Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avustralya'da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları


Son yıllarda yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin sayısında görülen artışla birlikte öğrenciler, farklı alternatifleri inceleyerek bütçelerine göre beklentilerini karşılayacak en doğru ülkeyi seçmek için ülkelerle ilgili ayrıntılı araştırmalar yapmaktadırlar.

Son yıllarda gerek yaşam standartları gerekse de yüksek eğitim kalitesi ile öne çıkan ve bu nedenle en çok ilgi gören ülkelerden biri olan Avustralya’da üniversite eğitimi almanın avantajlarını sizler için sıraladık.

Sınavsız Üniversite

Avustralya’da üniversiteye girişte ülkemizdekine benzer bir öğrenci seçme sınavı uygulanmadığından üniversite eğitimini Avustralya’da almak isteyen öğrenciler TYT ve AYT sınavlarına girmeden bu ülkedeki istedikleri üniversitenin diledikleri bölümüne başvurabilmektedirler. Ancak Avustralya’daki üniversitelerin birçoğu dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 100 ve ilk 1.000 üniversite arasında gösterildiklerinden ve Avustralya uluslararası öğrenciler tarafından ABD ve İngiltere’den sonra en çok tercih edilen 3. ülke olduğundan Avustralya üniversitelerinden kabul alabilmek için lise ders notlarının ve İngilizce yeterlik düzeyinin oldukça yüksek olması gerekmektedir.

“Foundation Year” Seçeneği

Avustralya üniversiteleri, akademik düzeylerinin ve İngilizce yeterliklerinin lisans ya da yüksek lisans programlarında doğrudan eğitim almak için uygun olmadığını düşündükleri öğrencilerden belirledikleri asgari standartların üzerinde olanlara “Foundation” adı verilen 1 yıllık hazırlık eğitimi seçeneği sunmaktadır. Bu öğrenciler, eğitim almak istedikleri bölüme uygun bir “Foundation” programını başarıyla tamamladıklarında Avustralya üniversitelerinin lisans ya da yüksek lisans programlarında eğitim almaya hak kazanırlar.  

Yüksek Eğitim Kalitesi

Avustralya’da 40 devlet üniversitesi, 2 uluslararası üniversite ve 1 özel üniversite bulunmaktadır. Gerek eğitim gerekse de araştırma alanında ortaya koydukları önemli başarılarla QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings, Academic Rankings of World University gibi uluslararası alanda en saygın akademik derecelendirmelerde her yıl bu üniversitelerden 10’a yakını dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında gösterilirken 30 kadarı da dünyanın en iyi 1.000  üniversitesi arasında gösterilmektedir.

Ekonomik Üniversite Eğitimi

Avustralya’daki üniversitelerin çok önemli bir kısmı devlet üniversitesi olmasına karşın uluslararası öğrenciler için üniversite eğitimi ücretlidir. Üniversite ücretleri Avrupa’daki pek çok ülkeye göre daha yüksek olsa da dünya sıralamalarında Avustralya’daki üniversitelerle aynı düzeylerde bulunan üniversitelere ev sahipliği yapan ve Avustralya gibi anadilin İngilizce olduğu Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye göre daha düşüktür.

Avustralya’daki lisans programlarının yıllık ücretleri seçilecek üniversiteye, bölüme ve şehre göre 16.000 AUD ila 35.000 AUD arasında; yüksek lisans programlarının yıllık ücretleri ise 14.000 AUD ila 40.000 AUD arasında değişmektedir.

Geniş Burs Olanakları

Üniversite ücretlerinin birçok ülkeye göre yüksek olduğu ve uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen 3. ülke olan Avustralya’da oldukça geniş burs olanakları bulunmaktadır. Avustralya’da üniversite öğrencilerine verilen bursları hükümet bursları, üniversite bursları ve özel burslar olarak sınıflandırabiliriz. Özellikle Avustralya’da eğitim görmek isteyen başarılı ve yüksek nitelikli uluslararası öğrencilere sağlanan burs olanaklarından yararlanmak isteyen öğrencilerin burs veren kurum ve kuruluşları iyi araştırıp gerekli belgeleri hazırlayarak mümkün olduğunca çok kuruma burs başvurusunda bulunması, burs alabilme olasılıklarını artıracaktır.

İngilizce Eğitim

Her ne kadar Avustralya anayasasında bir resmi dil belirlenmemiş de olsa Avustralya’da İngilizce konuşulmakta ve üniversitelerde İngilizce eğitim verilmektedir. Bu nedenle Avustralya’da üniversite eğitimi gören öğrenciler, anadili İngilizce olan bir ülkede eğitim gördüklerinden çok iyi derecede İngilizce öğrenerek uluslararası iş yaşamı için oldukça önemli bir avantaj elde etmektedirler.

Dönem Kaybının Olmaması

Birçok ülkede üniversiteler yalnızca eğitim yılının başında başvuru aldıklarından ara dönemlerde mezun olan öğrenciler dönem kaybı yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Avustralya’daki üniversitelerin çoğunda 3 başlangıç dönemi olması, dönem kaybı yaşama riskini ortadan kaldıran önemli bir avantaj olarak ön çıkmaktadır.

Uluslararası Ortam

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den sonra en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Avustralya, nüfusa oranla en fazla uluslararası öğrencinin bulunduğu ülkedir. Irkçılık ve yabancı düşmanlığının da en az görüldüğü ülkelerden biri olan Avustralya’da eğitim gören yabancı öğrenciler, uluslararası bir ortamda kendilerini bir dünya vatandaşı olarak yetiştirebilme ve farklı ülkelerden birçok yeni dostluklar edinebilme olanağına sahip olmaktadırlar.

YÖK Denkliği

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen birçok üniversiteye ev sahipliği yapan ve yüksek eğitim standartlarına sahip olan Avustralya’daki üniversitelerden alınan diplomalar, dünya genelinde yüksek bir tanınırlığa sahip olduğu gibi ülkemizde YÖK tarafından da tanınmakta ve gerekli yasal süreçlerin ardından kolaylıkla denklik alabilmektedir.

Vize Kolaylığı

Türkiye bulunan Avustralya Büyükelçiliği, Avustralya üniversitelerinden kabul almış öğrencilerin vize başvurularına önemli bir sorun olmadığı sürece, 48 saat içinde yanıt vermektedir.

Çalışma İzni

Dünyadaki birçok ülke uluslararası öğrencilere çalışma olanağı tanımazken Avustralya’daki uluslararası öğrenciler eğitime başladıkları günden itibaren çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Bu nedenle Avustralya’daki uluslararası öğrenciler okul dönemlerinde haftada en çok 40 saat, tatil dönemlerinde ise tam zamanlı olarak çalışabilmektedirler. Bu olanak hem öğrencileri ekonomik açıdan rahatlatmakta hem de sosyal yaşama uyum sağlayarak İngilizcelerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Avustralya yasalarına göre 18 yaş ve üzerindeki çalışanların saat ücretleri 15 AUD’den az olamamaktadır.

Bunun yanında Avustralya üniversitelerinin lisans ya da yüksek lisans programlarında en az 2 yıl eğitim görerek mezun olan her öğrencinin mezuniyet sonrasındaki 2 yıl süresince çalışma izinleri olmaktadır. Bu sayede öğrenciler hem Avustralya’daki şirketlerde 2 yıl çalışarak önemli bir uluslararası iş deneyimi kazanmakta hem de Avustralya’da kalıcı oturma ve çalışma iznine ya da vatandaşlığa başvuru olanağı elde etmektedirler.

Yüksek Yaşam Standartları

2018 verilerine göre dünyanın en büyük 14. ekonomisine sahip olan ve kişi başına düşen milli geliri 50.000 USD’nin üzerinde olan Avustralya, Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan “İnsani Gelişmişlik Endeksi”nde de Norveç’in ardından 2. sırada yer almaktadır.

Yüksek yaşam standartları ile son derece modern ve gelişmiş şehirlerinin yanında muhteşem egzotik güzellikleri ve kumsallarıyla da dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Avustralya, uluslararası öğrencilere son derece güvenli bir ortamda unutamayacakları bir yaşam deneyimi sunmaktadır.  

Dünyanın En Yaşanılır Ülkelerinden Biri

Avustralya, her yıl çeşitli kuruluşlar tarafından açıklanan dünyanın en yaşanılır ülkeleri sıralamalarında her zaman ilk 5 ülke arasında yer almayı başarabilmiştir. Eğitim, sağlık, adalet, çalışma koşulları, yaşam standardı gibi birçok kıstasa göre yapılan bu sıralamalarda her zaman üst sıralarda kendine yer bulabilen Avustralya, bu özellikleriyle de uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri olmaktadır.

Dünyanın En Güvenli Ülkelerinden Biri

Avustralya, her yıl çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan dünyanın en güvenilir ülkeleri sıralamalarında düşük suç oranları ve güçlü adalet sistemi ile her zaman ilk 20 ülke arasında kendine yer bulmaktadır. Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler ve aileleri açısından en önemli konulardan biri olan güvenlik konusunda da Avustralya, gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek ülkelerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Dünyanın En İyi Üniversite Şehirleri

Avustralya’nın dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen üniversitelere ev sahipliği yapan Melbourne ve Sydney şehirleri, çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan dünyanın en iyi üniversite şehirleri sıralamalarında her yıl ilk 10 şehir arasında yer almaktadır. Bu nedenle her yıl yüz binlerce uluslararası öğrenci iyi bir üniversite eğitimi ve yüksek standartlara sahip huzurlu ve güvenli bir yaşam için bu şehirlerdeki üniversitelerde eğitim almak istemektedir.

 

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü