Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Letonya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Letonya'da Üniversite Eğitimi

Letonya Üniversitelerine Başvuru Ve Vize Süreci

Bazı ülkeler lise türlerinde de denklik aradıklarından yalnızca belirli lise türlerinden mezun olan öğrencilerin başvurularını kabul ederlerken Letonya tüm lise türlerini tanıdığından ve Letonya’da merkezi bir üniversiteye giriş sınavı olmadığından Türkiye’deki herhangi bir lise türünden mezun olmuş ya da olabilecek durumda olan öğrenciler, ülkemizde üniversiteye girişte uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girmeksizin istedikleri Letonya üniversitesinin diledikleri bölümüne  başvurabilme hakkına sahiptirler.

Tüm dünyada kabul gören saygın akademik derecelendirmelerde dünyanın en iyi 1.000 üniversitesi arasında gösterilen Letonya üniversiteleri, sahip oldukları niteliklerden dolayı yüksek talep görmektedir. Söz konusu üniversiteler aday öğrenciler arasından seçim yaparlarken yalnızca öğrencilerin lise bitirme derecesine ve ders başarılarına bakmakla kalmayıp öğrencilere eğitim almak istedikleri alanla ilgili temel düzeydeki bilgilerini ölçen bir yazılı sınav ya da bir görüşme de yapabilmektedirler.

Letonya’da eğitim dilinin Letonca olmasına karşın üniversitelerin tüm bölümlerinde İngilizce eğitim olanağı da bulunmaktadır. Letonya üniversitelerinde İngilizce eğitim alabilmek için tüm dünyada geçerliği olan IELTS, TOEFL, PTE gibi İngilizce yeterlik sınavlarından birinde en az B2 düzeyinde başarı göstermek gerekmektedir. Bununla birlikte bazı Letonya üniversiteleri aday öğrencilerin İngilizce yeterlik düzeylerini kendi uyguladıkları bir yazılı sınav ve bir görüşme ile de ölçebilmektedirler.

İngilizce yeterliği B2 düzeyinin altında olan ya da üniversite eğitimini Letonca almak isteyen öğrenciler, üniversiteler tarafından lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik olarak verilen hazırlık eğitimlerini başarıyla tamamladıklarında istedikleri Letonya üniversitesinde eğitim almaya hak kazanmaktadırlar.

 

Başvuru Süreci

Letonya’daki üniversitelerde eğitim genel olarak ekim ayında başlamaktadır ve bahar dönemi ve güz dönemi olarak adlandırılan iki döneme ayrılmaktadır. Güz döneminde eğitime başlamak isteyen öğrencilerin başvuru dönemi 1 Şubat itibariyle sona ermektedir. Bazı Letonya üniversiteleri bahar dönemi olarak adlandırılan ikinci dönemde de öğrenci kabul edebilmektedirler. Eğitimlerine bu dönemde başlamak isteyen öğrenciler ile İngilizce hazırlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuru dönemi de 31 Ağustos itibariyle sona ermektedir.  

Letonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurmak istedikleri üniversitelerin duyurduğu tarihlere dikkat etmeleri çok önemlidir. Öğrencilerin başvuru ve kabul süreçlerinde yaşanabilecek bürokratik sorunları da dikkate alarak başvuru süreçlerinde hızlı davranmaları, yaşanabilecek olumsuzluklardan etkilenmemek açısından oldukça önemlidir.

Letonya’daki üniversiteler özerk yapılarından dolayı başvuru süreçlerini kendi belirledikleri kurallar çerçevesinde yürütmektedirler. Bu nedenle üniversiteler arasında küçük bazı değişiklikler olmakla birlikte başvuru sırasında istenen temel belgeler şunlardır:

 

Ø Başvuru formu

Ø Valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış lise diploması

Ø Son sınıf öğrencileri için valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış geçici mezuniyet belgesi

Ø Valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı yapılmış ve okul tarafından mühürlenip imzalanmış bir transkript (not çizelgesi)

Ø Öğrenci sözleşmesi

Ø Varsa yabancı dil yeterliğinizi gösteren belgeler

Ø Finansal yeterliğinizi gösteren belgeler

 

Vize Süreci

Letonya’daki üniversite tarafından kabul edildiğini gösteren resmi belge ellerine ulaşan öğrenciler, öğrenci vizesi için Letonya Büyükelçiliğine başvurabilmektedirler. Vize sürecinde çıkabilecek bürokratik sorunlardan olumsuz etkilenmemek için kabul belgesi geldiğinde vakit yitirmeden vize işlemlerine başlamak çok önem taşımaktadır.

Letonya’dan öğrenci vizesi alabilmek için gerekli belgeler ise şunlardır:

Ø Öğrenci vizesi başvuru formu

Ø Son 10 yılda alınmış ve ülkeden ayrılış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlik süresi olan pasaport

Ø 2 adet biyometrik fotoğraf

Ø Seyahat sağlık sigortası

Ø Ulaşım rezervasyonunu gösteren belgeler

Ø Finansal yeterliği gösteren belgeler

Ø Öğrencinin eğitim ve yaşam giderlerini karşılayacak kişinin taahhütnamesi

Ø Başvuru sahibi 18 yaşın altındaysa noter onaylı aile muvafakatnamesi

Ø Üniversitenin gönderdiği resmi kabul belgesi

Ø Konaklayacağınız yurt ya da konutla ilgili belgeler


Letonya yönetimi, ülkeye gelen öğrencilerden talep ettiği sağlık sigorta poliçesinin Letonya’daki tüm kalış sürelerini kapsamasını ve en az 30.000 € teminatı bulunmasını istemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü