Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Romanya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Romanya'da Üniversite Eğitimi

Romanya'da Lisans  Eğitimi

Romanya'da üniversite eğitimi almak için gerekli olan koşullar, yeterlilikler ve sunduğumuz hizmetleri sizler için hazırladık.

Romanya'da üniversite eğitimi hakkında

Romanya’da üniversite eğitimi, uygun eğitim ve yaşam maliyetleri sebebiyle son yıllarda öğrenciler tarafından rağbet görmektedir. 2007 yılından beri AB üyesi olan ve asgari ücretin €450 civarında olduğu Romanya, öğrenciler için sürdürülebilirlik anlamında tercih sebebi olmaktadır. Öğrenciler, eğitimin hazırlık ile beraber 4 yıldan 7 yıla kadar süreceğini bildiklerinden, ekonomik hesapları ve buna karşılık gelen başarılı üniversiteleri açısından Romanya’yı tercih etmektedir.

 

Özellikle QS World Ranking ve Times Higher Education dünya üniversite sıralama kuruluşlarında başarılı üniversiteleri yer alan Romanya’da, aynı zamanda İngilizce dışında Fransızca da konuşulması ve eğitim verilmesi, öğrencilerin seçeneklerini artırmaktadır.

Romanya'da üniversite eğitimi almak için neler yapmanız gerekiyor?

Romanya’da üniversite eğitimi alma amacıyla bir üniversiteye başvuru yapmanız için, Türkiye’deki üniversite sınavlarından sonuç alma şartı aranmaz. Lisans için lise diploması, Master için lisans diploması; bunların dışında da dil seviye belirleme belgesi temelde yeterlidir.

İngilizce seviyeniz yeterli değilse ne yapabilirsiniz?

İngilizce seviyeniz, Romanya’da üniversite eğitimine başlamak için yeterli değilse, üniversitelerin bünyesinde dil hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Alanında başarılı birçok üniversitede İngilizce, Fransızca ve Rumence hazırlık eğitimi verilmektedir. Bu sayede hem Romanya’yı tanıma hem de alışma sürecini hızlandırma şansı yakalarsınız. Ayrıca üniversitelerin hazırlık eğitimleri sonrası, hazırlık kursunuzu aldığınız üniversiteyi yakından tanır ve seçiminizi buna göre çok daha rahat yaparsınız.

 

Romanya’da hazırlık eğitimi dışında, ana dili İngilizce olan ülkelerde İngilizce dil eğitimi tercih edebilirsiniz. Orbis Yurtdışı Eğitim, ana dili İngilizce olan ülkelerdeli dil eğitimleri için öğrencilerden danışmanlık ücreti de talep etmez. Böylece İngiltere, Malta, İrlanda, Kanada gibi ülkelerde dil eğtimi alır, IELTS veya TOEFL sınav skorunuzu da aldıktan sonra Romanya’daki üniversitelere doğrudan bölüm başvurusu imkanına sahip olursunuz.

Romanya’da üniversite eğitimi kaç yıl sürmektedir?

Romanya’da üniversite eğitimi bölümlere göre 3, 3.5 veya 4 yıl sürmektedir. Elbette sağlık bölümlerinde Tıp eğitimi 6 yıl, Diş hekimliği ve Eczacılık bölümü 5 yıl sürmekte, bununla birlikte birçok mühendislik eğitimi de 4 yıl sürmektedir.

 

Öğrenciler genellikle dil yeterlilikleri olmadığında, 1 yıl hazırlık eğitimi alır ve ardından bölümlere göre değişen sürelerde, istedikleri bölümlerde eğitim alır. Bu eğitimleri alırken de istedikleri bölümleri kendi becerilerine göre tercih edebilmenin rahatılığını yaşarlar.

Romanya'da Üniversite ücretleri ve yaşam masrafları ortalama olarak ne kadardır?

Romanya 2007 tarihinde Avrupa Birliği'ne katıldığından bu yana, Euro para birimine geçmeyip para birimi olarak Rumen Leyi’ni (RON) kullanmaktadır. Öğrencilerin aylık olarak ortalama 400 Euro (yaklaşık 2000 Rumen Leyi) ile konaklama dahil tüm yaşam masraflarını karşılayabiliyor olmaları da çok büyük bir avantajdır.

Mühendislik ve sözel bölümlerin ücretleri 1.100-3000 Euro civarında, Tıp ve Diş Hekimliği bölümleri 4950-7000 Euro civarındadır. Üniversite ücretlerinden de anlaşılacağı gibi, Romanya’da üniversite eğitimi almanın maliyeti ülkemizde özel üniversiteler veya vakıf üniversitelerinin maliyetleri ile kıyaslandığında oldukça uygundur. Bunun yanı sıra eğitim ücretleri, AB ülkeleri genelinde de ortalama ücretlerden daha düşüktür.

Romanya'da Bükreş dışında hangi şehirlerde üniversite eğitimi alabilirsiniz?

Uluslararası öğrenciler Bükreş dışında Cluj (Kaloşvar), Timişoara (Temeşvar), Iaşi (Yaş), Oradea gibi şehirlerdeki üniversiteleri de tercih etmektedirler. Özellikle Cluj Tıp ve Eczacılık Üniversitesi, Oradea Tıp ve Eczacılık Üniversitesi gibi üniversiteler, sağlık bölümünde öğrenciler tarafından tercih edilmekte, yaşam ve konaklama maliyetlerinin düşük olması da öğrenciler için eğitim tercihini kolaylaştırmaktadır.

Romanya’dan aldığınız diplomalar Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmaktadır.

Romanya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerin nerede ise tamamı YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanındığı için aldığınız diplomalar Türkiye’de de geçerlidir. Ayrıca Romanya’dan alınan diplomalar mavi diplomadır ve tüm Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya gibi ülkeler başta olmak üzere 180 ülkede tanınmaktadır.

Romanya'dan bir üniversiteden kabul aldıktan sonra sizleri neler bekliyor?

Başvurunuzu gerçekleştirip bir üniversiteden kabul aldıktan sonra, öncelikle konaklamanızın ayarlanması gerekmektedir. Vizeye girmeden önce tüm öğrenciler vize başvuru formunda öğrenci olarak Romanya’ya ilk gittikleri gün ikamet edecekleri adresi belirtmelidirler. Kurum olarak öğrencilerimizin konaklamalarını vizeye girmeden önce hazırlamış oluyoruz. Romanya konsoloslukları öğrenci vizesi için öğrenciler ile bir mülakat veya görüşme yapmazlar. Yalnızca vize belgelerini sunmak yeterlidir. Öğrenci vizesini alan öğrencilerin, yolculuk organizasyonlarını yapıp Romanya’ya vardıktan sonra oturum iznine başvurmaları gerekir. 

         

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü