Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Letonya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Letonya'da Üniversite Eğitimi

Letonya'da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Letonya, özellikle son yıllarda hem ülkemizden hem de dünyanın diğer ülkelerinden birçok öğrencinin dünya standartlarında bir üniversite eğitiminin uygun ekonomik koşullarla alınabilmesi, Avrupa Birliği üyesi olması dolayısıyla birçok avantaja sahip olması gibi nedenlerle tercih etmeye başladığı bir Avrupa ülkesi olarak öne çıkmaktadır.

Özellikle eğitime sınırlı bir bütçe ayırabilecek olan, fakat uluslararası alanda nitelikli bir üniversite eğitimi alarak küresel çaptaki akademik ya da mesleki kariyer olanaklarını değerlendirebilmek isteyen öğrenciler için oldukça uygun bir seçenek olmasına karşın ülkemizde çok iyi tanınmayan Letonya’da üniversite eğitimi almanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 

1-   Avrupa’nın köklü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmasının yanında bugün de belirli alanlarda Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen üniversitelerin bulunduğu Letonya’da köklü bir akademik gelenek bulunmaktadır.

2-   Letonya günümüzde QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings, ARWU World University Rankings gibi bütün dünyada saygınlığı olan akademik sıralamalarda Letonya Üniversitesi, Riga Teknik Üniversitesi gibi dünyadaki en iyi 1.000 üniversite arasında gösterilen üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

3-   Letonya mekanik, elektrik, elektronik ve teknoloji alanlarındaki mühendisliklerde dünyanın en iyi 500 üniversitesinden biri olarak gösterilen Riga Teknik Üniversitesi gibi özellikle mühendislik alanlarında Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmasıyla uluslararası alanda kendisine önemli bir yer edindiğini göstermektedir.

4-   Avrupa Birliği üyesi olmasının yanı sıra Avrupa’daki üniversitelerin gelişimi ve üniversite eğitiminin standardizasyonu için geliştirilen “Bologna Süreci”nin kurucu ülkelerinden biri olmasının da etkisiyle küresel bağlantılara sahip çağdaş bir eğitim anlayışının egemen olduğu, uluslararası standartlarda nitelikli bir üniversite eğitiminin söz konusu olduğu Letonya, özellikle son yıllarda sunduğu üniversite eğitiminin nitelikleri, ekonomik koşulların uygun olması gibi avantajlarıyla uluslararası öğrenciler tarafından hem öğrenci değişim programlarıyla hem de tam zamanlı olarak tercih edilen bir  ülke olmaya başlamıştır.

5-   Üniversite eğitimi almak için ülkemizde uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girme zorunluluğunun bulunmadığı Litvanya’da bir üniversiteye başvurabilmek için ülkemizdeki herhangi bir lise türünden mezun olmuş ya da mezun olabilecek durumda olmak yeterli olmaktadır. Ancak uluslararası akademik sıralamalarda dünyanın en iyi 1.000 üniversitesi arasında gösterilen, dolayısıyla da yoğun talep gören Letonya üniversiteleri öğrenci kabulünde öğrencinin lise diploma notu ve ders başarılarının yüksekliğini göz önüne almanın yanında eğitim almak istedikleri alanla ilgili temel bilgileri ölçen bir yazılı sınav ve bir görüşme de yapabilmektedirler.

6-   Türkiye’deki bir yüksekokul programında ön lisans eğitimi almış, üniversite eğitimini yarıda bırakmış ya da üniversitesini değiştirmek isteyen öğrenciler Letonya üniversitelerine kredi transferi gerçekleştirebilmektedirler.

7-   % 95,8’i en az 1 yabancı dil bilen ve eğitim düzeyi oldukça yüksek bir nüfusa sahip olan Letonya’da uluslararası öğrencilerin sosyal yaşamı için çok uygun bir ortam bulunmaktadır.

8-   Letonya’da eğitim dili Letonca olmasına karşın üniversitelerin tüm bölümlerinde İngilizce eğitim olanağı bulunmaktadır. Bunun yanında Letonca’dan sonra en yaygın dil Rusça olduğundan İngilizceyle birlikte dünyanın önemli dillerinden biri olan Rusçayı da öğrenme olanağı bulunmaktadır.

9-   Letonya üniversitelerinde İngilizce eğitim alabilmek için en az B2 düzeyinde İngilizce yeterliğine sahip olmak gerekmektedir ve Letonya üniversiteleri IELTS, TOEFL, PTE gibi uluslararası İngilizce yeterlik sınavlarından alınan sonuçları kabul etmektedir. Ancak bazı Letonya üniversiteleri başvuran öğrencilerin İngilizce yeterliklerini kendi uyguladıkları bir yazılı sınav ve bir görüşme ile de ölçebilmektedirler.

10- Üniversite eğitimini Letonca almak isteyen ya da İngilizceleri istenen yeterlik düzeyinde olmayan öğrenciler, üniversitelerin kendi bünyelerinde verdikleri hazırlık eğitimlerini başarıyla tamamlamaları durumunda lisans ya da yüksek lisans programlarında eğitim görmeye başlayabilmektedirler.

11- Mezunlarına “Europass Mavi Diploma” veren Letonya üniversitelerinden mezun olan öğrenciler akademik ya da meslek yaşamlarını Avrupa ülkelerinde sürdürebilme olanağını elde etmektedirler.

12- Letonya üniversitelerinden alınan diplomalar dünya genelinde yüksek bir tanınırlığa sahip olduğu gibi ülkemizde de YÖK tarafından tanınmakta ve gerekli süreçlerin ardından kolaylıkla denklik alabilmektedir.

13- Letonya “Shengen” bölgesi ülkelerinden biri olduğundan uluslararası öğrenciler Letonya’dan diğer Avrupa ülkelerine kolaylıkla seyahat edebilmekte ve bu ülkelerdeki sosyal yaşamı deneyimleyebilmenin yanında farklı akademik ve mesleki kariyer olanaklarını da değerlendirebilmektedirler.

14- Letonya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alabilmek için ülkemizde uygulanan ALES sınavına girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Herhangi bir üniversitenin lisans programından mezun olan öğrenciler, diplomaları ve not çizelgeleri (transkript) ile istedikleri yüksek lisans programlarına başvurulabilme hakkına sahip olmaktadırlar.

15- Letonya’da genel yaşam giderleri ve eğitim ücretleri Batı Avrupa ülkeleri ve ABD’ye göre çok düşüktür. Bu nedenle uluslararası akademik derecelendirmelerde ülkemizin en saygın üniversitelerinden daha üst sıralarda yer alan Letonya üniversitelerinde, uluslararası bir eğitim ortamında, dünya standartlarında nitelikli bir üniversite eğitimini oldukça uygun ekonomik koşullarla alabilme olanağı bulunmaktadır.

16- Letonya üniversiteleri 2’nci dönemde de öğrenci kabul ettiklerinden ülkemizde üniversite sınavı sonucunda beklediğini bulamayan ya da eğitime başladığı üniversiteden memnun olmayan öğrenciler, 1 yıl beklemek zorunda kalmadan Litvanya üniversitelerinde eğitim almaya başlayabilmektedirler.

17- Letonya elçilikleri Türkiye’den öğrenci vizesi için başvuran öğrencilere vize işlemlerinde önemli kolaylıklar sağlamaktadır.

18- Letonya’da üniversite öğrencileri haftada 20 saat yarı zamanlı işlerde çalışarak bütçelerine katkı sağlayabildikleri gibi mezuniyet sonrasında 4 yıllık çalışma ve oturum iznine sahip olduklarından ister Letonya’da isterlerse de başka bir Avrupa ülkesinde çalışabilmektedirler.

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü