Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada Öğrenci Vizeleri ve Vize Ücretleri

Gerek yüksek yaşam standartları ile gerekse eğitim kalitesi ile her geçen gün daha fazla kişi çalışmak ve eğitim görmek amacıyla Kanada'ya gitmek istemektedir. Bu nedenle Kanada'da 180'i aşkın ülkeden 300 binden fazla öğrenci eğitim görmektedir.

Bu yoğun talep karşısında Kanada resmi makamları üniversite eğitimi görmek için ülkelerine vize başvurusu yapan öğrencileri ciddi bir inceleme ve araştırma sürecinden geçirmekte ve gerekli yeterliği sağlamadığını düşündüğü adayların vizelerini onaylamamaktadır. Bu nedenle üniversite eğitimini Kanada'da görmek isteyen öğrenciler, Kanada hükümetinin talep ettiği yeterlikleri iyi araştırmalı ve bu aranan yeterlikleri karşılayıp karşılamadığını sağlıklı bir şekilde değerlendirmelidir. Gerekli araştırmaları yapmayan öğrenciler üniversitelerden kabul almalarına rağmen gerekli yeterlikleri sağlamadıklarından vize alamamakta ve büyük hayal kırıklıklarına uğramaktadırlar.

Bu konular ciddi bir bilgi birikimi ve deneyim gerektirdiğinden öğrencilerin bir uzmana danışmadan bu süreçleri yürütmeleri çok sağlıklı sonuçlar vermemektedir. Kurumumuz, yılların bilgi birikimine ve deneyimine sahip uzman danışmanları ile bu konuda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Kanada Vize Çeşitleri

Kanada'da 3 farklı öğrenci vizesi olduğundan öğrencinin kendisi için hangi vizenin uygun olduğunu tespit ederek vize işlemlerini buna göre devam ettirmesi gerekir.

SX-1 Vizesi 

 SX-1 vizesi 6 aydan daha kısa süreli eğitim görecek öğrencilere verildiğinden bu vizeye daha çok kısa süreli dil eğitimi için Kanada'ya gelmek isteyen öğrenciler başvurmaktadır.

S1 Vizesi 

Kanada’da 6 aydan uzun süre eğitim görecek öğrencilere verilen vize çeşididir. Ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim görecek öğrenciler Kanada'da 6 aydan uzun süre eğitim göreceklerinden bu öğrencilerin S1 vizesi almaları gerekecektir. 

Quebec Öğrenci Vizesi (CAQ) 

Quebec eyaletinde 6 ayın üzerinde eğitim görecek öğrenciler, Kanada öğrenci vizesinin yanında Quebec öğrenci vizesi de almak zorundadırlar. 

Kanada Vizesi Başvuru Süreci 

Kanada'da üniversite eğitimi görmeyi düşünen öğrencilerin Kanada öğrenci vizesi alabilmeleri için öncelikle Kanada’daki bir eğitim kurumundan kabul almış olmaları gerekmektedir. Bir eğitim kurumundan kabul almış öğrenciler “Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu”na (CIC) internet üzerinden vize başvurusu yapabilirler. 

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosunun internet sitesine girdiğinizde vize başvurusu yapmadan önce sizden bir form doldurmanız istenir. İngilizce veya Fransızca olarak dolduracağınız bu formun değerlendirilmesinden sonra öğrenci vizesine başvuru hakkı elde ederseniz size bir kod verilir ve bu kodla size özel bir "MyCIC" hesabı açarsınız. Daha sonra bütün vize sürecinizi bu hesap üzerinden takip edebilirsiniz. 

Vize başvurusunda bulunurken Kanada öğrenci vizesine başvuruların yoğun olarak yaz aylarında yapıldığını, cevap sürelerinin 2 ayı bulduğunu göz önünde bulundurmanız ve başvurduğunuz okuldan kabul belgesi elinize ulaştığında gecikmeden vize işlemlerine başlamanız yararlı olacaktır.

Kanada Vizesi için Gerekli Belgeler 

Kanada'daki bir eğitim kurumundan alınmış öğrenci kabul belgesi

En az 6 ay geçerliği olan bir pasaport

Vize başvuru formları

Yeni çekilmiş 4 adet biyometrik fotoğraf

Vize başvuru ücretini yatırdığınızı gösteren banka dekontu

Eğitim giderlerinizi ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğiniz yıllık en az 10.000 Kanada doları (yaklaşık 7.700 Amerikan doları) tutarındaki finansal yeterlik belgeleri

Kendinize veya Kanada'daki eğitim giderlerinizi karşılayacak sponsorunuza ait maaş bordrosu, son birkaç yıla ait banka hesap bilgileri, sigorta kayıt belgesi, ticaret sicil belgesi, vergi levhası gibi belgeler

Varsa üzerinize kayıtlı tapu, araç ruhsatı ve kredi kartı ekstrelerinin tercümelerinin onaylı fotokopileri

Kanada'daki üniversiteyi ve bölümü seçme nedenlerinizi ve Kanada sonrasına ait planlarınızı ayrıntılı olarak açıkladığınız ve İngilizce olarak kaleme aldığınız bir niyet mektubu

Öğrenci değilseniz son mezun olduğunuz okuldan aldığınız diploma, öğrenci iseniz öğrenci belgesi ve not çizelgesi (transkript), eğer varsa İngilizce yeterlik belgesi ve diğer sertifikalar

Sabıkanız olmadığına dair savcılıktan alacağınız belge

Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Erkekler için askerliğini yaptığına dair terhis belgesi

Referans mektupları

Tüm aşamaları tamamlayıp Kanada öğrenci vizesini aldığınızda size bir "takdim mektubu" verilir. Kanada'ya gittiğinizde “Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı” (CBSA) görevlileri tarafından sizden pasaportunuzla birlikte bu mektup da istenir ve gerekli kontrollerin tamamlanmasının ardından ülkeye girişinize izin verilir.

Kanada öğrenci vizeleri hakkında destek için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü