Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Macaristan'da Üniversite Eğitimi Almanın 23 Harika Avantajı

Ülkemizde uygulanan üniversiteye giriş sisteminin zorlukları, vakıf üniversitelerinin yüksek eğitim ücretleri, öğrencilerin dünya genelinde saygınlığı olan seçkin üniversitelerde okuyarak uluslararası bir deneyim kazanma ve kariyerlerine yurt dışında devam etme isteği gibi birçok nedenle her geçen yıl artan sayıda öğrenci üniversite eğitimi için yurt dışını tercih etmektedir.

Düne kadar yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin aklında Avrupa ülkeleri ve ABD dışında fazla bir seçenek bulunmuyordu; ancak gerek küreselleşmenin artması gerekse de söz konusu ülkelerdeki eğitim ücretlerinin ve yaşam giderlerinin çok yüksek olması, öğrencileri farklı seçenekler aramaya yönlendirdi.

Son yıllarda gerçekleştirdiği atılımların yanı sıra köklü ve başarılarla dolu akademik geçmişiyle Macaristan, uluslararası öğrencilerin ilgi odağı olmaya başaran ülkelerden biri olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.


Bu yazımızda Avrupa ülkeleri ve ABD’ye göre eğitim sistemi, üniversiteleri, sosyal ve kültürel yapısıyla ilgili daha az bilgi sahibi olunan Macaristan’da üniversite eğitimi almanın avantajlarını maddeler halinde sıralayacağız.

 

1-   İmparatorluk döneminde Avrupa’nın kültür merkezlerinden biri olan Macaristan’ın çok köklü ve başarılarla dolu bir akademik geçmişi bulunmaktadır.

2-   Macaristan üniversiteleri bilimin farklı alanlarında Nobel ödülü başta olmak üzere birçok seçkin ödül almayı başarmış bilim insanları ve sanatçılar yetiştirmiştir.

3-   Etkileyici geçmişi yanında günümüzde ortaya koyduğu başarılarla da ilgiyi üzerine çekmeyi başaran Macaristan üniversiteleri, her geçen yıl daha fazla uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır.

4-   QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings, ARWU World University Rankings gibi dünya genelinde yüksek saygınlığa sahip olan ve YÖK tarafından da tanınan uluslararası akademik derecelendirmelerde ilk 500 ve ilk 1.000 üniversite arasında birçok Macaristan üniversitesi kendine yer bulabilmektedir.

5-   AB üyesi olan ve “Bologna Sözleşmesi”ne taraf olan Macaristan’daki üniversitelerden alınan diplomalar tüm dünyada yüksek bir tanınırlığa sahip olduğu gibi YÖK tarafından da tanınmakta ve uluslararası sıralamalarda ilk 1.000 üniversite arasında yer alan Macaristan üniversitelerinden alınan diplomalar Türkiye’de kolaylıkla denklik alabilmektedir.

6-   Macaristan üniversitelerinde eğitim görebilmek için Türkiye’de uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girmeye gerek yoktur. Türkiye’deki herhangi bir liseden mezun olanlar ve son sınıf öğrencileri, okudukları lisenin türü ne olursa olsun istedikleri Macaristan üniversitesinin diledikleri bölümüne başvurabilme hakkına sahiptirler.

7-   Tıp alanında dünyaca ünlü bilim insanları yetiştiren ve Avrupa’da en iyi tıp eğitimi veren ülkelerden biri olarak gösterilen Macaristan’da TYT ve AYT sınavlarına girmeden YÖK tarafından tanınan üniversitelerde İngilizce tıp eğitimi alarak düşlerinizdeki doktorluk mesleğine sahip olabilirsiniz.

8-   Resmi dilin Macarca olduğu Macaristan üniversitelerinde eğitim dili genel olarak İngilizce olduğundan Macaristan’da üniversite eğitimi gören öğrenciler iş ve bilim dünyasında en geçerli dil olan İngilizceyi tam bir yetkinlikle öğrenerek çok önemli bir avantaj elde ederler.

9-   IELTS, TOEFL, PTE gibi İngilizce yeterlik sınavlarından alınan sonuçları tanıyan Macaristan üniversitelerinden bazıları sözü geçen sınavlarda istenen başarıyı gösteremeyen öğrencilere kendileri bir yazılı ve bir de Skype aracılığıyla sözlü sınav uygulayarak kabul verebilmektedirler.

10- Macaristan hem AB üyesi bir ülke olduğundan hem de Macaristan üniversiteleri köklü geçmişleri ve uluslararası alandaki başarıları dolayısıyla dünyadaki birçok seçkin üniversite ile yakın ilişki içinde olduğundan Macaristan üniversitelerinde okuyan öğrenciler eğitimlerinin belirli dönemlerini dünyadaki seçkin üniversitelerde geçirerek uluslararası deneyimlerini zenginleştirebilirler.

11- Macaristan üniversiteleri ortaya koydukları başarılarla tüm dünyada yüksek bir saygınlığa sahip olduğundan Macaristan’daki üniversitelerden mezun olan öğrenciler, farklı ülkelerdeki seçkin üniversitelerde lisansüstü eğitimlerine devam ederek akademik ya da mesleki kariyerlerini dünyadaki önemli merkezlerde sürdürebilmektedirler.

12- Tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde yıllık 10.000 – 13.000 €, diğer bölümlerde ise yıllık 3.000 – 6.500 € aralığında ücretlerle yüksek nitelikli bir üniversite eğitimi görmenin maliyeti Avrupa ülkeleri ve ABD’de bulunan üniversitelerde eğitim görmenin maliyetleri ile karşılaştırılamayacak kadar ekonomik olmasının yanında ülkemizdeki vakıf üniversitelerindeki eğitim ücretleriyle karşılaştırıldığında da oldukça uygun olduğu görülmektedir.

 

13- Üniversitenin bulunduğu şehre ve öğrencinin konaklama seçimi ile yaşam biçimine göre aylık ortalama 500 – 600 € harcama ile yaşamın sürdürülebileceği Macaristan’daki yaşam giderleri ülkemizde şehir dışında okuyan bir öğrencinin giderlerine oldukça yakındır.

14- Macaristan üniversitelerinin sahip olduğu eğitim ve araştırma tesisleri aynı düzeydeki Avrupa ve ABD üniversitelerinin tesisleriyle yarışabilecek durumdadır.

15- Macaristan’daki üniversitelerin uluslararası öğrencilere yurt olanağı sunması öğrencileri hem ekonomik olarak rahatlatmakta hem de ulaşım açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

16- Macarlarla Türkler arasında soy birliği bulunmasından dolayı Macaristan halkı Türkiye’den gelenlere oldukça sıcak bakmakta, bu da öğrencilerin ülkeye uyum sağlamalarını kolaylaştırmaktadır.

17- Uzun yıllar Osmanlı egemenliği altında kalan Macaristan’daki yemek kültürü bizim yemek kültürümüze çok yakın olduğundan Türkiye’den gelen öğrenciler beslenme konusunda önemli bir zorluk yaşamamaktadırlar.

18- Köklü bir imparatorluk tarihine sahip olmasının yanında dünya çapında birçok sanatçı yetiştiren ve bir dönem Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Macaristan’da birçok tarihi eser, müze ve sanat galerisi bulunmakta; yıl boyunca gerçekleştirilen çeşitli konserler ve festivaller ile de öğrenciler zengin bir sosyal yaşamı deneyimleyebilme olanağına sahip olmaktadırlar.

19- Şehir içi toplu taşımada öğrencilere önemli indirimler sunan Macaristan şehirleri, öğrencilerin şehrin tüm olanaklarından kolaylıkla yararlanabilmelerine olanak sağlamaktadır.

20- Macaristan yönetimi, bütçelerine katkıda bulunmak isteyen öğrencilere eğitim dönemlerinde yarı zamanlı olarak çalışabilme olanağı sunmasının yanında üniversiteden mezun olduktan sonra 1 yıl Macaristan’da çalışma izni de vermektedir. Bu süre işveren tarafından uzatılabildiğinden öğrencilerin mesleki kariyerlerine Macaristan’da devam etme olanakları bulunmaktadır.

21- Macaristan, coğrafi olarak Türkiye’ye oldukça yakın bir konumda olduğundan ülkeye ulaşım hem maliyet hem de süre açısından birçok ülkeye göre oldukça avantajlıdır.

22- Macaristan, Schengen ülkelerinden biri olduğundan ülkedeki üniversite öğrencileri Avrupa’nın diğer ülkelerine rahatlıkla gidebilme ve Avrupa’daki yaşamı serbestçe deneyimleyebilme olanağına sahip olmaktadırlar.

23-  Budapeşte, Debrecen, Pécs (Peç) gibi etkileyici güzellikleriyle Avrupa’nın en çok turist çeken ve köklü üniversiteleriyle uluslararası öğrenci nüfusunun oldukça yoğun olduğu Macaristan şehirlerinde üniversite eğitimi alan öğrenciler, dünyanın en güzel şehirleri arasında gösterilen şehirlerde okumanın keyfini ve ayrıcalığını yaşamaktadırlar.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü