Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Hollanda'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Hollanda'da Üniversite Eğitimi

Hollanda'da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Ülkemizde özellikle son yıllarda üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrencilerin sayısında önemli bir artış gözlemlenmektedir. Bu öğrenciler bütçeleri ile hedef ve beklentilerinin birbirini karşıladığı ülkeyi ve üniversiteyi belirleyebilmek için farklı ülkeleri ve üniversiteleri ayrıntılı bir biçimde araştırmaktadırlar.

Biz de doğru kararı verebilmek için araştırmalarını sürdüren öğrencilerimize yardımcı olabilmek adına, yüksek yaşam standartlarına sahip bir Avrupa Birliği ülkesi olmasının yanı sıra sahip olduğu yüksek eğitim kalitesiyle de uluslararası öğrenciler tarafından en çok ilgi gören ülkelerden biri olan Hollanda’da üniversite eğitimi almanın avantajlarını sıraladık.

Sınavsız Üniversite

Hollanda’da üniversiteye öğrenci seçiminde merkezi bir sınav uygulanmadığından bu ülkede üniversite okumak isteyen öğrencilerin ülkemizde uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girmelerine gerek yoktur. Hollanda üniversiteleri geniş bir özerklik alanına sahip olduklarından kendi oluşturdukları kurullar, önlerine gelen başvuruları değerlendirerek uygun gördükleri öğrencilerin başvurularını kabul etmektedirler.

Ancak Hollanda üniversitelerinin birçoğu dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterildiğinden ve ülkenin yaşam standartları çok yüksek olduğundan uluslararası öğrenciler tarafından çok yüksek talep gören Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin Uluslararası Bakalorya (IB) diplomasına sahip olması ve İngilizce yeterlik düzeyini ölçen IELTS sınavından en az 6 ya da TOEFL sınavından en az 80 alması gerekmektedir.

Foundation Year Seçeneği

Hollanda üniversiteleri Uluslararası Bakalorya (IB) diploması olmayan ancak ders notları yüksek olan ve IELTS sınavından da en az 5 puan alabilmiş öğrencilere International Foundation Year adı verilen ve 1 yıl süren bir hazırlık eğitimi seçeneği sunmaktadır. Bu seçeneği değerlendiren öğrenciler, eğitim almak istedikleri bölüme uygun bir Foundation programını başarıyla tamamladıklarında Hollanda üniversitelerinde lisans ya da yüksek lisans eğitimi almaya hak kazanmış olurlar.

Yüksek Eğitim Kalitesi

QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings, Academic Rankings of World University gibi uluslararası saygınlığı yüksek olan akademik sıralamalarda dünyadaki en iyi 200 üniversite arasında ortaya koydukları üstün başarılarla 13 üniversitesi bulunan ve bugüne kadar çeşitli alanlarda Nobel ödülleri kazanmış 20 bilim insanı yetiştirmeyi başaran Hollanda, düşük nüfusuna karşın akademik alanda dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak öne  çıkmaktadır.

Ekonomik Üniversite Eğitimi

Uluslararası öğrenciler için üniversite eğitiminin ücretli olduğu Hollanda’daki üniversite ücretleri ve genel yaşam giderleri, kendisine yakın düzeylerde olan ve üniversite eğitiminin Hollanda’daki gibi İngilizce olduğu ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelere göre daha düşüktür.

Hollanda’daki lisans programlarının yıllık ücretleri seçilecek üniversiteye, bölüme ve şehre göre 6.000 € - 15.000 € arasında değişirken yüksek lisans programlarının yıllık ücretleri de 8.000 € - 20.000 € arasında değişmektedir.

Hollanda üniversitelerinin bir diğer önemli avantajı da birçok lisans programının ABD vb. ülkelerdeki gibi 4 yıl değil de 3 yıl olmasıdır. Bu durum hem ekonomik açıdan hem de zaman açısından önemli kazanımlar sağlamaktadır.

Geniş Burs Olanakları

Dünyaca ünlü üniversitelerinde birçok uluslararası öğrenciyi ağırlayan Hollanda’da üniversite öğrencilerine yönelik geniş burs olanakları bulunmaktadır. Hollanda’da hükümet, üniversiteler ve çeşitli özel kuruluşlar tarafından Hollandalı ve uluslararası öğrencilere değişik adlar altında ve farklı alanlarda eğitim bursları verilmektedir.

Hollanda’daki burs olanaklarını değerlendirmek isteyen öğrencilerin kendilerine uygun burs seçeneklerini ayrıntılı bir biçimde araştırıp gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru süreleri içinde olabildiğince çok kuruma burs başvurusunda bulunması, burs alabilme olasılıklarının artmasına yardımcı olacaktır.

İngilizce Eğitim

Hollanda’da resmi dil Felemenkçe olmasına karşın Hollanda üniversitelerindeki tüm bölümlerde İngilizce eğitim olanağı bulunmaktadır. Bu nedenle Hollanda’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, İngilizcelerini çok iyi düzeye çıkararak uluslararası alanda akademik ve profesyonel kariyer olanaklarını değerlendirebilme olanağı yakalamalarının yanında isterlerse ikinci bir dil öğrenerek kendilerini geliştirme olanağına da sahip olmaktadırlar.

Uluslararası Ortam

Dünyada etnik çeşitliliğin ve uluslararası öğrenci nüfusunun en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Hollanda, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının en az görüldüğü ülkelerden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle Hollanda’da eğitim gören uluslararası öğrenciler etnik ve kültürel açıdan oldukça renkli olan ve geniş özgürlük alanlarıyla dünyada farklı bir yere sahip olan bir ülkede, değişik kültürlerden birçok yeni dostluklar edinerek kendilerini bir dünya vatandaşı olarak yetiştirme olanağına sahip olma ayrıcalığını yaşamaktadırlar.

YÖK Denkliği

Eğitim ve bilim alanlarında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olan ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen birçok üniversiteye ev sahipliği yapan Hollanda’daki üniversitelerden alınan diplomalar, akademik alanda ve iş yaşamında dünya genelinde yüksek bir tanınırlığa sahip olduğu gibi ülkemizde de YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmakta ve  gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından kolaylıkla denklik alabilmektedir.

Çalışma İzni

Uluslararası öğrencilere çalışma izni vermeyen birçok ülke olmasına karşın Hollanda’daki uluslararası öğrenciler eğitim dönemlerinde yarı zamanlı, tatil dönemlerinde ise tam zamanlı olarak çalışarak bütçelerine katkıda bulunabilme olanağına sahiptirler. Bu olanağı değerlendiren öğrenciler ekonomik açıdan rahatlarken aynı zamanda yabancı dillerini geliştirme ve sosyal yaşama uyum sağlama açısından da önemli kazanımlar elde etmektedirler.  

Hollanda üniversitelerinin lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun olan öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından 1 yıl süreyle iş arayabilmek için vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Hollanda’daki bir işveren tarafından çalışma izni alabilen öğrenciler, oturum iznine başvurma hakkını da elde etmektedirler.

Yüksek Yaşam Standartları

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 2019 yılında açıklanan verilere göre dünyanın en büyük 17.ekonomisi olan ve 53.000 USD kişi başına düşen milli gelirle bu alanda dünyanın en iyi 12. ülkesi olan Hollanda, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hazırlanan “İnsani Gelişmişlik  Endeksi”nin 2019 yılında açıklanan verilerine göre de 10. sırada yer almaktadır.

Dünyanın en modern, en özgürlükçü ve en gelişmiş ülkelerinden biri olan ve sahip olduğu güzelliklerle önemli bir turizm ülkesi olan Hollanda, gerek akademik ve profesyonel kariyer olanakları gerek son derece güvenli ve renkli sosyal yaşamı ve gerekse de sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleriyle  uluslararası öğrencilere unutamayacakları bir öğrencilik yaşamı sunmaktadır. 

Dünyanın En Yaşanılır Ülkelerinden Biri

Her yıl çeşitli kuruluşlar tarafından açıklanan dünyanın en yaşanılır ülkeleri sıralamalarında her zaman ilk 10 ülke arasında kendine yer bulabilen Hollanda; eğitim, sağlık, adalet, çalışma koşulları gibi çeşitli alanlarda sahip olduğu yüksek yaşam standartları ile uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Dünyanın En Güvenli Ülkelerinden Biri

Güçlü adalet sistemi ile çeşitli kuruluşlar tarafından her yıl yayınlanan dünyanın en güvenli ülkeleri sıralamalarında her zaman ilk 20 ülke arasında kendine yer bulabilen Hollanda, bu özelliği ile yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler ve aileleri açısından en önem verilen konuların başında gelen güvenlik konusunda da en az risk taşıyan ülkelerden biri olarak rahatlıkla tercih edilebilecek ülkelerden biridir.

Avrupa Birliği Üyesi Bir Ülke

Hollanda, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğundan bu ülkedeki uluslararası öğrenciler AB üyesi diğer ülkelere kolaylıkla seyahat ederek bu ülkelerdeki sosyal yaşamı deneyimleyebilmenin yanı sıra farklı akademik ve profesyonel kariyer olasılıklarını değerlendirebilme olanağına da sahip olmaktadırlar.

Hollanda coğrafi konumuyla da ülkemize çok yakın olduğundan öğrenciler ve aileleri açısından ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelere göre birçok açıdan çok daha avantajlı bir ülkedir.

Vize Kolaylığı

Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda’daki bir üniversiteden kabul almış öğrencilerin vize işlemlerini genellikle 10 gün içinde sonuçlandırmaktadır. Bunun yanında bazı Hollanda üniversiteleri, ek bir ücret karşılığında öğrencilerinin vize işlemlerini gerçekleştirerek öğrencilere yardımcı olabilmektedir.

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü