Work and Travel Nedir?

Work and Travel Nedir?


Work and Travel, örgün eğitim gören üniversite öğrencilerinin yaz aylarında kendilerini ve dillerini geliştirebilmeleri için, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir programdır. Programın temeli, üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde Amerika'da çalışarak, kendi ayakları üzerinde durmalarına dayanır. Çalışıp kazandıklarıyla geçimlerini sağlayıp, bunun dışındaki birikimleriyle ABD'de dilediğince gezmek isteyen öğrencilerin hayallerini gerçekleştiren Work and Travel, aynı zamanda gelecekteki kariyeriniz için de mükemmel bir fırsat sunmuş oluyor.

Work and Travel programında yaz tatilinde öğrenciler, ABD'deki sezonluk işlerinde çalışırlar. Eğlence parklarında görevli olabilir, site havuzlarında Cankurtaranlık yapabilir ve bunun gibi birçok iş ile hem maddi kazanım elde eder, hem de arkadaş çevrenizi geliştirirsiniz. Günlük İngilizce konuşma zorunluluğu, sizin dil pratiği yapmanızı sağlayacak, yeni şeyler öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Bunların dışında da edindiğiniz tecrübeler, yıllarca anlatacağınız hikayeler, yepyeni arkadaşlıklarla yaz tatilinizi en verimli şekilde değerlendirebileceksiniz. 

İş hayatına atılmadan önce de ABD çalışma disiplininde, yurtdışında bir ülkede, kendi çabanızla ve emeğinizle bir yaz geçireceksiniz. Bu da sizi hem hayat tecrübesi olarak, hem de mental olarak eğitiminiz sonrası çalışma hayatına hazırlayacaktır. Ayrıca yaz tatilinizi Amerika'da ve çalışarak geçirmiş olmanız, CV'niz için de prestijli bir detay olacaktır.

Programa Kimler Katılabilir?

Work and Travel programına temelde, örgün düzeyde üniversite eğitimi alan tüm adaylar başvurabilmektedir. Gerek programın genel kuralları, gerekse ABD Konsolosluk ve Başkonsoloslukları nezdinde belli başvuru kriterleri vardır. Bunlar:

-T.C. Vatandaşı olmak

-Örgün eğitimde üniversite öğrencisi olmak (Lisans ve Tezli Yüksek Lisans)

-Orta seviye ve üzeri İngilizce konuşma becerisine sahip olmak

-4'lük sistemde 2.00 ve üzeri not ortalamasına sahip olmak

-Seyahati engelleyecek herhangi bir sağlık problemine sahip olmamak

-18-25 yaş aralığında olmak (Lisans için 18-23 / Yüksek Lisans için 21-25)

Ne Tür İşlerde Çalışılabilir?

Work and Travel kapsamında sezonluk işlerde çalışılabilir. Bunlar oteller, restoranlar, havuzlar, marketler, eğlence merkezleri gibi iş yerlerinde bulunabilecek işlerdir. Öğrenciler yaz sezonunda, bu tarz işlerde haftada 35-60 saat aralığında çalışabilmektedirler. Özellike havuzlarda Cankurtaranlık ve eğlence merkezlerinde görevlilik işlerinde, bu iş yerlerinin günün büyük bölümünde açık olması sebebiyle adayların yoğun çalışması beklenebilmektedir.

ABD'de Yaşam ve Work and Travel

Work and Travel programı kapsamında sizlere ABD'deki sponsor firmalar (Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkili firmalar) tarafından sunulmuş olan ve danışmanlarımızca öğrenciler için planlanabilecek tüm iş seçimlerinde konaklama planlaması mevcuttur. Konaklama sponsor veya işverenler tarafından organize edilir. Öğrenci gittiğinde konaklamasını hazır bulur, kazancından elde ettiği gelirinden konaklama ücretlerini karşılar.

ABD'de alım gücü kuvvetlidir bu sebeple programa katılan öğrenciler temel ihtiyaçları için yapacakları harcamalarını rahatlıkla karşılamaktadır. Ortalama 9-10 dolardan başlayan saatlik ücretlerle öğrenciler rahatlıkla geçimlerini sağlayıp, seyahat için de birikim yapabilmektedir.

ABD'deki insanların Work and Travel programı ile ülkeye gelen öğrencilere karşı tavırları da çok olumludur. Öğrenciler ABD kültürünü öğrenirken, bir yandan da Amerikalı insanlara kendi kültürlerini öğretirler. Bu bağlamda Work and Travel programının ABD ekonomisine olduğu kadar ABD kültürüne de katkısı çok büyüktür.

Work and Travel Maliyetleri

Work and Travel programı için öğrencinin maliyetleri sırasıyla program ücreti, vize ücreti, SEVIS kaydı ücreti, uçak bileti, cep harçlığı ve varsa ek eğitim ücretleridir. Work and Travel program ücretleri 2650-3000 dolar aralığındadır. ABD'nin belirlemiş olduğu Work and Travel vize ücreti 160 Amerikan doları, Homeland Security tarafından öğrencilerin sistem kayıtları olarak açılan SEVIS kayıtlarının ücreti 2021-2022 itibariyle 35 Amerikan dolarıdır. 

Work and Travel uçak biletleri gidiş-dönüş planlanmak üzere ortalama 600-1000 dolar aralığındadır. Bu da havayolu firmasına, tarihlere ve aktarma olup olmamasına göre değişebilmektedir.

Work and Travel programında olmazsa olmazlardan biri de cep harçlığıdır. ABD'deki ilk harcamalarınız, ulaşım giderleriniz, ilk etapta konaklamanıza yapacağınız kira veya depozito gibi ödemeler ile sosyal giderleriniz için yanınızda bulundurmanız tavsiye edilen miktar $800 ve üzeridir. Bu paranın hepsini harcamayabilirsiniz fakat ihtiyacınız olabilir.

Cankurtaranlık işleri için Red Cross eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler sayesinde site havuzlarında veya su parklarında cankurtaranlık yapabilmeniz mümkün olmaktadır. 

Kayıt Süreçleri Devam Ediyor

Work and Travel programında 2022 başvuruları devam ediyor! Amerika'da çalışma, gezme ve dilinizi geliştirme imkanları bulabileceğiniz eşsiz bir program olan Work and Travel için 2022 kayıtları devam ediyor. ABD'nin birçok eyaletinde iş seçenekleri bulunmakla beraber, dünyanın her yerinden gelen sizler gibi üniversite öğrencileriyle beraber hem kendinizi, hem dilinizi geliştirirken bir yandan da Amerika'da gezmenize imkan veren bu programın kontenjanları dolmadan başvurunuzu yapabilirsiniz!Bu içerik 02/07/2021 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın