Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Almanya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Almanya'da Üniversite Eğitimi

Almanya'da Eğitim için Gerekli Sınavlar

Almanya üniversitelerinin eğitim dili Almanca olduğundan lisans ya da yüksek lisans programlarında eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin Almanca yeterliklerini belgelendirmek için girebileceği sınavlar ve nitelikleri şunlardır:

TestDaF Sınavı

Almanya’da eğitim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği sınav olan TestDaf, Almanya’daki 170 test merkezinin yanında içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 100 ülkedeki 500 lisanslı sınav merkezi tarafından uygulanmaktadır. Geçerliliğinde bir zaman sınırlaması bulunmayan ve her yıl 25.000 dolayında öğrencinin girdiği TestDaf sınavının ülkemizdeki lisanslı sınav merkezleri Sprachschule ARTI Antalya, Goethe-Institut Ankara, Bilkent Erzurum Laboratory School, Goethe Institut Izmir,  Goethe-Institut İstanbul, Marmara Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi-Yabancı Diller Yüksekokulu'dur.

Okuma-Anlama, Dinleme-Anlama, Yazılı Anlatım ve Sözlü Anlatım olmak üzere dört bölümden oluşan TestDaf sınavından en az 4. düzey (TDN4) sertifikasını alabilecek başarıyı gösteren öğrenciler, Almanya üniversitelerinin lisans ve yüksek lisans programlarına başvuru yapabilme hakkını elde ederler. TDN4 sertifikasını alabilmek için sınavdaki her bir bölümden en az 4 puan alarak toplamda 16 puana ulaşılması gerekmektedir.  

En az 700 ders saati Almanca eğitimi görmüş öğrencilerin girmesinin önerildiği TestDaf sınavındaki metinler Almanya sosyal yaşamının yanı sıra araştırma ve bilimle ilgili konulardan da seçilmektedir. Bu metinleri anlayabilmek için uzmanlık alanlarıyla ilgili teknik bilgiye gereksinim duyulmaz.

Bazı sınav merkezlerinin ara vermeden bazılarının da ara vererek uyguladığı TestDaf sınavının süresi 3 saat 10 dakikadır.

TestDaf Sınavının Bölümleri

Dinleme - Anlama (Hörverstehen)

Bu bölümde bazı diyaloglar, röportajlar ya da sunumlardan oluşan 3 metin dinletilen öğrencilerden söz konusu metinlerle ilgili olarak kendilerine yöneltilen 25 soruyu 40 dakika içinde yanıtlamaları beklenir.

Okuma - Anlama (Leseverstehen)

Almanca gramer bilgilerinin ölçüldüğü bu bölümde öğrencilere güncel ya da bilimsel konularla ilgili 3 yazılı metin verilir ve söz konusu metinlerle ilgili 30 soruyu öğrencilerin 60 dakika içinde yanıtlaması beklenir.

Yazılı Anlatım (Schriftlicher Ausdruck)

Bu bölümde öğrencilere bazı görseller verilerek bunları tanımlamaları ve kendilerine verilen konu ile ilgili bir kompozisyon yazmaları istenir. 60 dakika süresi olan bu bölümde öğrencilerin kompozisyon yazarken konu ile ilgili özgün bakış açıları getirmeleri ve kişisel görüşlerin anlaşılır bir biçimde sunulması beklenir.

Sözlü Anlatım  (Mündlicher Ausdruck)

Bu bölümde öğrencilere kulaklık aracılığı ile sözlü olarak akademik konularla ilgili 7 soru sorulur ve öğrencilerin de 35 dakika içinde bu soruları aynı biçimde akademik bir söylemle yanıtlamaları beklenir.

TestDaf sınavındaki puanlama ise şöyledir:

TestDaF – Düzey 5 (TDN 5)

Yazılı Anlatım ve Sözlü Anlatım bölümlerindeki yanıtlar sınavı okuyan uzmanlar tarafından değerlendirilir ve Okuma – Anlama bölümündeki 30 sorudan en az 24’ünün, Dinleme – Anlama bölümündeki 25 sorudan ise en az 19’unun doğru yanıtlanması gerekir.

TestDaF - Düzey 4 (TDN 4)

Yazılı Anlatım ve Sözlü Anlatım bölümlerindeki yanıtlar sınavı okuyan uzmanlar tarafından değerlendirilir ve Okuma – Anlama bölümündeki 30 sorudan en az 20’sinin, Dinleme – Anlama bölümündeki 25 sorudan ise en az 15’inin doğru yanıtlanması gerekir.

TestDaF - Düzey 3 (TDN 3)

Yazılı Anlatım ve Sözlü Anlatım bölümlerindeki yanıtlar sınavı okuyan uzmanlar tarafından değerlendirilir ve Okuma – Anlama bölümündeki 30 sorudan en az 14’ünün, Dinleme – Anlama bölümündeki 25 sorudan ise en az 10’unun doğru yanıtlanması gerekir.

TestDaf sınavının tüm belgeleri posta yoluyla Almanya’daki TestDaf merkezine gönderilir ve sınavın tüm bölümleri bu merkezdeki uzmanlar tarafından değerlendirilir. Sınav tarihinden 6 hafta sonra adayların sonuçları başvuru formunda belirtmiş oldukları adrese postalanır.

Türkiye'deki Bazı Lisanslı TestDaF Merkezleri

Goethe-Institut Ankara

Atatürk Bulvarı No: 131, 06640 Bakanlıklar-Ankara

Kontak: Cihan Yavuz Yılmaz

Tel: 0312  471 41 41

Fax: 0312  419 41 59

E-Mail:  Cihan@ankara.goethe.org

Goethe-Institut İzmir

Mithatpasa Cad. No: 907, 35290 Göztepe/ İzmir

Kontak: Nuray Köse

Tel: 0232 489 56 87

Fax: 0232 446 70 12

E-Mail: bso@izmir.goethe.org

Geothe-Institut İstanbul

Yeniçarşı Cad. No: 32, 34433 Beyoğlu – İstanbul Türkiye

Tel: 0212 249 2009

Fax: 0212 252 5214

E-Mail: info@istanbul.goethe.org

Çukurova Üniversitesi Adana

Egitim Fakültesi, Alman Dili Egitimi Anabilim Dalı, 01330 Balcalı/Adana

Kontak: DAAD-Lektorin Dunja Schula

Tel: 0531 916 1951

E-Mail: dunja.schula@web.de

Marmara Üniversitesi - İstanbul

Yabancı Diller Yüksekokulu Göztepe Kampüsü, 34722 Kadıköy-İstanbul

Kontak: Birsen Barış Akbaş, Gonca Uslu Saraç

Tel: 0216 338 16 51

Fax: 0216 338 12 40

E-Mail: goncau@gmail.com

Aşağıdaki linklerden TestDaf sınavı ile ilgili resmi internet sayfalarına ulaşarak sınavla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://www.testdaf.de/fileadmin/Redakteur/PDF/g.a.s.t.-Materialien/TestDaF-Broschuere_dt_andere_Sprachen/TestDaF-Broschuere_tuerkisch.pdf

https://www.daad-turkiye.org/tr/almanyada-yueksekoegrenim-ve-arastirma/

https://www.testdaf.de/

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

Yalnızca Almanya’daki devlet üniversiteleri tarafından uygulanan DSH sınavını bazı üniversiteler yılda 2 kez uygularken bazı üniversiteler ise yıl içinde birçok kez uygulamaktadır.

Üniversitelere göre 75 – 150 € arasında ücreti olan DSH sınavının tarihlerini, sınavı uygulayacak üniversiteler kendileri belirlediklerinden bu sınava girmek isteyen öğrencilerin üniversitelerin konuyla ilgili duyurularını yakından takip etmeleri gerekmektedir.

3 saat 10 dakika süren bu sınavda en az % 82 oranında başarı gösterenler DSH 3, en az % 67 oranında başarı gösterenler DSH 2, en az % 57 oranında başarı gösterenler de DSH 1 sertifikası almaya hak kazanırlar.

Yalnızca TestDaf sınavını kabul eden Stuttgart Üniversitesi dışındaki tüm Almanya üniversitelerine DSH 2 sertifikası ile başvuru yapılabilmektedir.

DSH Sınavının Bölümleri

Dinleme - Anlama (Hörverstehen)

Öğrencilere genellikle güncel konularla ilgili 2 metin dinletilen bu bölümde öğrencilerin 50 dakika içinde söz konusu metinlerle ilgili olarak yöneltilen soruları yanıtlamaları beklenir.

Okuma - Anlama (Leseverstehen und Wissenschaftssprache)

Bu bölümde öğrencilere bilimsel bir metin sunulur ve öğrencilerin 90 dakika içinde bu metinle ilgili 5 – 13 arasındaki soruya özgün yanıtlar vermeleri beklenir.

Metin Üretimi (Textproduktion)

Bu bölümde öğrencilerden 70 dakika içinde kendilerine verilen konu ile ilgili en az 200 – 250 sözcükten oluşan ve giriş, gelişme, sonuç bölümlerini içeren bir kompozisyon yazmaları beklenir.

Sözlü Anlatım (Mündliche Prüfung)

20 dakikadan oluşan bu bölümün ilk 5 dakikasında öğrencilerden kendilerine verilen akademik bir konuyu özetlemeleri istenir. Sınavın kalan 15 dakikasında ise öğrenciler bu konu ile ilgili yöneltilen sözlü sorulara sözlü olarak yanıt verirler.

Aşağıdaki linkten DSH sınavı ile ilgili resmi internet sayfasına ulaşarak sınavla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

http://dsh.de/

TELC DEUTSCH C1 HOCHSCHULE “The European Language Certificates”

20’yi aşkın ülkedeki 3.000’in üstünde yetkilendirilmiş kuruluş ile etkinlik gösteren ve Avrupa’da 7.500’ün üzerinde sınav görevlisi bulunan TELC, 1968 yılında Alman Halk Eğitim Merkezleri (DVV) tarafından kurulmuştur.

TELC, "Association of Language Testers”ın üyesi olduğundan sertifikalarının geçerliğinde süre sınırı bulunmamaktadır ve yalnızca TestDaf sınavını kabul eden Stuttgart Üniversitesi dışındaki tüm Almanya üniversitelerine  "Telc Deutsch C1 Hochschule" sertifikası ile başvuru yapılabilmektedir.

TELC C1 sınavının ücreti sınavı uygulayan merkeze göre değişiklik göstermekle birlikte 150 € dolayındadır ve yazılı sınavın süresi 3 saat 40 dakikadır. Sözlü sınav ise yazılı sınavın sonunda verilen bir aradan sonra ya da başka bir günde yapılır. Sözlü sınavın süresi 16 – 24 dakika arasındadır.

Sınavın her bir bölümünden en az % 60 başarı gösterebilen öğrenciler başarılı sayılırlar ve "Telc Deutsch C1 Hochschule" sertifikası almaya hak kazanırlar.

TELC C1 Sınavının Bölümleri

Dinleme - Anlama  (Hörverstehen)

Bu bölümde öğrencilere genellikle güncel konularla ilgili 3 metin dinletilir ve öğrencilerden 20 dakika içinde bu metinlerle ilgili soruların doğru yanıtlarını sınav kağıdına işaretlemeleri beklenir.

Okuma - Anlama (Leseverstehen)

Bu bölümde öğrencilere 3 ya da 4 metin verilir ve bu metinlerle ilgili soruları 90 dakika içinde yanıtlamaları beklenir.

Yazılı Anlatım (Schriftlicher Ausdruck)

Bu bölümde öğrencilere içlerinden birini seçebilecekleri 2 konu verilir ve öğrencilerin 30 dakika içinde seçtikleri konu ile ilgili özgün bir kompozisyon yazmaları istenir.

Sözlü Anlatım (Mündliche Prüfung)

Sözlü anlatım bölümünden önce öğrencilere hazırlanmaları için 20 dakika süre verilir. 2 ya da 3 öğrencinin aynı anda sınava alındığı Sözlü Anlatım bölümünün süresi 16 – 24 dakika arasındadır. Bu bölümde öğrencilere bazı konularla ilgili kısa sunumlar yapmaları, kendi aralarında bu konularla ilgili konuşmaları ve tartışmaları istenir.

TELC C1 sınavının sözlü anlatım bölümü sınavın uygulayıcıları tarafından değerlendirilirken yazılı anlatım bölümü TELC’nin Frankfurt’taki merkezinde değerlendirilmektedir. Sınav sonuçları, sınav tarihinden 4 hafta sonra açıklanmaktadır.

Aşağıdaki linklerden “Telc Deutsch C1 Hochschule” sınavı ile ilgili resmi internet sayfasına ulaşarak sınavla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://deutschtraining.org/deutsch-test/telc-c1-hochschule-vorbereitung/

https://www.telc.net/

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü