istediği alanla ilgili derslerdeki başarısına da önem vermektedir.

İtalyan üniversitelerine girişte birkaç farklı format söz konusudur. Tıp, veterinerlik ve mimarlık bölümleri İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul eder. Tıp bölümü için öğrencilerin IMAT sınavına giriş yapması gerekmektedir.

Öğrenciler, sınav öncesi kendilerine uygun okulları seçip ön başvuru aşamasını gerçekleştirir. Ardından da IMAT skoruna göre üniversite seçimini yapar. Bu sınava, uygun kontenjan olması durumunda Türkiye’den de giriş yapılabilmektedir. Mühendislik, tasarım ve dizayn gibi bölümler için ise üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenler. Mühendislik bölümlerine giriş için TIL ve TOLC gibi sınavlar bulunmaktadır. Öğrenciler, bu sınavlara birkaç kez girme hakkına sahiptir. Bunun dışında kalan birçok bölüme başvuru yapabilmek için ise herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Öğrencinin başvurusu, akademik başarısına göre değerlendirilmektedir. 

İtalya'da öğrenci vizesiyle birlikte gelen oturma izni yani “permesso di soggiorno” belgesine sahip olan öğrenciler, haftada 20 saati aşmamak şartıyla çalışabilirler. Burs olanağı için ise öğrenciler direkt olarak İtalya devlet bursuna başvuru yapabilmektedirler. Bursların miktarı öğrencilerin profillerine göre farklılık gösterebilir.

İtalya'da Burs Türleri:

Üniversite Bursları: Birçok İtalyan üniversitesi, mükemmel akademik başarıya sahip öğrencilere burslar sunmaktadır.

Hükümet Bursları: İtalya hükümeti, uluslararası öğrencilere burslar sunan programlar yürütmektedir. Örneğin, İtalyan Kültür Enstitüsü tarafından sunulan "İtalyan Devlet Bursu" programı bulunmaktadır.

Özel Vakıflar ve Kuruluşlar: Birçok özel vakıf ve kuruluş, farklı alanlarda yüksek lisans öğrencilerine burslar sunmaktadır.Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü