Amerika'da Dil Eğitimi | Amerika'da İngilizce | Amerika Dil Okulları

 • edcon
 • İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’ne bu amaçla her yıl 60 bin civarında öğrenci gelmektedir.

  Amerika Birleşik Devletleri’nin bu alanda bu kadar popüler olmasında ülkenin dünyadaki imajı, çok kültürlü sosyal hayatının cazibesi, her seviyeye göre son eğitim teknikleri ve teknolojileri kullanılarak verilen İngilizce eğitimi, part-time iş seçenekleri ile hem eğitim masraflarının karşılanmasına katkıda bulunabilme hem de sosyal hayatın içinde İngilizce pratik yapabilme olanağı, dünyadaki birçok kişinin merak ettiği Amerikan şehirlerini gezip görebilme ve bu şehirlerdeki hayatı bizzat deneyimleyebilme gibi nedenleri sıralayabiliriz.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce eğitimi veren 400 civarında kurum bulunmaktadır. Bu kurumlardaki İngilizce programları, başlangıç seviyesindeki kurlardan başlayıp uzmanlık seviyesindeki kurlara kadar farklı seviyelerdeki öğrencilere hitap etmektedir. İngilizce eğitimi veren kurumlar eğitime başlamadan önce uyguladıkları sınavlar ile öğrencilerin İngilizce bilgilerinin hangi seviyede olduğunu tespit ederler. 

  İngilizce eğitimi veren kurumlar öğrencilerin amaçlarına göre farklı eğitim programları uygulamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde eğitim görmek isteyen başlangıç seviyesindeki öğrencilere yönelik yoğunlaştırılmış İngilizce programlarında öğrencilere genellikle haftada 20 ila 30 ders saati arasında eğitim verilmekte ve öğrenciler İngilizce yeterlik sınavlarına hazırlanmaktadır. Bunların yanında İngilizce yeterlik sınavlarına hazırlayan ve orta veya iyi seviyede İngilizce bilenlere yönelik programlar da vardır. Hukuk gibi belirli  uzmanlık alanlarındaki profesyonellere yönelik programlar da diğer bir eğitim programı seçeneğidir. 

  Bu kadar farklı eğitim kurumu ve eğitim programı arasından kendine en uygun olanını tercih edebilmek belli bir bilgi birikimi ve deneyim gerektirdiğinden öğrencilerin bu konuda bir uzman yardımı almaları yararlı olacaktır. Yılların bilgi birikimine ve deneyimine sahip danışmanlarımız, bilgi almak istediğiniz konularda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. 

  İngilizce eğitimi alınacak kurumun seçiminde dikkat edilecek ilk husus, söz konusu kurumun Amerika Birleşik Devletleri’nde bu kurumların akreditasyonunu sağlayan Accrediting Council for Continuing Education and Training (ACCET) ve The Commission on English Language Program Accreditation (CEA) adlı kuruluşlardan biri tarafından akreditasyonunun sağlanıp sağlanmadığıdır. Bu konuda dikkat edilecek ikinci husus, tercih edilecek kurumun Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce eğitimi veren kurumların standartlarını belirleyen University and College Intensive English Programs (UCIEP) veya American Association of Intensive English Programs (AAIEP) adlarındaki kuruluşlardan birine üye olup olmadığıdır.

  Kötü sürprizlerle karşılaşmak istemeyen öğrenciler, bu hususları kontrol etmeden herhangi bir kuruma başvuru ücreti ödememelidir. 

  Dil Eğitimi Maliyeti

  Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce eğitimi görmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da bu eğitimin toplam maliyetinin ne kadar olacağıdır. İngilizce eğitimi veren kurumların  aylık ücretleri eğitim kurumlarına ve alınacak eğitimin süresine bağlı olarak 700 dolar ila 2 bin dolar arasında değişmektedir. Eğitim ücretinin yanında konaklama ve yeme - içme giderleri, kitap masrafları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uluslararası öğrencilerin yaptırmak zorunda olduğu sağlık sigortasının maliyeti ve günlük yaşam giderleri bu eğitim için ayrılması gereken bütçenin miktarını belirlemektedir. 

  Öğrenciler eşyalı bir oda kiralamak istediklerinde bulundukları şehre ve konuma göre 200 dolar ila 500 dolar arasında aylık kira öderler. İki odalı ve eşyalı bir daire kiralamak isteyen öğrencilerin ise 250 dolar ila 700 dolar arasında aylık kira masrafları olur.

  Amerika Birleşik Devletleri'nde yurt dışından gelen öğrenciler için sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Bu Sigorta'nın yıllık maliyeti, kapsamına göre 600 dolar ila 1.700 dolar arasında değişmektedir.

  Yeme - içme giderleri için ise aylık 300 dolar ila 500 dolar arasında bir masraf söz konusu olacaktır. 

  Oldukça gelişmiş ulaşım olanaklarına sahip olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki  şehirlerde öğrencilerin aylık ortalama 100 dolar civarında ulaşım masrafları olur. Araba almak veya kiralamak isteyen öğrencilere ise Türkiye'de sahip oldukları ehliyetin orada sadece 6 ay geçerli olduğunu hatırlatalım.

  Dil Eğitimi İçin Alınması Gereken Vize

  Amerika Birleşik Devletleri’nden dil eğitimi amacıyla öğrenci vizesi alabilmeniz için anlaştığınız eğitim kurumunun size göndereceği F1 vizesi için I-20 formunun veya J1 vizesi için DS-2019 formunun ve  sizin veya eğitim masraflarınızı karşılayacak sponsorunuzun güncel banka hesap bilgilerinin onaylı İngilizce tercümelerinin bulunması gerekir. Bu belgelerle birlikte Amerika Birleşik Devletleri büyükelçilik veya konsolosluklarının talep edecekleri diğer belgeleri hazırlayarak vize başvurusunda bulunmalı ve size verilen görüşme tarihinde  istenen tüm belgeleri görevlilere ibraz etmelisiniz. Başvurunuz kabul edildiği takdirde vizeniz başvuru sırasında belirttiğiniz PTT şubesine pasaportunuzla birlikte gönderilir. Amerika Birleşik Devletleri’ne gittiğinizde söz konusu belgeler oradaki yetkililer tarafından da incelenir ve bir eksiklik bulunmadığı takdirde ülkeye girişinize izin verilir.

  Amerika'da dil eğitimi için binlerce seçeneği birlikte değerlendirmek üzere ofislerimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

  Bu içerik 03/03/2020 tarihinde güncellenmiştir.

  WhatsApp chat

  Whatsapp ile Yazın

  Hemen Ara

  Hemen Arayın