Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avustralya İle İlgili Ayrıntılı Bilgiler


Yönetim Şekli: Federal Monarşi

Başkenti: Canberra

 Nüfusu: 24,140 milyon

 Yüz Ölçümü: 7.692.024 km²

 İdari Bölgeleri: 6 eyalet

 Para Birimi: Avustralya doları (AUD)

 Resmi Dil: Anayasal olarak belirlenmemiştir

 Konuşulan Diller: İngilizce ve yerel diller

 Telefon Kodu: +61

 Türkiye İle Uzaklığı: Ortalama 19 saat

 Popüler Şehirleri: Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth, Canberra, Hobart, Darwin

Resmi adıyla Avustralya Milletler Topluluğu (Commonwealth of Australia), 6 eyaleti ve bağlı topraklarıyla güney yarım kürede yer alan bir kıta ülkesidir ve yüz ölçümü bakımından dünyanın 6. en büyük ülkesidir. 50.000 yıldır Aborjinlerin yaşadığı topraklara 18. yüzyılda Avrupalıların ayak basmasından sonra 19. yüzyıl ortalarında adanın tamamı keşfedilmiş ve 5 yeni İngiliz Kraliyet Kolonisi kurulmuştur. 1 Ocak 1901’de 6 koloninin birleşmesi sonucunda “Commonwealth of Australia” adıyla federal bir devlet olarak kurulmuştur. Günümüzde sembolik olarak Kraliçe II. Elizabeth’e bağlı anayasal bir monarşi olan ve Kraliçe tarafından atanmış bir genel valinin bulunduğu Avustralya, kuruluşundan itibaren liberal – parlamenter demokratik sistemi benimsemiş olan gelişmiş bir ülkedir. Ülkede anayasal olarak belirlenmiş bir resmi dil olmamakla birlikte ülke genelinde İngilizce konuşulmaktadır. İngilizcenin yanında yerli halkların konuştuğu farklı dil ve lehçeler de vardır.

Lokasyon:

Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanan büyük bir ada ülkesi olan Avustralya’nın hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmamaktadır. Ülkenin komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır. 25.760 kilometrelik bir sahil şeridinin bulunduğu Avustralya, Antarktika’da 8,148,250 km2’lik “münhasır ekonomik bölge” iddiasında bulunmaktadır.

Ekonomi:

2018 yılı verilerine göre 1.420,045 milyon ABD doları GSYİH ile dünyanın 14. büyük ekonomisi olan Avustralya, 56.352 ABD doları kişi başına düşen gelirle bu alanda da dünyanın en iyi 10. ülkesi durumundadır. Enflasyonun % 1,6 dolayında olduğu ve işsizlik oranının % 5,3 olduğu Avustralya’da ekonominin % 2,8’ini tarım, % 23’ünü sanayi ve % 67’sini hizmet sektörü oluşturmaktadır. “İnsani Gelişmişlik Endeksi”nde 2017 verilerine göre Norveç’in ardından 2. sırada yer alan Avustralya’nın eğitim, sağlık, kişisel özgürlükler, yaşam standardı gibi birçok alanda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olduğu birçok uluslararası kurum tarafından dile getirilmektedir. Bu özellikleriyle her zaman dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında ilk 5’te yer alan Avustralya aynı zamanda göz kamaştıran doğal güzellikleriyle önemli bir turizm ülkesidir.

Birleşmiş Milletler, G20, İngiliz Milletler Topluluğu, ANZUS, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği ve Pasifik Adaları Forumu gibi önemli siyasi ve ekonomik örgütlerin saygın bir üyesi olan Avustralya’nın yıllık ihracatı 253 milyar 828 milyon ABD doları iken yıllık ithalatı ise 227 milyar 284 milyon ABD dolarıdır.

Demir, bakır, altın, doğal gaz, uranyum yönünden zengin topraklara sahip olmasının yanında dünyanın en büyük kömür ve elmas ihracatçısı olan ve yenilenebilir enerji kaynakları açısından da dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Avustralya, bu özellikleriyle önemli ölçüde dış yatırım almaktadır. Sahip olduğu zenginliklerle önemli bir hammadde ihracatçısı konumunda olan Avustralya’nın ABD, Yeni Zelanda, Kanada, ASEAN, Singapur, Tayland, Şili, Malezya, Güney Kore Cumhuriyeti, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti ile serbest ticaret anlaşmaları bulunmaktadır. 

1,38 trilyon ABD doları büyüklüğü ile dünyanın en büyük 9. borsasına sahip olan Avustralya’nın para birimi olan Avustralya doları; Kiribati, Nauru ve Tuvalu adalarının da para birimidir.

Doğal kaynakların yanı sıra tarım ve hayvancılık yönünden de oldukça gelişmiş bir ülke olan ve dünyanın en büyük yün üreticisi olan Avustralya, buğday ihracatında da dünyanın en büyük 5. ülkesi konumundadır.

İklim:

Çok geniş bir yüz ölçümüne sahip olan Avustralya’da farklı iklim özellikleri görülmektedir. Avustralya güney yarım kürede yer aldığından dolayı kış mevsimi mayıs ayı ile ekim ayı arasında yaz mevsimi de kasım ayı ile nisan ayı arasında yaşanmaktadır ve temmuz ayı sıcaklıkların en düşük olduğu zaman dilimidir.

Ülkenin orta kesimleri okyanus etkisinden uzak olduğundan oldukça kurak ve sıcak bir iklime sahipken kuzey kesimleri genel olarak tropikal iklim özellikleri göstermektedir. Bu bölgelerde sıcak aylar oldukça yağışlı geçerken sıcaklığın düşük olduğu zamanlar kurak geçer. Güneydoğu bölgesinde ılıman bir iklim egemendir ve mevsimler genellikle yağışlı geçer. Güney ve güneybatı bölgelerinde ise Akdeniz iklimi görüldüğünden yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır.

Ortalama yüksekliğin 200 metre dolayında olduğu Avustralya genellikle düzlüklerden oluşur. Ülkenin doğusunda dağlar, batısında yaylalar, orta kesimlerinde ise çöller ve ovalar yer alır. Kuzeyde ortalama yüksekliği 1.500 metre dolaylarında olan Avustralya sıradağları yer almaktadır. Doğuda Liverpool sıradağları, Mavi dağlar ve Avustralya Alpleri yer alır. Bu bölgedeki Kosciusko Dağı 2.230 m yüksekliği ile Avustralya’nın en yüksek noktasıdır. Kuzey – güney şeridinde yer alan havzaya “Büyük Avustralya Havzası” adı verilmektedir ve Simpson çölü, 259.000 km2 alanı ile havzanın en büyük çölü unvanını taşımaktadır. Büyük Avustralya Havzası'nın batısında geniş bir platolar bölgesi bulunmaktadır. Güney bölgelerde ise geniş ovalar yer almaktadır.

Ülkenin en büyük çölleri Büyük Kum, Gibson, Büyük Victoria ve Tanami’dir. Ülkenin en önemli gölleri Eyre, Torrens ve Gairdner; en önemli akarsuları ise Diamantina ve Murray nehirleridir.

Avustralya’nın kuzeydoğu kıyısının açıklarında yer alan ve 2.000 kilometreden fazla uzunluğa sahip olan “Büyük Set Resifi”, dünyanın en büyük mercan resifi olma özelliğini taşımaktadır.

 Yemek Kültürü:

Dünyanın her yerinden önemli ölçüde göç almış bir ülke olan Avustralya’da zengin bir yemek kültürü bulunmaktadır. Avustralya’da yemek kültürü dendiğinde ilk akla gelenlerden biri barbekü olmaktadır. Et tüketiminde dünyaca ünlü olan Avustralya’da kendin pişir kendin ye kültürü çok yaygındır ve birçok parkta bunun için yerler bulunmaktadır.

Dört bir tarafı okyanusla çevrili olan Avustralya’da 600 çeşit yenebilir balık türü bulunmaktadır ve bu nedenle çok zengin bir deniz ürünleri mutfağı bulunmaktadır.

Ülkenin yerlileri Aborjinlere ait olan ve “Bush Tucker” adı verilen mutfakta ise çeşitli yerel meyve ve sebzelerden yapılan yemeklerin yanında kanguru, timsah ve kertenkele gibi hayvanların etlerinden yapılan yemekler de bulunmaktadır.

İçinde küçük et parçaları ve soğan bulunan “meat pie”, çeşitli meyvelerle süslenen bir tatlı çeşidi olan “pavlova”, karideslerin avokado parçalarıyla pişirildiği “pancettalı barbekü karides”, çeşitli baharatlarla pişirilen bir sazan balığı yemeği olan “barramundi” gibi yemekler Avustralya’yay özgü lezzetlerden bazılarıdır.

Bunların yanında şehirlerde Çin mutfağı, İtalyan mutfağı, Fransız mutfağı gibi dünya mutfağından lezzetler sunan birçok restoran da bulunmaktadır.

Avustralya’da Resmi Tatil Günleri - 2020

Yeni Yıl: 01 Ocak

Avustralya Günü: 27 Ocak

Canberra Günü: 9 Mart

Kutsal Cuma: 10 Nisan

Paskalya Tatili: 12 – 14 Nisan

Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs

Kraliçenin Doğum Günü: 8 Haziran

Noel Tatili: 25 – 26 Aralık

Yeni Yıl Arifesi: 31 Aralık

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü