Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avustralya Üniversitelerine Başvuru Ve Vize Süreci


 

Son yıllarda gerek yüksek yaşam standartları gerekse de dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen üniversiteleri ile uluslararası öğrencilerin en fazla ilgi duyduğu ve tercih ettiği ülkelerden biri olan Avustralya’da üniversiteye girişte ülkemizdekine benzer bir merkezi sınav  uygulaması olmadığından Türkiye’deki öğrenciler TYT ve AYT sınavlarına girmeksizin istedikleri Avustralya üniversitesinin diledikleri bölümüne başvurabilmektedirler.

Avustralya üniversiteleri sahip oldukları yüksek nitelikler dolayısıyla dünya genelindeki öğrencilerden yüksek bir talep gördüğünden bu üniversitelerden kabul alabilmek için öğrencilerin lise ders notlarının oldukça yüksek olması ve IELTS, TOEFL, PTE gibi İngilizce yeterliğini ölçen ve uluslararası geçerliği olan sınavlarda üniversitelerin belirlediği taban puanların üzerinde bir başarı göstermeleri gerekmektedir. Ancak istenen akademik düzeye ve İngilizce yeterliğe sahip olmayan öğrenciler üniversitelerin bünyesinde “Foundation” adı altında verilen hazırlık eğitimini alarak Avustralya’daki lisans ya da yüksek lisans programlarında eğitim almaya hak kazanabilmektedirler.  

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Avustralya’da da tıp fakülteleri öğrenci seçiminde çok titiz davranmaktadırlar. Bu nedenle Avustralya üniversitelerinde lisans düzeyinde tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin “UMAT” adı verilen sınava, yüksek lisans düzeyinde tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin de “GAMSAT” adı verilen sınava girerek üniversitelerin belirlemiş olduğu taban puanlara ulaşmaları gerekmektedir.

Başvuru Süreci

Avustralya üniversitelerinde temel olarak şubat ve temmuz dönemleri olmak üzere iki kayıt dönemi bulunmaktadır. Başvuru süreleri, üniversiteler arasında değişiklik göstermekle birlikte genel olarak şubat ayında başlayacak eğitim programları için kasım-aralık aylarında, temmuz ayında başlayacak eğitim programları içinse mayıs-haziran aylarında sona ermektedir.

Avustralya’daki üniversitelere başvuru işlemleri üniversitelerin web siteleri üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi UAC (TheUniversities Admissions Centre – Üniversite Başvuru Merkezi) aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir. 

Avustralya’daki üniversitelere başvurmak isteyen öğrencilerin üniversitelerin duyurduğu başvuru tarihlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Üniversite başvuru sürecinde çıkması olası sorunlardan ve gecikmelerden etkilenmek istemeyen öğrencilerin başvuru işlemlerini son günlere bırakmamaları oldukça önemlidir.

Avustralya’da üniversite yönetimleri birbirlerinden bağımsız ve özerk olduklarından başvuru süreçlerini kendi belirledikleri kurallar çerçevesinde yürütmektedirler. Bu nedenle başvuru süreçleri, kabul kıstasları gibi konularda üniversiteler arasında bazı farklılıklar olmakla birlikte başvuru sırasında öğrencilerden istenen temel belgeler şunlardır:

Valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış lise diploması

Ø Son sınıf öğrencileri için valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış geçici mezuniyet belgesi

Ø Valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış ve okul tarafından mühürlenip imzalanmış bir transkript (not çizelgesi)

Ø İngilizce yeterlik düzeyinizi gösteren sınav sonuç belgesi

Ø Referans mektubu

Ø Kişisel başvuru yazısı

Ø Finansal yeterliğinizi gösteren belgeler

Vize Süreci

Avustralya’daki bir üniversiteden kabul edildiğine ilişkin resmi belge eline ulaşan öğrenciler Avustralya Büyükelçiliği'ne öğrenci vizesi başvurusunda bulunabilirler. Vize sürecinde çıkabilecek bürokratik aksaklıklardan dolayı zaman sıkıntısı yaşamak istemeyen öğrencilerin resmi belge ellerine ulaştığında vakit yitirmeden vize başvurusunda bulunmaları oldukça önemlidir.

Avustralya üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türü Student Visa (subclass 500)'dır. Avustralya’da ebeveynleri ile birlikte kalacak öğrencilerin ise “Subclass 590” adı verilen vizeye başvurmaları gerekmektedir.

Avustralya’dan vize almak isteyen öğrencilerin, velilerinin ya da eğitim giderlerini üstlenen sponsorlarının banka hesaplarında en az 20.290 AUD tutarında para bulundurmaları gerekmektedir.

Ebeveynlerinin maaş bordroları yıllık 60.000 AUD üzerinde olan öğrencilerin banka hesaplarında söz konusu tutarı bulundurma zorunlulukları yoktur.

Vize işlemleri sırasında Avustralya Büyükelçiliği tarafından istenen temel belgeler şunlardır:

Vize başvuru formu

Ø Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa noter onaylı aile muvafakatnamesi

Ø Üniversitenin gönderdiği resmi kabul belgesi

Ø Finansal yeterliğinizi gösteren belgeler

Ø Konaklayacağınız yurt ya da konutla ilgili belgeler

Ø En az 3 ay geçerliği olan pasaport

Ø Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf

Ø Kimlik

Ø Diploma

Ø Sabıka kaydı

Ø Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Ø İngilizce yeterliğinizi gösterir belge

Ø “Overseas Student Health Cover” adı verilen Uluslararası Öğrenci Sağlık Sigortası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü