Ukrayna'da Üniversite Eğitimi | Ukrayna'da Lisans | Ukrayna Üniversiteleri


Ukrayna özellikle son yıllarda lisans eğitimi için tercih edilen ülkeler arasında dikkat çekici bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Bu durumun oluşmasındaki başlıca etkenler şunlardır: Ukrayna üniversitelerinden alınan diplomalar Lizbon Anlaşması gereği bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu nedenle Ukrayna’da üniversite eğitimi alırken Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelere yatay geçiş için başvuru yapma imkanı da vardır. YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Ukrayna devlet üniversitelerini tanımakta ve bu üniversitelerden alınan diplomalara kolaylıkla denklik vermektedir. Üniversite ücretleri dünya genelindeki fiyatlara bakıldığında oldukça ekonomiktir ( yıllık 1800-4500 usd).Ukrayna hem ulaşım hem de yaşam maliyetleri açısından üniversite eğitimi alınabilecek en ekonomik yurtdışı seçeneklerinin başında gelmektedir .Ukrayna'ya giriş için pasaport, vize gibi zorunluluklar olmadığından öğrencinin ailesi sadece kimlikle ülkeye seyahat edebilmektedirler .Ukrayna konsoloslukları da yabancı öğrencilere sıcak bakmakta ve eğitim vizesi süreçlerinde genellikle güçlük çıkarmamaktadır. 75 bin civarında yabancı öğrenciye ev sahipliği yaparak bu alanda önde gelen ülkelerden biri olan Ukrayna'da özellikle Odessa, Kharkiv gibi kozmopolit öğrenci şehirlerinde güvenlik endişesi en düşük seviyededir.Bu gibi şehirlerde farklı kültürlerden gelen öğrencileri gerek eğitim açısından gerekse kültürel ve sanatsal açıdan zengin ve eğlenceli bir yaşam beklemektedir.

 

Ukrayna'da Üniversitelerin Kabul Şartları

Sahip olduğunuz lise diploması ile Ukrayna'da üniversite eğitimi alabilirsiniz. Ancak lisans eğitimine başlamadan önce 9 ay süren bir hazırlık eğitimi alma zorunluluğu vardır. Eğitim dili Ukraynacadır.  İngilizce hazırlık eğitimi ise sadece Tıp, Diş Hekimliği gibi belirli bazı bölümlerde eğitim görmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilebilir. Ukrayna’da hazırlık eğitimi diğer birçok ülkeye göre farklılık göstermektedir. Ukrayna'da öğrenciler lisans eğitimi alacakları bölüme göre 4 farklı hazırlık eğitiminden birini görürler:

 • Sosyal ve İnsani Bilimler
 • Ekonomi
 • Mühendislik, Teknoloji ve Doğa Bilimleri
 • Tıp, Biyoloji ve Ziraat

Bunun nedeni Ukrayna eğitim sisteminin hazırlık aşamasını salt dil eğitimi olarak görmeyip akademik eğitimin temelinin atıldığı bir aşama olarak düşünmesidir. Öğrenciler, tercih ettikleri herhangi bir hazırlık bölümünden aldıkları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ile Ukrayna üniversitelerinde eğitim görmeye hak kazanmış olurlar.

Ukrayna'da Üniversite Eğitimi ile Öne Çıkan Şehirler

Odessa, Kharkiv ve Kiev üniversite eğitiminde ön plana çıkan 3 şehirdir. Bu üç şehirden de özellikle Odessa ve Kharkiv; kaliteli üniversite eğitimi ve her açıdan zengin sosyal ve kültürel yapısıyla öne çıkmakta ve dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Ukrayna Üniversiteleri Kayıt Tarihleri

Ukrayna'da hazırlık bölümleri her yıl eylül ayının 2 haftası açılmaktadır. Bununla beraber kayıtlar 31 Aralık tarihine kadar yapılabilmektedir. Ancak eylül ayından sonra kayıt yaptıran öğrenciler hızlandırılmış ve yoğun bir dil eğitimi almak zorunda kalacaklarından böyle bir uygulama pek tavsiye edilmez. Eylül ayının 2 haftasında başlayan eğitime yetişmek isteyen öğrenciler temmuz ayının sonuna kadar kayıtlarını yaptırmalıdır. Eğitimin yanında konaklama seçenekleri ve ücretleri açısından da erken tarihlerde kayıt yaptırmak çok daha avantajlı olacaktır.

Ukrayna'da Üniversite Eğitim Süresi

Ukrayna'da lisans eğitimi genellikle 4 yıl sürmektedir. Diş hekimliği ve Eczacılık 5 yıl Tıp eğitimi ise 6 yıl sürmektedir

.

Ukrayna Üniversiteleri için YÖK Denkliği

YÖK, belirlediği kriterlere göre her yıl Türkiye dışındaki üniversitelerden alınan diplomaların Türkiye’deki geçerlilikleri ile ilgili karar vermektedir. Türkiye’deki üniversiteye yerleştirme sınavlarından alınan puanlara göre yurt dışındaki bir üniversiteye ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrenciler için doğrudan YÖK denkliği söz konusudur. Bunun dışındaki durumlarda ise yurt dışındaki üniversitenin YÖK tarafından tanınması ile ilgili denklik süreci takip edilmektedir. Eğer yurt dışında okuduğunuz okul YÖK tarafından tanınmıyorsa, Türkiye’de bu okuldan aldığınız diplomanın denkliği için başvuruda bulunma hakkınız yoktur. Bu nedenle, hangi ülke olursa olsun, üniversite tercihinde bulunurken mutlaka söz konusu üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığı kontrol edilmelidir. Seçtiğiniz okulun tanınırlığının olup olmadığını E Devlet üzerinden sizde kontrol edebilirsiniz. Aksi takdirde aldığınız diplomanın Türkiye’de resmi bir karşılığı olmayacaktır. YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden aldığınız diplomayı Türkiye’de de geçerli kılmak istiyorsanız gerekli belgelerle YÖK’e başvurmanız gerekmektedir. Belgelerinizi inceleyen YÖK, diplomanıza doğrudan denklik verebileceği gibi eksiklik gördüğü durumlarda sizden seviye tespit sınavı tarzında bir sınava girmenizi veya bir proje hazırlamanızı isteyebilir. Ukrayna’daki üniversitelerden yaklaşık 100 tanesi YÖK tarafından tanınmakta olduğundan bu üniversitelerden alınacak diplomalar, gerekli yasal süreçler takip edilerek Türkiye’de de resmi denklik alabilmektedir.


Ukrayna'da Üniversite Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

  • Lise veya üniversite diploması (Apostil onaylı)
  • Mezun olduğu okuldan alacağı transkript belgesi (Apostil onaylı)
  • Formül A belgesi (Apostil onaylı)
  • Pasaport (10 yıllık tavsiye edilir)

Ukrayna üniversite başvurusu için ofisimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Bu içerik 26/01/2022 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın