Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Slovakya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Slovakya'da Üniversite Eğitimi

Slovakya'da Eğitim Ve Yaşam Giderleri

Ülkemizdeki yükseköğretime geçiş sistemi nedeniyle seçkin üniversitelere girişte karşılaşılan zorlu sınav süreci, eğitim kalitesi yüksek vakıf üniversitelerinin ücretlerinin çok yüksek olması gibi nedenlerin yanında öğrencilerin yurt dışındaki, özellikle Batı Avrupa ve ABD’deki, yüksek nitelikli bir üniversitede eğitim alarak uluslararası bir deneyim kazanma ve küresel çapta farklı kariyer seçeneklerini değerlendirebilme isteği ülkemizdeki öğrencilerin yurt dışındaki üniversitelere olan talebini  her geçen yıl önemli ölçüde artırmaktadır.

Yurt dışında eğitim almayı düşünen öğrencilerin akıllarına gelen ilk seçenekler Batı Avrupa ve ABD’deki üniversiteler olmaktadır. Ancak bu ülkelerdeki üniversitelerin eğitim ücretlerinin çok yüksek olmasının yanı sıra genel yaşam giderlerinin de ülkemizle karşılaştırıldığında oldukça yüksek olması son yıllarda öğrencileri diğer seçenekleri değerlendirmeye yöneltmiştir.

AB üyesi ve “Schengen” ülkesi olmasının yanı sıra köklü bir akademik geleneğe sahip olması, üniversitelerin QS World University Rankings, ARWU World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings gibi uluslararası saygınlığı olan akademik sıralamalarda gittikçe yükselen bir ivme yakalamış olması, hangi lise türünden mezun olunursa olunsun istenilen üniversitenin istenilen bölümüne herhangi bir sınav zorunluluğu olmadan başvurma olanağının bulunması, mezunlarına tüm Avrupa’da geçerliği olan “Europass Mavi Diploma” vermesi, İngilizce eğitim olanağı sunması, Slovakça eğitim görmek isteyen öğrencilerin ücretsiz eğitim alabilmesi, “Bologna Sözleşmesine” taraf olduğundan diplomalarının YÖK tarafından tanınıyor olması, eğitim ücretlerinin ve genel yaşam giderlerinin Batı Avrupa ülkeleri ve ABD ile karşılaştırıldığında oldukça düşük olması gibi nedenlerle Slovakya son yıllarda yurt dışında yüksek nitelikli bir üniversite eğitimi almayı düşünen öğrenciler tarafından ilgi görmeye  başlamıştır.

 Eğitim Ücretleri

Gittikçe yükselen bir başarı eğrisine sahip olan ve AB standartlarında eğitim veren Slovakya üniversitelerinin eğitim ücretlerinin Avrupa ülkeleri ve ABD’nin yanı sıra ülkemizdeki önemli vakıf üniversiteleri ile karşılaştırıldığında da oldukça düşük olduğu görülecektir.

Slovakya’nın en önemli avantajlarından biri de eğitimini İngilizce yerine Slovakça almayı tercih eden öğrencilerin eğitim ücretinden muaf tutulmasıdır. Bu nedenle AB üyesi bir ülkede, uluslararası bir ortamda, yüksek nitelikli bir üniversite eğitimi almayı düşleyen; ancak ekonomik koşuları buna el vermeyen öğrenciler için Slovakya çok cazip bir fırsat sunmaktadır.

Slovakya’daki üniversitelerin eğitim ücretleri üniversitenin akademik niteliklerine, bulunduğu şehre ve öğrencilerine sunduğu olanakların yanı sıra okunacak bölüme göre de değişiklik göstermekle birlikte 2.000 € ila 10.000 € arasındadır. 10.000 € sınırına yaklaşan bölümler Slovakya’daki en iyi üniversitelerin tıp ve diş hekimliği bölümleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğitim ücretlerinin yanında üniversitelerin dönemlik olarak talep ettikleri harç ücretleri de oldukça uygun olmasının yanında Slovakya’daki burs olanakları da diğer birçok ülkeye göre oldukça fazladır. Üniversitelerin sunduğu çeşitli burslardan birini almaya hak kazanan öğrenciler çok düşük ücretlerle eğitimlerini tamamlayabilme olanağına kavuşmaktadırlar.

 Yaşam Giderleri

Yurt dışında üniversite eğitimi almayı düşünen öğrencilerin eğitim kalitesi ve ücretlerinden sonra en çok önem verdiği konu, ülkedeki konaklama olanaklarının niteliği ve ücretleri olmaktadır.

Slovakya’da üniversite öğrencileri okulların bünyesindeki öğrenci yurtlarında oldukça uygun ekonomik koşullarda konaklayabildikleri gibi öğrenciler için uygun olan dairelerden de kiralayabilmektedirler.

Slovakya, AB üyesi bir ülke olarak yüksek standartlarda konaklama olanaklarına sahip olmasına karşın aylık ortalama 200 € kira ücretiyle oldukça ekonomik koşullar sunmaktadır.

Eğitim ve konaklamanın kalitesi ve ücretlerinden sonra öğrenciler açısından en önemli gider başlığı olan yeme – içme giderleri bakımından da Slovakya diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ekonomik koşullara sahiptir.

Slovakya’da ortalama bir restoranda ya da bir fast food restoranında bir öğün için ödemeniz gereken ücret ortalama 5 – 6 € olacakken herhangi bir kafede içeceğiniz bir kahve için de ortalama 1 – 2 € olacaktır.

Slovakya’daki market fiyatlarını incelediğimizde ise temel gıda ürünlerinin ortalama fiyatlarını şöyle sıralayabiliriz:

1 somun ekmek (250 gr): 0.40 €

1 düzine yumurta: 1.90 €

1 kg tavuk kanadı: 4.90 €

1 kg elma: 1.50 €

1 l süt: 0.70 €

1 kg yerli peynir: 7.30 €

1 kg marul: 1 €

1 kg soğan: 0.70 €

1 kg patates: 0.80 €

1 kg domates: 1.90 €

1 kg portakal: 1.45 €

1 kg muz: 1.5 €

 

Öğrenciler için önemli olan bir diğer gider başlığı da ulaşım giderleridir. Slovakya’da bir öğrencinin aylık ulaşım giderinin ortalama 20 € dolayında olduğu düşünüldüğünde bu konuda da öğrenciler açısından önemli bir avantaj söz konusudur.

Toplu ulaşımın yanında diğer ulaşım seçeneklerine baktığımızda 1 litre benzinin 1,35 €, taksi açılış ücretinin 3 €, 1 km taksi ücretinin ise 0,7 € olduğu görülmektedir.

Yukarıda sıraladığımız temel yaşam giderlerinin dışında bir üniversite öğrencisi için önemli olabilecek bazı ürün ve hizmetlerin ücretlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 Aylık internet ücreti: 15,8 €

Aylık su, doğalgaz ve elektrik faturası (ortalama): 150 €

1 dakikalık kontörlü telefon ücreti: 0.07 €

Sinema bileti: 6,5 €

Aylık spor salonu üyeliği: 25 – 35 €

 

Slovakya’daki eğitim ve yaşam giderleri şehirlere ve öğrencinin yaşam biçimine göre bazı değişiklikler göstermekle birlikte Slovakya’da üniversite eğitimi gören bir öğrencinin eğitim ücreti dışında kalan konaklama, yeme – içme, ulaşım, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler  gibi genel yaşam giderleri için 400 – 700 € aralığında bir bütçe ayırmasının yeterli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Eğitim ücretleri ve genel yaşam giderleri göz önüne alındığında Batı Avrupa ülkeleri ve ABD’ye göre oldukça ekonomik olan Slovakya’da Viyana’ya toplu taşıma ile yalnızca 1 saat uzaklıkta, uluslararası bir ortamda, Avrupa standartlarında, eğitimli ve yüksek nitelikli bir nüfusun yaşam sürdüğü oldukça huzurlu ve son derece güvenli, AB üyesi bir ülkede üniversite eğitimi almak için ayıracağınız bütçe, ülkemizdeki vakıf üniversitelerinde eğitim almak için ayıracağınız bütçeden çok daha düşük olacağından hayallerindeki bölümü okuyarak uluslararası bir kariyerin kapılarını açmak isteyen öğrenciler için Slovakya oldukça önemli bir  seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü