Romanya Eğitim Sistemi

Polonya Avrupa kıtasında ve Avrupa Birliğinde bulunması itibariyle Avrupa eğitim sistemiyle ortak yanları olsa da kendine has eğitim sistemi ve yapısı vardır. Bu detayları ve farklılıkları sizler için hazırladık.

Romanya'da eğitim sistemi AB standartlarına uygundur ve temel eğitim Türkiye ile benzerlik göstermektedir. İlk ve ortaöğrenim zorunlu, ana dilde ve ücretsiz yapılmaktadır. Bununla beraber uluslararası yaygınlığı olan İngilizce, Fransızca gibi dillerde de nispeten yapılabilmektedir. Anayasalarının 32. maddesi kapsamınca devlet tarafından güvence altına alınmıştır.

Romanya'da Anaokulu (Kreş Eğitimi)

Romanya'da kreş eğitimi 5 yaşa kadar isteğe bağlıdır. 5 yaştan sonra ilkokula hazırlık amacıyla zorunlu tutulmuş olup, öğrenciler zorunlu eğitimine bu şekilde başlar. Bu ana hazırlık yılının ardından ilkokula başlamaya hazır hale gelirler.

Romanya'da İlk ve Ortaöğretim Eğitimi

Anaokulunu takip eden yıldan itibaren 12. sınıfa kadar zorunlu ilk ve ortaöğretim eğitimi vardır. Bu eğitimin alınması zorunlu olup, öğrenciler bakaloryadan mezun olana kadar devam eder. Yaklaşık 18-19 yaşlarında öğrenciler ilköğrenim eğitimini tamamlamış olur. Ülkemizdeki, ilkokul ve lise kavramlarına benzemektedir ve temel eğitim süresi 12 yıldır.

Temel eğitim: 1-4. sınıflar / 6-10 yaş arası
İlköğretim: 5-10. sınıflar / 10-16 yaş arası
Lise:
a) Lise ve Bakalorya Diploması
b) Meslek Lisesi + Bakalorya Diploması
b.2) Mesleki Eğitim ve Sertifika

Romanya'da Lise Eğitimi

Lise (Liceu de Specialitate, Diploma de Bacalaureat): Tamamlanması 3 veya 4 yıl sürer. 4 yıllıkLise eğitimini tamamlayan öğrenciler, Bakalorya diploması sınavı olarak adlandırılan bir sınavda başarılı olduklarında doğrudan üniversitelerde yükseköğrenimlerine başlayabilirler. Veya mesleki eğitim alarak 3 yılda mezun olup, mesleki alanlarda ilerleme kaydedebilirler.

Profesyonel Mesleki Eğitim (Diploma de Absolvire a şcolii Post-Liceale de Specialitate): Tamamlaması 3 yıl sürer. Liseye benzer şekilde dileyen öğrenciler Bacalaureat sınavına girebilir. Buna ek olarak bu tür bir okulu bitiren öğrenciler çalışma hayatına atılabilir. Teknik okullardan bazılarına İnşaat Teknik, Elektrik Bilimleri, Kuaförlük, Otel İşletmeciliği gibi okulları örnek olarak verebiliriz. Ayrıca bu öğrenciler, lise eğitim kurslarına giderek lise eğitimlerini tamamlayabilirler.

Romanya'da öğrenciler liseden mezun olduktan sonra 3-6 yıl arası üniversite eğitimi alabilmektedir. Sosyal bilim bölümleri minimum 3 yıl, Tıp eğitimi gibi eğitimler 6 yıla kadar çıkmaktadır. Zorunlu hazırlık eğitimi bulunmayıp, isteğe bağlı olarak eğitim İngilizce veya Fransızca tercih edilebilmektedir.

Uluslararası öğrenciler ise İngilizce, Fransızca veya Rumence eğitim tercih edebilmektedir. Bu sebeple de öğrenciler, yabancı dil hazırlık eğitimlerine üniversite bünyesinde katılabilmektedirler.

Özellikle Babeş-Bolyai University, Romanian American University, University of Oradea, Alexandru Ioan Cuza University gibi üniversiteler öğrencilere çeşitli hazırlık eğitimi imkanları sunmaktadır.


Bu içerik 22/06/2021 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın