Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Rusya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Rusya'da Üniversite Eğitimi

Rusya Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Yönetim Şekli: Federal Cumhuriyet

Başkenti: Moskova

Nüfusu: 146,55 milyon

Yüz Ölçümü: 17.075.389 km²

İdari Bölgeleri: 85

Para Birimi: Rus rublesi (RUB)

Resmi Dil: Rusça

En Yaygın Diller: Rusça, Tatar Türkçesi, Ukraynaca

Telefon Kodu: +7

Türkiye İle Uzaklığı: Ortalama 3 saat

Popüler Şehirleri: Moskova, St. Petersburg, Krasnodar, Novasibirsk, Kazan, Samara, Kaliningrad, Yakaterinburg

 

Oblast, cumhuriyet, kray, özerk oklug, özerk oblast ve federal şehir olarak adlandırılan 85 federal bölümden oluşan Rusya Federasyonu,1547 yılında Rusya Çarlığı adıyla kurulmuş, 1721 yılında  imparatorluk halini almış, 1917 Ekim Devrimi ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği adını almış, 1991 yılında SSCB’nin dağılmasıyla da  bugünkü yönetim yapısına kavuşarak Rusya Federasyonu adını almıştır.

% 73’ü şehirlerde, % 27’si kırsal alanlarda yaşayan nüfusu ile dünyanın en kalabalık 8. ülkesi durumunda olan ve nüfus artış hızı Avrupa ortalamasının üzerinde olmasına rağmen geniş yüz ölçümünden dolayı nüfus yoğunluğu oldukça düşük olan, 182 değişik etnik toplulukla dünyada en fazla etnik topluluğun yaşadığı ülke olarak kabul edilen ve 100’den fazla dil konuşulan Rusya Federasyonu, tarih boyunca yeryüzündeki en güçlü ve etkili devletlerden biri olduğu gibi günümüzde de dünyadaki süper güçlerden biri olarak güçlü ve etkili  konumunu korumaktadır. 

 

Lokasyon: Dünyadaki yaşam alanlarının 1/8’ini kapsayan yüz ölçümüyle dünyanın en geniş topraklarına sahip olan Rusya Federasyonu;  kuzeybatıda Norveç ve Finlandiya; batıda Polonya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Beyaz Rusya; güneybatıda Ukrayna; güneyde Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşu olmasının yanı sıra deniz sınırı olarak da Ohotsk Denizi ile Japonya ve  Bering Boğazı ile bir ABD eyaleti olan Alaska ile komşudur. Etrafını çevreleyen denizler ise kuzeyde Kuzey Buz Denizi, Kara, Laptav, Sibirya, Çukçi; doğuda Okhotsk ve Japon; güneyde ve güneybatıda Hazar, Azak ile Karadeniz, kuzeybatıda Baltık Denizi'dir.

 

Ekonomi: 2000’li yılların başından beri yakaladığı siyasi istikrar ve yükselen iç tüketimle nominal bakımdan dünyanın 9. ve satın alma gücü paritesi bakımından ise dünyanın 6. büyük ekonomisine sahip olan Rusya Federasyonu’nda % 3,5 oranında enflasyon bulunmaktadır ve kişi başına düşen milli gelir 11.327 ABD dolarıdır. 

Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz yataklarına sahip ülkelerinden biri olmasının yanında zengin maden yataklarının ve geniş ormanlık alanların bulunduğu Rusya Federasyonu’nun ihracatının % 80’ini petrol, doğalgaz, değerli madenler ve orman ürünleri oluşturmaktadır.

Ekili arazilerin yüz ölçümünde dünyanın en büyük 4. ülkesi olan Rusya Federasyonu’nda gittikçe güçlenen bir tarım sektörü vardır. Yürütülen akıllı politikalar ile tahıl ithalatçısı bir ülke durumundan AB ve ABD’den sonra 3. en büyük tarım ihracatçısı durumuna gelen Rusya Federasyonu’ndaki geniş tarım arazilerinde patates başta olmak üzere çeşitli meyve ve sebzelerin de üretimi yapılmaktadır.

Rusya Federasyonu’nun Atlantik, Pasifik ve Arktik okyanuslarındaki büyük balıkçılık filoları dünyanın balıkçılık gereksiniminin karşılanmasında ve ülkenin ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.

Dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerine, 2. büyük kömür rezervlerine, 8. büyük petrol rezervlerine sahip bir ülke olarak enerji alanındaki en önemli ülkelerden biri olan Rusya Federasyonu, elektrik üretiminde dünya 3’üncüsü, yenilenebilir enerji üretiminde dünya 5’incisi olmasının yanında hidroelektrik santralleri bakımından da son derece gelişmiş bir ülkedir.

İklim: Çok geniş bir coğrafyaya yayıldığından dolayı birbirinden çok farklı iklim tiplerinin egemen olduğu Rusya Federasyonu’ndaki denizden uzak olan iç bölgelerde genel olarak karasal iklim özellikleri görülmektedir. Ülkenin güneyindeki büyük dağlar sıcak hava akımlarını büyük oranda engellediğinden ülke genelinde yüksek sıcaklıklarla geçen mevsimler görülmemekte, nisan ayından eylül ayına kadar güneşin batmadığı Arktik Okyanusu kıyılarında Arktik iklim özellikleri egemen olmakta, Atlantik Okyanusu’na yakın olan bölgelerde ise okyanus iklimi görülmektedir. Sibirya bölgesinde kış mevsimlerinde – 50 derce ortalama sıcaklık ile oldukça sert bir kıtasal iklim egemenken Uzak Doğu bölgelerinde muson ikliminin özellikleri görülmektedir. Ülkedeki en ılıman bölgeler ise Krasnador Kray’ının Karadeniz sahil kesimi ve özellikle Soçi şehridir.

Topraklarının yaklaşık % 70’inde insan yerleşiminin bulunmadığı ve genellikle ormanlık alanların ve yeşil ovaların bulunduğu Rusya Federasyonu’nun bitki örtüsü güneyde genel olarak bozkır, kuzeyinde geniş ve yoğun ormanlık alanlar, kuzey kıyılarında ise tundralardan oluşmaktadır. Dünyadaki en büyük ormanlık alanlara sahip olan Rusya Federasyonu, Avrupa’nın akciğerleri olarak değerlendirilmektedir.

5.642 m yüksekliği ile Rusya ve Avrupa’nın en yüksek noktası olan Elbruz Dağı, Sibirya’nın en yüksek noktası olan Beluça Dağı, Verhoyansk Sıradağları, Avrasya’nın en yüksek yanardağlarının bulunduğu Kamçatka Yarımadası’ndaki yanardağlar ve Ural Dağları Rusya Federasyonu’ndaki başlıca dağlardır.

Yenilenebilir tatlı su kaynakları yönünden Brezilya’dan sonra dünyadaki en zengin 2. ülke olan Rusya Federasyonu’ndaki en önemli akarsular Volga, Don, Dinyeper, Kuzey Dvino, Obi, Yenisey ve Lena’dır.

 

Rusya Federasyonu’nda Yemek Kültürü: Etnik açıdan dünyanın en renkli ülkelerinden biri olmasının yanında Çin, Türk, Arap ve Fransız mutfaklarından da etkilenen Rus mutfağında oldukça zengin bir çeşitlilik göze çarpmaktadır.

Kahvaltıda bile havyar, lakerda ve balık çeşitleri tüketmesiyle dünya ulusları arasında farklı bir yeri olan Rusların mutfağında deniz ürünlerinin vazgeçilmez bir yeri vardır. Volga-Schnitte olarak adlandırılan ve mersin balığı ile tüketilen esmer lakerda ekmeği, faberge adlı dünyaca ünlü Rus yumurtası, süt, kahve, çay ve meyve suları Rus kahvaltısının en karakteristik besinleridir.

Rusya Federasyonu’nun kuzey bölgelerinde lahana ve tahıllardan, özellikle de arpadan yapılmış yiyecekler öne çıkarken ormanlık bölgelerin mutfaklarında ise geyik, ceylan, tavşan, yaban ördeği, yaban kazı gibi av hayvanlarının etleri, tütsülenmiş etler, kurutulmuş balıklar, mantar çeşitleri ve orman meyveleri sofraları süslemektedir.

Sebze olarak en çok soğan, patates, salatalık, şalgam, havuç, sarımsak, bal kabağı, kırmızı pancar ve lahananın kullanıldığı Rusya Federasyonu’nda çorbalar bol malzemeli ve koyu olduğundan çorba içmek yerine çorba yemek tabiri kullanılmaktadır. Domatesle hazırlanan bir balık çorbası olan “ucha” ile “borsc” çorbaları dünyaca ünlü Rus çorbalarıdır.

Rusya Federasyonu’nun geneline baktığımızda mutfaklarda tarçın, safran, karabiber gibi baharatların ve sütten yapılan ekşi krema ve sosların yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir.

 

Rusya Federasyonu Resmi Tatil Günleri (2020)

Yeni Yıl: 01 – 7 Ocak

Yeni Yıl (Julyen): 14 Ocak

Tatiana Day: 25 Ocak

Sevgililer Günü: 14 Şubat

Defender of the Fatherland: 23 Şubat

Maslenitsa: 24 Şubat

Kadınlar Günü: 8 Mart

Cosmonautics Day: 12 Nisan

Paskalya: 12 Nisan

İşçi Bayramı: 1 Mayıs

Radio Day: 7 Mayıs

Zafer Günü: 9 Mayıs

Russia Day: 12 Haziran

Ivan Kupala Day: 7 Temmuz

Day of Conseption: 12 Eylül

Unit Day: 4 Kasım

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü