Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Litvanya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Litvanya'da Üniversite Eğitimi

Litvanya İle İlgili Ayrıntılı Bilgiler

Yönetim Şekli: Parlamenter Demokrasi

Başkenti: Vilnius

Nüfusu: 2,794 milyon

Yüz Ölçümü: 65.300 km²

İdari Bölümleri: 10 il

Para Birimi: Euro

Resmi Dil: Litvanca

Telefon Kodu: +370

Türkiye İle Uzaklığı: Ortalama 2 saat

Popüler Şehirleri: Vilnius, Kaunas, Klaipeda 

Litvanya, Kuzey Avrupa’da bulunan 3 Baltık devletinden biridir. 14. yüzyılda Beyaz Rusya, Ukrayna, Polonya ve Rusya’nın bir bölümünde egemen olan “Litvanya Büyük Dükalığı”, Avrupa’nın en geniş sınırlara sahip devletlerinden biriydi. 1569 yılında Polonya ve Litvanya “Lehistan – Litvanya Devleti”ni oluşturdu. 2 yüzyıl sonra bu devletin Litvanya bölgesi Rus İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdi.

1918 yılında bağımsızlık bildirgesi yayınlayan Litvanya 1940’tan sonra Sovyetler Birliği ve Nazi Almanya’sının etkisi altına girmeye başladı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra tekrar Sovyet egemenliği altına giren Litvanya, 11 Mart 1990’da Sovyetler Birliği’nden ayrıldığını açıklayarak bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlığın ilanından sonra NATO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği üyesi olan ve 21 Aralık 2007 tarihinde “Schengen” olarak adlandırılan Avrupa vize birliğine dahil edilen Litvanya, kurmuş olduğu barışçıl ilişkilerle uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak varlığını ve gelişimini sürdürmektedir.

 

Lokasyon: Avrupa’nın kuzeydoğusunda bulunan ve Baltık ülkeleri arasında Baltık Denizi’ne en az sınırı bulunan Litvanya kuzeyde Letonya, güneydoğuda Beyaz Rusya ve Polonya, batıda Rusya ile kara bağlantısı olmamasına karşın Rusya egemenliğinde bulunan Kaliningrad ile; denizaşırı olaraksa Baltık Denizi’nin karşısında bulunan İsveç ile komşudur.

 

Ekonomi: 2003 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan ve uluslararası finans araştırmalarına göre Avrupa’nın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahip olan Litvanya, 50 milyar Amerikan doları GSYİH ve yaklaşık 20.000 Amerikan doları kişi başına düşen gelirle Birleşmiş Milletler tarafından geliri yüksek ülkeler arasında gösterilmiştir.

2015 yılından itibaren “euro” kullanan, Baltık ülkeleri arasında en büyük ekonomiye sahip olan, Avrupa’nın en canlı ekonomilerinden birine sahip olduğundan önemli ölçüde yabancı yatırım alan ve turizm sektörü gelişme gösteren Litvanya’da işsizlik oranı % 6 dolayında iken enflasyon oranı 0,4 olarak açıklanmıştır.

Özellikle biyoteknoloji alanına yapmış olduğu yatırımlarla Baltık ülkeleri arasında öne çıkan Litvanya; lazer sistemleri, mekatronik ve bilgi işlem sektörlerinde gelecek vaat eden bir ekonomi olarak görülmektedir.

Son yıllarda dünyanın ünlü yatırım bankalarının şube açtığı ve IBM gibi firmaların yatırım yapmaya başladığı Litvanya, katma değeri yüksek ürün üretmeye odaklı bir ekonomik gelişim modelini yürütmektedir.

Mobilya, otomotiv, mühendislik, bilgi işlem ve turizm sektörlerinin yanında Litvanya için en önemli sektörlerden biri de iş gücünün % 8’ini istihdam eden tarım sektörüdür.

İnsani gelişmişlik düzeyinin oldukça yüksek olduğu ve her yıl % 5’e yakın ekonomik büyüme ile Avrupa’nın en hızlı gelişen ekonomilerinden biri olan Litvanya’nın 44 milyar ABD doları dolayındaki ihracatının en önemli ortakları sırasıyla Rusya, Letonya, Almanya, Polonya ve Amerika Birleşik Devletleri iken 42 milyar ABD doları dolayındaki ithalatının en önemli  ortakları ise sırasıyla Almanya, Rusya, Polonya, Letonya ve İtalya’dır.  

 

İklim ve Coğrafi Özellikler: Avrupa’nın kuzeydoğusunda yer alan ve Baltık Denizi’ne 24 mil kıyı şeridi olan Litvanya topraklarının büyük çoğunluğu geçmiş dönemlerde buzullar tarafından aşındırılmıştır. Genel olarak düzlük bir ülke olan Litvanya’nın en önemli ovalarından biri Ziezmariai Ovası’dır. Beyaz Rusya sınırında irili ufaklı göllerin bulunduğu Litvanya topraklarını sulayan akarsular, menderesler oluşturarak Baltık Denizi’ne dökülür.

Ortalama kış sıcaklığının 3 derece, yaz sıcaklığının ise 20 derece olduğu Litvanya’da genel olarak ılıman ve yağışlı bir iklim egemendir.

Litvanya’da Yemek Kültürü: Köklü bir tarihe sahip olan, Polonya başta olmak üzere Doğu Avrupa mutfaklarından etkilenen ve Doğu – Batı mutfaklarını başarı ile sentezleyebilmiş olan Litvanya’nın kendine özgü bir mutfağı vardır.

Yüzyıllar önce bölgeye yerleşen Karay Türkleri de Litvanya mutfağını etkilemiştir ve özellikle kuzu etinden yapılanı tavsiye edilen “kıbın” adlı yemeklerini bugün dahi Litvanya restoranlarında bulabilme olanağı vardır.

Litvanya mutfağında domuz eti önemli bir yer tutmakta ve “kebabai” denilen büfelerde çoğunlukla domuz etinden yapılmış sandviçler satılmaktadır.

Litvanya’ya özgü borş çorbası da diyebileceğimiz ve içinde salatalık ve pancar turşusunun bulunduğu “šaltibarščiai” çorbası, ülkedeki en yaygın çorba çeşididir.

Patatesin içi doldurularak yapılan ve ülkemizdeki içli köfteye benzeyen “cepelinai”, Türk mutfağındaki mantının karşılığı diyebileceğimiz “dumplings”, “juoda düona” denilen geleneksel çavdar ekmeği ve patatesli lazanya diyebileceğimiz “kugelis” Litvanya mutfağının en sevilen tatlarındandır.

Çok güçlü bir bira kültürünün olduğu ve 50’den fazla bira çeşidinin bulunduğu Litvanya’daki en yaygın alkolsüz içecek ise yerel kola olarak adlandırabileceğimiz ve siyah çavdar ekmeğinin fermente edilmesiyle elde edilen bir içecek olan “gira”dır.

 

Litvanya Resmi Tatil Günleri (2020)

Yeni Yıl: 1 Ocak

Bağımsızlık Günü: 11 Mart

Paskalya: 13 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

St Johns Günü: 24 Haziran

Kral Mindaugas Günü: 6 Temmuz

Hz. Meryem’in Göğe Yükselmesi Yortusu: 15 Ağustos

Azizler Günü: 1 Kasım

Noel: 24 – 25 Aralık

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü