Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Hollanda'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Hollanda'da Üniversite Eğitimi

Hollanda Üniversitelerine Başvuru ve Vize Süreci

Avrupa Birliği’nin en gelişmiş ve en özgürlükçü ülkelerinden biri olması, sahip olduğu yüksek yaşam standartları, dünyanın en köklü ve en başarılı üniversiteleri arasında gösterilen üniversitelere ev sahipliği yapması gibi nedenlerle uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Hollanda’da üniversitelere öğrenci seçiminde  ülkemizdekine benzer bir merkezi sınav uygulaması olmadığından Türkiye’deki öğrenciler TYT ve AYT sınavlarına girmeden istedikleri  Hollanda üniversitesinin diledikleri bölümüne başvuruda bulunabilirler.

Hollanda üniversitelerinin birçoğu dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterildiğinden dünya genelindeki öğrenciler tarafından çok yüksek bir talep görmektedir. Bu nedenle Hollanda üniversiteleri öğrenci seçiminde oldukça yüksek kıstaslar belirlemektedir. Hollanda’daki araştırma üniversiteleri doğrudan lisans eğitimine başlayabilmesi için öğrencinin Uluslararası Bakalorya (IB) diplomasına sahip olmasını beklemektedir. Uygulama üniversitelerinin birçoğu ise lise mezuniyet ortalamasının ve bölümle ilgili lise derslerinin ortalamasının yüksek olmasını yeterli görmektedir. Hollanda üniversiteleri İngilizce yeterliği için ise genellikle öğrencilerden IELTS sınavından en az 6 puan, TOEFL sınavından ise en az 80 puan barajını aşmalarını beklemektedir.

Hollanda üniversiteleri, Uluslararası Bakalorya (IB) diploması olmayan ya da lise ders notları üniversitenin belirlediği düzeylerin altında olan öğrencilere IELTS sınavından 5 puan barajını geçtiklerinde “FoundationYear” adı verilen 1 yıllık hazırlık eğitimi seçeneği sunmaktadırlar. Hazırlık eğitimine kabul edilen öğrenciler, bu eğitimi başarıyla tamamladıklarında Hollanda üniversitelerinde lisans ya da yüksek lisans eğitimi almaya hak kazanmaktadırlar.

Başvuru Süreci

Akademik yılın iki döneme ayrıldığı Hollanda’da güz dönemi eylül ayında başlarken bahar dönemi şubat ayında başlamakta ve haziran ayına kadar devam etmektedir.

Hollanda üniversitelerinin geniş özerklik alanları olduğundan üniversiteler öğrenci seçimini kendi belirledikleri ölçütlere göre yaptıkları gibi başvuru dönemlerini de kendileri belirlemektedir. Bu nedenle Hollanda üniversitelerine başvuracak öğrencilerin dönem ve yıl kaybı yaşamamaları için üniversitelerin açıkladığı başvuru tarihlerini yakından takip etmeleri gerekmektedir.

Üniversitelere başvuru süreçlerinde çıkması olası bürokratik sorunlardan ve gecikmelerden etkilenmek istemeyen öğrencilerin başvuru işlemlerini üniversitelerin açıkladığı ilk başvuru kabul tarihinden itibaren geciktirmeden başlatmaları oldukça önemlidir.

Yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı Hollanda üniversitelerinin başvuru sırasında öğrencilerden istedikleri belgelerde ve kabul kıstaslarında bazı farklılıklar olmakla birlikte başvuru sırasında uluslararası öğrencilerden istenen temel belgeler şunlardır:

Ø Valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış lise diploması

Ø Son sınıf öğrencileri için valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış geçici mezuniyet belgesi

Ø Valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış ve okul tarafından mühürlenip imzalanmış bir transkript (not çizelgesi)

Ø İngilizce yeterlik düzeyinizi gösteren sınav sonuç belgesi

Ø Referans mektubu

Ø Kişisel başvuru yazısı

Ø Ders dışı bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinliklerinizi ve başarılarınızı gösteren belgeler (zorunlu değil)

Ø Finansal yeterliğinizi gösteren belgeler

Vize Süreci

Bir Hollanda üniversitesine öğrenci olarak kabul edildiğine ilişkin resmi belge eline ulaşan öğrenciler, Hollanda Büyükelçiliği'ne öğrenci vizesi için başvuruda bulunabilirler. Vize sürecinde çıkması olası bürokratik sorunlardan dolayı zamanında vize alamamak gibi bir durumla karşılaşmamak için öğrencilerin kabul belgeleri ellerine ulaşır ulaşmaz başvuru işlemlerini başlatmalarında büyük yarar vardır.

Vize işlemleri sırasında Hollanda Büyükelçiliği tarafından istenen temel belgeler şunlardır:

Ø Vize başvuru formu

Ø Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa noter onaylı aile muvafakatnamesi

Ø Üniversitenin gönderdiği resmi kabul belgesi

Ø Kendinizin, ailenizin ya da eğitiminizi üstlenen sponsorunuzun finansal yeterliğini gösteren belgeler

Ø Konaklayacağınız yurt ya da konutla ilgili belgeler

Ø Seyahat bilgileriniz ve belgeleriniz

Ø En az 3 ay geçerliği olan pasaport

Ø Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf

Ø Kimlik

Ø Diploma

Ø Sabıka kaydı

Ø Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Ø İngilizce yeterliğinizi gösterir belge

Ø Schengen ülkelerinde geçerli ve teminat bedeli en az 30.000 € olan sağlık sigortası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü