Almanya'da Yüksek Öğrenim Görmenin 10 Avantajı

 • edcon
 • Eğitim, sağlık, ekonomi, sosyal adalet, çalışma koşulları gibi birçok alanda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olduğundan uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden olan Almanya’da üniversite eğitimi görmenin avantajlarından bazılarını sizler için sıraladık:

   

  1-   Diğer ülkelerden farklı olarak güçlü bir sosyal devlet olan Almanya’da üniversite eğitimi uluslararası öğrenciler için de ücretsizdir. Öğrenciler eğitim gördükleri üniversitelere yalnızca dönemlik katkı payı öderler. Ödedikleri bu katkı payı, öğrencilerin eğitim gördükleri eyaletlerde tüm toplu taşıma olanaklarından ve üniversitelerin tüm sosyal etkinliklerinden ücretsiz olarak yararlanmalarını sağlar. Almanca hazırlık eğitimi gören öğrenciler ise ödedikleri katkı payıyla hazırlık öğrencisi statüsü kazanarak devlet yurtlarına başvuru hakkı kazanırlar. Almanya üniversiteleri katkı payı olarak genelde 150 – 350 € arasında bir ücret belirlerken yalnızca Baden-Württemberg eyaletinde bulunan üniversitelerin katkı payları 1.500 € dolayındadır.

   

  2-   Dünyanın en köklü ve en nitelikli üniversiteleri arasında yer alan üniversitelere ev sahipliği yapan Almanya, yükseköğretim standartlarının en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Okullaşma oranının oldukça yüksek olduğu Almanya’da öğrencilerin yarısından fazlası üniversite eğitimi almaktadır. Alman üniversitelerinde temel müfredatın yanında öğrencilerin yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri birçok ders bulunmakta ve öğrenciler üniversitelerde bulunan yüksek nitelikli araştırma merkezlerinde geleceği biçimlendirecek yeni bilgilerin ve ürünlerin geliştirilmesi süreçlerine aktif olarak katılarak bilgi ve becerilerini üst düzeylere taşıyabilmektedir.

   

  3-   Almanya üniversiteleri, akademik derecelendirilme kuruluşları tarafından yayımlanan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında üst sıralarda yer almaktadır. QS World University Rankings, Times Higher Education, CWUR, Round University Rankings gibi uluslararası saygınlığı olan kuruluşların yaptığı sıralamalarda 30 dolayında Alman üniversitesi, dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında gösterilmektedir.

  4-   Ülkemizde 8 dönem olmak üzere 4 yıl süren lisans eğitimi Almanya’da 6 dönem olmak üzere 3 yıldır. Tıp, diş hekimliği gibi bölümlerde eğitim süresinin diğer ülkelerde olduğu gibi daha uzun sürdüğü Almanya’daki uygulamalı bilimler üniversitelerindeki bazı bölümlerde ise 3 yıllık lisans eğitiminin ardından bir dönem staj zorunluluğu olduğundan 3,5 yılın sonunda diploma alınabilmektedir. Yüksek lisans eğitimi ise ülkemizde olduğu gibi 2 yıl sürmektedir.

  5-   Almanya’daki üniversitelerin birçoğu öğrencilerine çift ana dal eğitimi olanağı sunduğundan öğrencilerin birçoğu çift diploma ile mezun olmaktadır.

  6-   Almanya’daki üniversitelerden alınan diplomalar tüm dünyada yüksek bir tanınırlığa sahip olduğu gibi ülkemizde YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından da tanınmakta ve gerekli yasal süreçlerin ardından kolaylıkla denklik alabilmektedir.

  7-   Dünyanın en çok ihracat gerçekleştiren ülkesi olan, sanayi ve teknoloji alanında dünya devi birçok firmanın merkezi olan Almanya, uluslararası öğrenciler için yüksek nitelikli birçok kariyer olanağı sunmaktadır.

  8-   Almanya üniversitelerinde eğitim gören uluslararası öğrenciler, hazırlık bölümleri dışında haftada 20 saat ya da yılda 120 tam gün yasal çalışma iznine sahip olduklarından hem bütçelerine katkı yapabilmekte hem de sosyal yaşamın içinde bulunarak Almancalarını geliştirebilmektedirler.

  9-    Almanya’daki üniversitelerden mezun olan uluslararası öğrenciler 18 ay iş arama hakkına sahip olmaktadırlar. Bu süre içinde iş bulabilenler, işverenleri tarafından gerekli başvurular yapıldığında Almanya’da çalışma ve oturma izni alabilmektedirler.

  10-  Almanya’daki üniversitelerden mezun olan öğrenciler meslek yaşamlarını ya da akademik kariyerlerini Türkiye’de sürdürmek istediklerinde ülkemizdeki üniversitelerde ve Alman firmaları başta olmak üzere birçok kurumda öncelikli olarak tercih edilmektedirler.

   

   

  Bu içerik 08/08/2020 tarihinde güncellenmiştir.

  WhatsApp chat

  Whatsapp ile Yazın

  Hemen Ara

  Hemen Arayın