Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Hollanda'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Hollanda'da Üniversite Eğitimi

Hollanda'da Eğitim ve Yaşam Giderleri

Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için eğitim alınacak ülkenin ve üniversitenin seçiminde ülkedeki eğitim kalitesi ile üniversitelerin sahip oldukları olanaklar ve uluslararası alandaki saygınlıklarının yanı sıra eğitim ve yaşam maliyetleri de oldukça önemli unsurlardır.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hazırlanan İnsani Gelişmişlik Endeksi'nin 2019 yılında açıklanan verilerine göre 10. sırada yer alan ve Delft Teknoloji Üniversitesi, Amsterdam Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 100 üniversite arasında gösterilen üniversitelere ve Leiden Üniversitesi gibi Avrupa’nın en köklü ve en başarılı üniversitelerinden birine ev sahipliği yapmasının yanında çeşitli kuruluşlar tarafından yayınlanan dünyanın en yaşanılır ülkeleri listelerinde her zaman ilk 10 ülke arasında yer alan Hollanda’daki bir üniversitede eğitim almanın öğrencilere maliyetinin ne kadar olabileceği konusunda önemli bilgiler paylaşacağımız bu yazının öğrencilerin ve ailelerin karar vermelerine yardımcı olacağını umuyoruz.

Eğitim Ücretleri

Yüz ölçümü ve nüfusuna göre küçük bir ülke olmasına karşın aralarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen üniversitelerin de bulunduğu 53 yükseköğretim kurumuna ev sahipliği yapan Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenciler belirli bir eğitim ücreti ödemek zorundadırlar. Üniversitelerin eğitim ücretleri üniversitenin öğrencilerine sunduğu olanaklara, uluslararası akademik sıralamalardaki yerine, seçilecek bölüme ve üniversitenin bulunduğu şehre göre değişiklik göstermektedir.

Yükseköğretimde Avrupa’nın ve dünyanın en önemli ülkelerinden biri olarak gösterilmesine karşın eğitim ücretlerinin ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelere göre çok daha düşük olduğu Hollanda’da gerek üniversiteler tarafından gerekse de hükümet tarafından verilen birçok burs seçeneğinin de bulunması, ülkeyi uluslararası öğrenciler açısından daha da çekici duruma getirmektedir.

13 üniversitenin dünyanın en saygın akademik sıralamalarında dünyadaki en iyi 200 üniversite arasında gösterildiği Hollanda’da bütçelerine uygun bir üniversiteden kabul almayı başarabilen öğrenciler dünyanın en gelişmiş, en özgürlükçü ve en güvenli ülkelerinden birinde üniversite eğitimi alma ayrıcalığına kavuşurlar.

Hollanda’da üniversite eğitimi almanın avantajlarından biri de tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik gibi sağlıkla ilgili bölümlerle uygulama üniversitelerindeki eğitim programları dışında kalan bölümlerdeki eğitim süresinin 3 yıl olmasıdır. Bu durum, ABD gibi lisans programlarının 4 yıl sürdüğü ülkelere göre eğitim maliyetini önemli ölçüde düşürmektedir.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Hollanda üniversitelerinde yıllık eğitim ücretleri ortalama 6.000 €–15.000 € arasında değişmektedir. Diğer ülkelerde olduğu gibi Hollanda’da da eğitim ücretlerinin en yüksek olduğu bölümler tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik gibi sağlıkla ilgili bölümler ile mühendislik bölümleridir.

Yüksek lisans programlarının yıllık eğitim ücretlerinin 8.000 €–20.000 € arasında değiştiği Hollanda’da temel olarak tezsiz yüksek lisans programları 1 yıl, tezli yüksek lisans programları ise 2 yıl sürmektedir. Genel olarak tezsiz yüksek lisans programlarının yıllık ücretleri, tezli yüksek lisans programlarına göre daha düşük olmaktadır.

Konaklama Giderleri

Üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrenciler için üniversitelerin uluslararası alandaki yeri ve eğitim ücretlerinden sonra en önemli konuların başında ülkelerdeki konaklama seçenekleri ve maliyetleri gelmektedir. Değişik konaklama seçeneklerinin bulunduğu Hollanda’da konaklama maliyeti, seçilecek konaklama türüne ve üniversitenin bulunduğu şehre göre değişecektir.

Hollanda’da üniversite eğitimi alan uluslararası öğrencilerin seçebileceği konaklama türleri ve maliyetleri şunlardır:

Kampüs İçi Konaklama

Hollanda’da nüfus ve yerleşim yoğunluğu çok yüksek olduğundan ve birçok üniversitenin geniş kampüsleri bulunmadığından kampüs içi öğrenci yurdu bulunan üniversiteler oldukça sınırlıdır.

Özel odaların yanında mutfak, banyo, tuvalet gibi olanakların ortak kullanımda olduğu paylaşımlı odaların da bulunduğu üniversite yurtlarının en önemli avantajları, ulaşıma harcanacak zaman ve paradan muaf olmanın yanında sıcak ve uluslararası bir arkadaş ortamında üniversitenin tüm sosyal olanaklarından yararlanılarak geçirilecek bir öğrencilik yaşamıdır.

Hollanda üniversitelerinde kampüs içi konaklama olanağı sınırlı olduğundan bu konaklama türünü seçmek isteyen öğrencilerin hangi üniversitelerin kampüs içi konaklama olanağı sunduklarını araştırması ve zaman yitirmeden yurt başvurularını yapması gerekmektedir.

Kampüs içi öğrenci yurtlarının aylık ücretleri seçilecek odanın özelliklerine ve üniversitenin bulunduğu şehre göre 300 €–450 € arasında değişmektedir.

Kampüs Dışı Konaklama

Kampüs içi konaklama olanağı bulunmayan Hollanda üniversitelerin çoğu, çalışmış oldukları emlak ajansları aracılığıyla öğrencilerine kampüs dışı konaklama olanağı sunmaktadır. Bu konaklama türleri genellikle tek kişilik stüdyo daireler ile paylaşımlı daireler biçiminde olmaktadır.

Sözleşmelerin dönemlik ya da yıllık olarak yapıldığı ve sözleşmeden cayma olanağının bulunmadığı bu konaklama türünü seçecek öğrenciler, üniversitenin bulunduğu şehre ve dairenin özelliklerine göre aylık ortalama 350 €–750 € arasında kira öderler.

Öğrenci Otelleri

Oldukça yoğun bir uluslararası öğrenci nüfusunun bulunduğu Hollanda şehirlerinde öğrencilere yönelik oteller bulunmaktadır. Bir kütüphanenin ve ortak kullanıma açık mutfakların bulunduğu bu otellerde otellerin restoranlarında yemek yeme olanağı da bulunmaktadır.

Odaların gecelik, aylık, dönemlik ve yıllık olarak kiralanabildiği bu otellerin gecelik fiyatları ortalama 50 €’dan başlarken aylık fiyatları ortalama 600 €’dan başlamaktadır.

Kiralık Ev

Hollanda’da şehir merkezlerinde nüfus yoğunluğu yüksek olduğundan üniversitelere yakın bölgelerdeki evler genellikle daha küçüktür. Büyük evleri tercih edecek öğrencilerin şehir merkezlerinden biraz daha uzak bölgelere yönelmesi gerekir, çünkü şehir merkezlerindeki büyük evlerin kiraları oldukça yüksektir.

Genellikle faturaların ve internet ücretinin kiraya dahil olduğu Hollanda’daki mobilyalı evlerin kiraları bulundukları şehre, konumlarına ve büyüklüklerine göre ortalama 350–2.000 € arasında değişmektedir.

Ulaşım Giderleri

Bisiklet kullanımının en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Hollanda’da bisiklet yolları birçok şehirde motorlu araçlara ve yaya kaldırımlarına göre önceliklidir. Bu nedenle öğrenciler için de şehir içi ulaşımda en ekonomik ulaşım seçeneği bisiklettir. Bunun yanında metro, tren, tramvay, otobüs gibi çeşitli toplu taşıma seçeneklerinin bulunduğu Hollanda’da öğrenciler için aylık seyahat kartlarının ücretleri de kapsamlarına göre ortalama 20 €’dan başlamaktadır.

Yeme - İçme Giderleri

Bir fast food menüsünün ortalama 4-5 € dolayında olduğu Hollanda’da sıradan bir restoranda yiyeceğiniz bir öğün yemeğin fiyatı ortalama 8 € –10 €, bir fincan kahve 2 € -3 €, bir kola 2 €, bir şişe su 1,5 €–2  € dolayındadır.

Hollanda’da bulunan ortalama bir marketteki bazı temel gıda ürünlerinin fiyatlarını şöyle sıralayabiliriz:

250 g ekmek       : 0,5 €

500 g makarna    : 1 €

12 adet yumurta: 1,8 €

1 kg peynir          : 6 €

1 l süt                  : 1,25 €

1 kg tavuk          : 3,5 €

1 kg pirinç          :2 €

1 kg patates       : 1 €

1 kg soğan          : 1 €

1 kg domates     : 2 €

1 kg muz              : 1,3 €

Hollanda’da bazı restoranlar ve işletmeler öğrencilere çeşitli indirimler uyguladıklarından öğrencilerin Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC) almalarında yarar vardır.

Konaklama, ulaşım, beslenme ve sağlık giderlerinin yanında sosyal ve kültürel etkinlikler için yapılacak harcamaları da göz önüne aldığımızda Hollanda’da üniversite eğitimi alan bir uluslararası öğrencinin eğitim ücretinin dışındaki aylık giderlerinin yaşadığı şehre ve yaşam tarzına göre 700 € – 1.000 € arasında olacağını söyleyebiliriz.

 

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü