Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Litvanya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Litvanya'da Üniversite Eğitimi

Litvanya'da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Son yıllarda gerek ülkemizden ve gerekse de dünyanın farklı ülkelerinden birçok öğrenci, sahip olduğu avantajların yanında uygun ekonomik koşullarıyla da öne çıkan Litvanya’yı üniversite eğitimi için tercih etmeye başlamıştır.

Yurt dışında üst düzey bir akademik eğitim alarak uluslararası alanda geçerliği olan bir diplomaya sahip olmak isteyen ancak bütçesi sınırlı olan öğrenciler için oldukça uygun bir seçenek olmasına karşın ülkemizde çok iyi tanınmayan Litvanya’da üniversite eğitimi almanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 

1-   Bugünde varlığını sürdüren ve Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen ilk üniversitenin başkent Vilnius’ta 1579 yılında kurulduğu Litvanya’da köklü bir akademik gelenek bulunmaktadır.

2-   Litvanya günümüzde QS World University Rankings, Times Higher Education World UniversityRankings, ARWU World University Rankings gibi bütün dünyada saygınlığı olan akademik sıralamalarda Vilnius Üniversitesi, Vilnius Gediminas TeknikÜniversitesi, Kaunas Teknoloji Üniversitesi, Vytautas Magnus Üniversitesi gibi dünyadaki en iyi 500 ve 1.000 üniversite arasında  gösterilen üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

3-   Litvanya, mühendislik ve mimarlık alanlarında Avrupa’daki en iyi 100 üniversiteden biri olarak, işletme ve yönetim çalışmaları alanlarında ise en iyi 150 üniversiteden biri olarak gösterilen Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi gibi özellikle mühendislik, ekonomi ve sağlık alanlarında Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmasıyla eğitimde  ulaşmış olduğu düzeyi göstermektedir.

4-   AB üyesi olmasının yanı sıra Avrupa’daki üniversitelerin gelişimi ve üniversite eğitiminin standardizasyonu için geliştirilen “Bologna Sözleşmesi”ne imza atan ilk ülkelerden biri olmasının da etkisiyle uluslararası bağlantılara sahip modern eğitim altyapısıyla dünya standartlarında bir üniversite eğitiminin bulunduğu Litvanya, özellikle son yıllarda eğitim kalitesi ve ekonomik avantajlarıyla uluslararası öğrenciler tarafından gerek öğrenci değişim programlarıyla gerekse de tam zamanlı olarak tercih edilen bir ülke  olarak öne çıkmaktadır.

5-   Litvanya’da üniversite eğitimi almak için ülkemizde uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girme zorunluluğu yoktur. Türkiye’deki herhangi bir lise türünden mezun olan ya da mezun olabilecek durumda olan öğrenciler Litvanya üniversitelerinin lisans programlarına başvurabilirler. Ancak dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 1.000 üniversite arasında yer alan ve dolayısıyla yüksek talep gören Litvanya üniversiteleri, öğrenci seçiminde aday öğrencilerin lisedeki ders başarılarının yüksek olmasının yanında Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavlarında bir lisans programında okuyabilmek için ulaşılması gereken puan barajını da geçmiş olmalarını beklemektedir.

6-   Türkiye’de bir yüksekokul programında eğitim görmüş, üniversite eğitimlerini yarıda bırakmış ya da üniversitesini değiştirmek isteyen öğrenciler Litvanya üniversitelerine kredi transferi sağlayabilmektedirler.

7-   %53,3’ü üniversite mezunu olan 30 – 34 yaş arası nüfusuyla bu alanda Avrupa lideri olan ve nüfusunun % 95,5’inin en az 1 yabancı dil bildiği Litvanya’da oldukça eğitimli bir nüfus vardır.

8-   Litvanya’da eğitim dili Litvanca olmakla birlikte tüm bölümlerde üniversite eğitimini İngilizce olarak alma olanağı bulunmakta, ayrıca Litvanca’dan sonra en yaygın dil Rusça olduğundan aynı anda 2 yabancı dil öğrenme olasılığı da bulunmaktadır.

9-   Litvanya üniversitelerinde İngilizce eğitim alabilmek için en az B2 düzeyinde İngilizce yeterliğine sahip olmak gerekmektedir. Litvanya üniversiteleri IELTS, TOEFL,PTE gibi uluslararası İngilizce yeterlik sınavlarından alınan sonuçları kabul ettikleri gibi bazı Litvanya üniversiteleri aday öğrencilerin İngilizce yeterliklerini kendi uyguladıkları bir yazılı sınav ve bir görüşme ile de ölçebilmektedirler.

10- İngilizceleri istenen yeterlik düzeyinde olmayan ya da üniversite eğitimini Litvanca almak isteyen öğrenciler, üniversiteler tarafından verilen hazırlık eğitimlerini başarıyla tamamladıklarında lisans ya da yüksek lisans programlarında eğitim almaya başlayabilmektedirler.

11- Litvanya üniversiteleri mezunlarına “Europass Mavi Diploma” verdiklerinden bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler mesleki ya da akademik kariyerlerini Avrupa ülkelerinde sürdürebilmektedirler.

12- Litvanya üniversitelerinden alınan diplomalar dünya genelinde yüksek bir tanınırlığa sahip olduğu gibi ülkemizde de YÖK tarafından tanınmakta ve gerekli süreçlerin ardından kolaylıkla denklik alabilmektedir.

13- Litvanya “Schengen” ülkelerinden biri olduğundan uluslararası öğrenciler Litvanya’dan diğer Avrupa ülkelerine kolaylıkla seyahat edebilmekte ve bu ülkelerdeki sosyal yaşamı deneyimleyebilmenin yanında farklı mesleki ve akademik kariyer olanaklarını da değerlendirebilmektedirler.

14- Litvanya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alabilmek için ülkemizde uygulanan ALES sınavına girme zorunluluğu olmadığından bir lisans diploması ve not çizelgesi (transkript) ile istenilen yüksek lisans programına başvurulabilmektedir.

15- Litvanya’da üniversitelerin eğitim ücretleri ve genel yaşam giderleri Batı Avrupa ülkeleri ve ABD’ye göre çok düşük olduğundan oldukça düşük bir bütçeyle uluslararası akademik sıralamalarda ülkemizin en gözde üniversiteleri olan İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerden daha üst sıralarda bulunan üniversitelerde Avrupa standartlarında bir akademik eğitim alınabilmektedir.

16- Litvanya elçilikleri Türkiye’den öğrenci vizesi için başvuran öğrencilere vize işlemlerinde önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

17- Litvanya’da üniversite öğrencileri haftada 20saat yarı zamanlı işlerde çalışarak bütçelerine katkı sağlayabildikleri gibi mezuniyet sonrasında 6 ay iş arama iznine sahip olduklarından bu sürede iş bulabildiklerinde ister Litvanya’da isterlerse de başka bir Avrupa ülkesinde çalışma hakkına sahip olmaktadırlar.

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü