Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Rusya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Rusya'da Üniversite Eğitimi

Rusya Üniversitelerine Başvuru Ve Vize Süreci

Rusya Federasyonu’ndaki üniversitelere başvurabilmek için ülkemizde uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Türkiye’deki herhangi bir liseden mezun olan veya o sene mezun olacak olan öğrenciler, okudukları lisenin türüne bakılmaksızın Rusya üniversitelerinin diledikleri bölümüne başvurabilirler. Rusya’daki üniversitelerde İngilizce eğitim veren üniversiteler de bulunmakla birlikte genel olarak eğitim Rus dilinde yapılmaktadır. Rusça eğitim alacak öğrencilerin öncelikle ortalama 10 ay süren hazırlık eğitimlerini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Hazırlık eğitiminin sonunda gerçekleştirilen yeterlik sınavında istenen başarı düzeyini yakalayabilen öğrenciler, aldıkları Rusça yeterlik belgesiyle Rusya üniversitelerinin diledikleri bölümüne başvuru yapabilme hakkına sahip olurlar.

Rusya Federasyonu’ndaki üniversitelere başvurabilmek için ülkemizde uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Türkiye’deki herhangi bir liseden mezun olan veya o sene mezun olacak olan öğrenciler, okudukları lisenin türüne bakılmaksızın Rusya üniversitelerinin diledikleri bölümüne başvurabilirler.


Rusya’daki üniversitelerde İngilizce eğitim veren üniversiteler de bulunmakla birlikte genel olarak eğitim Rus dilinde yapılmaktadır. Rusça eğitim alacak öğrencilerin öncelikle ortalama 10 ay süren hazırlık eğitimlerini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Hazırlık eğitiminin sonunda gerçekleştirilen yeterlik sınavında istenen başarı düzeyini yakalayabilen öğrenciler, aldıkları Rusça yeterlik belgesiyle Rusya üniversitelerinin diledikleri bölümüne başvuru yapabilme hakkına sahip olurlar.

İngilizce eğitim görmek isteyenlerin ise Rusça hazırlık eğitimi görmelerine gerek yoktur. Rusya üniversiteleri öğrencilerin İngilizce yeterliklerini belgelendirmeleri için IELTS, TOEFL gibi sınav sonuçlarını talep etmemektedir. Üniversiteler öğrencilerin İngilizce yeterliklerini kendi yaptıkları sınavlarla ölçmektedirler. İstenen yeterlik düzeyinde olmayan öğrencilere hazırlık eğitimi olanağı sunulmaktadır. İngilizce eğitim gören öğrenciler dilerlerse Rusça eğitimi de alarak uluslararası alanda geçerliği olan iki yabancı dile sahip olma ayrıcalığına kavuşabilmektedirler.

 

Başvuru Süreci

Uluslararası öğrencilerin Rusya üniversitelerine başvuru süreleri 1 Mayısta başlayıp 15 Ekimde sona ermektedir. Rusya Federasyonu’nda yabancı öğrenciler için ayrılan kontenjan sınırlı olduğu için erken başvuran öğrencilerin kabul alma şansları çok daha yüksek olmaktadır.

Rusya üniversitelerine başvuru yapmak için gerekli olan belgeler şunlardır:

Ø En az 2 yıl geçerlik süresi olan bir pasaport

Ø HIV (AIDS) testi sonucu

Ø Valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış lise diploması

Ø Son sınıf öğrencileri için valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış geçici mezuniyet belgesi

Ø Valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış ve okul tarafından mühürlenip imzalanmış bir transkript (not çizelgesi)

Ø Beyaz fonda çekilmiş ve 3x4 ölçülerinde olan 10 adet vesikalık fotoğraf

Üniversitenin ilgili akademik kurulları tarafından yapılan değerlendirme sonucunda üniversiteye kabul edilmesine karar verilen öğrenciye üniversite tarafından resmi kabul belgesi gönderilir. Kabul alan öğrencilere Rusya Federasyonu Federal Göç Bürosu tarafından 30 – 60 günlük sürede resmi davetiye mektubu gönderilir.

Rusya üniversitelerinde okuyan uluslararası öğrenciler herhangi bir nedenden dolayı eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalırlarsa birkaç yıl içinde, eğer kontenjan varsa üniversiteye yeniden kayıt hakkı kazanabilirler.

 

Vize Süreci

Resmi davetiye mektubunu alan öğrencilerin çıkabilecek bürokratik sıkıntıları da göz önüne alarak vakit geçirmeden bu davetiye ile Rusya Federasyonu elçiliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Vize başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

Ø Resmi davetiye mektubu

Ø Pasaport

Ø HIV (AIDS) test sonucu

Ø Beyaz fonda çekilmiş ve 3x4 ölçülerinde olan 2 adet vesikalık fotoğraf

Öğrencilerin Rusya Federasyonu’na geldikten sonraki 72 saat içinde vize kayıtlarını üniversitelerinin ilgili bölümlerine yaptırma zorunlulukları bulunmaktadır.

Rusya Federasyonu tarafından genellikle tek yönlü ve 90 günlük olarak verilen öğrenci vizelerine sahip olan uluslararası öğrencilerin, vize sürelerinin bitmesinden 3 hafta önce üniversitenin vize departmanına başvurarak vize sürelerini uzatmaları gerekmektedir. Vize sürelerini uzatmayan öğrencilere 5 yıllık sınır dışı cezası uygulanmaktadır.

Rusya Federasyonuna girişte elinizde bulunması gereken bir diğer belge de “göç kartı”dır. Yolculuk sırasında uçak veya trendeki görevliler tarafından verilen göç kartı, pasaport kontrolünde ilgili görevli tarafından işlenerek size verilir. Rusya Federasyonu’nda bulunduğunuz süre boyunca bu kartı yanınızda bulundurmanız önerilmektedir. 1 yıl geçerlik süresi olan göç kartının süresi dolmadan önce ilgili kuruma başvurarak geçerlik süresinin uzatılması gerekmektedir.

 

Sağlık ve Hayat Sigortası

Rusya Federasyonu’nda bulunan uluslararası öğrencilerin sağlık ve hayat sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Sağlık ve hayat sigortasının ücreti seçilecek sigortanın kapsamına göre 105 ABD dolarından 250 ABD dolarına kadar çıkabilmektedir.

 

Çalışma İzni

Rusya Fedearsyonu’ndaki üniversitelerde devam zorunluluğu olduğundan öğrencilerin yalnızca ders saatleri dışındaki vakitlerde yarı zamanlı işlerde çalışmalarına izin verilmektedir. Ancak isteyen öğrenciler tatil günlerinde tam zamanlı olarak çalışıp bütçelerine katkıda bulunabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü