Yurtdışında Üniversite | Yurtdışında Master | Yurtdışında Lisans

 • edcon
 • Yurtdışında Üniversite | Yurtdışında Master | Yurtdışında Lisans


  Yurt dışında yükseköğrenim almak size hem kariyer hedefleriniz hem de yaşamınız için inanılmaz bakış açıları kazandırır.

  Yurt dışında yükseköğrenim görmek, o ülkenin dilini öğrenmeniz ve kültürünü tanımanızın yanında, farklı ülkelerden birçok arkadaş edinerek iletişim becerilerinizi geliştirmenize ve mezun olduğunuzda daha fazla güven kazanmış olarak kariyer basamaklarını emin adımlarla çıkmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda böyle bir eğitimin dünyayı görmek ve tanımak için çok önemli bir fırsat olduğunu da unutmamalısınız. Öğrenciliğiniz süresince eğitim aldığınız ülkenin dışında farklı ülkeleri de ziyaret ederek hem kariyer hedefleriniz hem de yaşamınız için çok farklı bakış açıları kazanabilirsiniz.


  Yurtdışında Eğitim alacağınız ülkeyi ve programı belirlerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

  Bireysel gelişiminizin yanı sıra, eğitim ve yaşam giderleriniz, kariyer planlarınız dahilinde mezun olmadan önce staj ve mezun olduktan sonraki iş imkanları, hangi bölümde eğitim almak istediğiniz, yükseköğrenim göreceğiniz ülkeyi ve üniversiteyi belirlemenizde dikkat etmeniz gereken unsurların başında gelir.

  Yurtdışında Eğitim alacağınız üniversiteyi nasıl belirlemeniz gerekir?

  Yurt dışında üniversite tercihinizi yaparken öncelikle seçtiğiniz bölüm ücretli ise bölüm ücretini ve o ülkedeki yaşam giderlerini karşılayabileceğinize emin olmanız gerekir.  Eğitim almak istediğiniz üniversitenin dünya sıralamalarındaki yeri, üniversitenin bulunduğu şehirdeki yaşam olanakları, eğitim alacağınız bölümde üniversitenin size sunduğu imkanların niteliği gibi etkenleri değerlendirerek seçtiğiniz bölümün bulunduğu üniversiteleri belirleyip bunları bir sıralamaya koyduktan sonra, kriterlerinizi de düşünerek hangi üniversitede eğitim almak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

  Yurtdışında Bölüm seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

  Tüm öğrenciler kariyer planlarına uygun bir bölümde üniversite ya da yüksek lisans eğitimi almak isterler. Bölüm seçimi yaparken tabii ki kariyer planlarınızı ön sıraya almalısınız, fakat hangi alanlarda yetenekli olduğunuzu, lise eğitiminizdeki başarınızı ve seçtiğiniz bölümden mezun olunca mesleğinizde elde edeceğiniz maddi kazancınızın ne olacağı gibi faktörleri de mutlaka değerlendirmelisiniz. Kendinizi hangi mesleğe yakın gördüğünüz çok önemlidir. Kendinizi hangi meslek grubuna yakın görüyorsanız o meslek grubu ile ilgili bölümleri araştırarak sizin için en doğru kararı verebilirsiniz.

  Yurt dışında yükseköğrenim süreleri nedir?

  Yurt dışında eğitim alacağınız ülkeye ve programa göre eğitim süreleri değişiklik göstermektedir. Örneğin, Avrupa Birliği ülkelerinde lisans eğitimi genellikle 3 yıl iken Amerika Birleşik Devletleri'nde lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Eğer dil seviyeniz yükseköğrenim görmek için yeterli değil ise toplam eğitim süreniz daha da fazla olabilir.

  Yurtdışında Eğitim Almak  için Başvurunuzu ne zaman gerçekleştirmelisiniz? 

  Başvuru süreci, kabul süreci, vize süreci ve seyahatinizin planlanması gibi faktörler düşünüldüğünde, eğer ülke seçiminizi yapıp üniversite ve bölümünüzün ne olacağına karar verdiyseniz, hiç vakit kaybetmeden başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Tüm bu süreçlerin zaman aldığını unutmamalısınız. Son başvuru tarihlerini takip etmemeniz durumunda yıl ya da dönem kaybı yaşayabilirsiniz. Başvuru tarihleri seçtiğiniz ülke ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden başvuru tarihlerini yakından takip etmelisiniz.

  Yurtdışında Eğitim Almak için Vize süreci nedir ve nasıl işlemektedir?

  Gideceğiniz ülkeyi belirledikten sonra, yükseköğrenim göreceğiniz üniversitede bölümünüze başvurduğunuz bölümden kabul mektubunuz geldiğinde vize süreciniz başlar. Schengen vizesi veya yeşil pasaportu olan öğrenciler de öğrenci vizesine başvurmak zorundadır.  Ülkelere göre öğrenci vizesi için istenilen belgeler değişmektedir.

  Vizenizi aldıktan sonra ne yapmalısınız?

  Vizenizi aldıktan sonraki en önemli adım konaklama tercihinizin belirlenmesidir. Ülkelere göre konaklama seçenekleri farklılık gösterebilir. Fakat öğrenci yurtları, özel öğrenci yurtları, paylaşımlı kullanılan evler her ülkede bulunan en popüler konaklama seçenekleridir. Kurum olarak yolculuk planınızı yapmadan önce konaklamanızın hazır olduğundan emin olmanızı öneriyoruz.

  Yurtdışında eğitiminizi planlamak için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir ya da Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

  Bu içerik 26/12/2019 tarihinde güncellenmiştir.

  WhatsApp chat

  Whatsapp ile Yazın

  Hemen Ara

  Hemen Arayın