Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Slovakya'da Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Slovakya'da Üniversite Eğitimi

Slovakya'da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Gerek ülkemizde iyi bir üniversiteyi kazanabilmek için geçirilmesi gereken zorlu hazırlık süreci gerek nitelikli vakıf üniversitelerinin yüksek eğitim ücretleri gerekse de gençlerin küresel çapta saygınlığı olan üniversitelerde iyi bir eğitim alarak uluslararası deneyim kazanma ve uluslararası alanda değişik kariyer olanaklarını değerlendirebilme isteği gibi birçok etken, Türkiye’den her geçen yıl artan sayıda öğrencinin  üniversiteyi yurt dışında okumayı tercih etmesine neden olmaktadır.

Yakın zamana kadar yurt dışında üniversite eğitimi dendiğinde akla gelen ilk seçenekler Batı Avrupa ülkeleri ve ABD olurken küreselleşmenin getirdiği rekabet ortamının etkisiyle farklı ülkelerde de yüksek nitelikli üniversitelerin sayısının gittikçe artması, sözü geçen ülkelerdeki üniversitelerin eğitim ücretlerinin ve genel yaşam giderlerinin çok yüksek olmasının yanı sıra üniversitelere başvuru koşullarının çok zorlu olması gibi durumlar, ülkemizdeki öğrencilerin farklı seçeneklere  yönelmelerine neden olmuştur.

AB üyesi ve “Schengen” ülkesi olmasının getirdiği birçok avantajın yanı sıra oldukça ekonomik koşullara ve nitelikli üniversitelere sahip olmasıyla son yıllarda uluslararası öğrenciler tarafından yüksek talep gören Slovakya, çeşitli nedenlerle Batı Avrupa ülkeleri ve ABD dışındaki seçenekleri değerlendirmek isteyen öğrenciler için önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan Slovakya’daki üniversitelerde eğitim almanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 

1-   Orta Çağ Avrupa’sının önemli kültür merkezlerinden biri olan ve ilk üniversitenin 15. yüzyılda kurulduğu Slovakya’da oldukça köklü bir akademik gelenek bulunmaktadır.

2-   Geçmişteki başarılarının yanı sıra son yıllarda göstermiş olduğu gelişimle de öne çıkmayı başaran Slovakya, başta Avrupa ülkelerinden gelen öğrenciler olmak üzere, her geçen yıl artan sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığından öğrencilere oldukça çağdaş ve uluslararası bir ortamda üniversite eğitimi  alabilme olanağı sunmaktadır.

3-   Slovakya üniversiteleri QS World University Rankings, Times Higher Education World University Rankings, ARWU World University Rankings gibi dünya genelinde yüksek saygınlığa sahip olan ve YÖK tarafından da tanınan uluslararası akademik derecelendirmelerde yükselen bir eğri sergilemektedir.

4-   AB üyesi olan ve “Bologna Sözleşmesi”nin kurucu ülkelerinden biri olan Slovakya’da Avrupa standartlarında alınan bir üniversite eğitiminden sonra sahip olunan diplomalar tüm dünyada yüksek bir tanınırlığa sahip olduğu gibi YÖK tarafından da tanınmakta ve gerekli süreçlerin ardından Türkiye’de kolaylıkla denklik alabilmektedir.

5-   Slovakya’daki üniversitelerde eğitim alabilmek için Türkiye’de uygulanan TYT ve AYT sınavlarına girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Türkiye’deki herhangi bir liseden mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan öğrenciler, eğitim gördükleri lisenin türüne bakılmaksızın Slovakya’daki istedikleri üniversitenin diledikleri bölümüne başvurabildiklerinden düşlerindeki bölümü okuyarak küresel çaptaki kariyer olanaklarını değerlendirebilme olanağına kavuşmaktadırlar.

6-   Slovakya üniversiteleri, mezunlarına “Europass Mavi Diploma” verdiklerinden bu üniversitelerden alınan diplomalar tüm Avrupa’da tanınmaktadır.

7-   Oldukça güçlü bir tıp eğitiminin söz konusu olduğu Slovakya’daki üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin alacağı diplomalar Avrupa ülkeleri tarafından tanındığından, gerekli koşulları sağlayan öğrenciler Avrupa ülkelerinde doktorluk yapabilmektedirler.

8-   Slovakya’da resmi dil ve eğitim dili Slovakça olmakla birlikte Slovakya’daki üniversitelerde birçok bölümde İngilizce eğitim seçeneği bulunduğundan iş yaşamında ve bilim dünyasında en yaygın dil olan İngilizce eğitim alabilme olanağı bulunmaktadır.

9-   Slovakya’daki üniversitelerde Slovakça eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere ücretsiz eğitim alma olanağı sunulduğundan AB üyesi bir ülkede nitelikli bir üniversite eğitimi almak isteyen ancak ekonomik koşullar nedeniyle güçlük yaşayan öğrenciler için Slovakya çok cazip bir seçenektir.

10-  Slovakya AB üyesi bir ülke olması ve “Bologna Sözleşmesi”ne taraf olmasının yanı sıra üniversitelerin kurmuş olduğu uluslararası ilişkiler nedeniyle de dünya genelindeki birçok üniversite ile öğrenci değişim anlaşmaları olduğundan Slovakya üniversitelerinde okuyan öğrenciler, eğitimlerinin belirli dönemlerini farklı ülkelerdeki saygın üniversitelerde geçirerek uluslararası deneyimlerini zenginleştirebilmektedirler.

11-  Slovakya’daki üniversitelerden alınan diplomalar dünya genelinde yüksek bir tanınırlığa sahip olduklarından bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler farklı ülkelerdeki üniversitelerde yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik ya da mesleki kariyerlerini dünyadaki önemli şehirlerde sürdürebilmektedirler.

12- Yıllık 2.000 – 10.000 € aralığındaki eğitim ücretleriyle nitelikli bir üniversite eğitiminin alınabildiği Slovak’yadaki eğitim ücretleri,  Batı Avrupa ülkeleri ve ABD’de bulunan üniversitelerdeki eğitim ücretleriyle karşılaştırılamayacak kadar ekonomik olmasının yanında ülkemizdeki önemli vakıf üniversitelerinin eğitim ücretlerine göre de oldukça uygundur.

13- Üniversitenin bulunduğu şehre ve öğrencinin konaklama seçimi ile yaşam biçimine göre aylık ortalama 400 – 700 € genel yaşam giderinin söz konusu olduğu Slovakya’daki genel yaşam giderleri, ülkemizde şehir dışında okuyan bir öğrencinin genel yaşam giderlerine oldukça yakındır.

14- Eğitimli nüfusu ve düşük suç oranları ile huzurlu ve son derece güvenli bir sosyal yaşamın egemen olduğu Slovakya’da üniversite öğrencileri, uluslararası bir ortamda oldukça renkli bir eğitim dönemi geçirmektedirler.

15-  Köklü bir tarihe sahip olmasının yanı sıra Orta Çağ Avrupa’sının kültür merkezlerinden biri olan Slovakya’da birçok tarihi eser, müze ve sanat galerisi bulunmakta; yıl boyunca gerçekleştirilen çeşitli konserler ve festivaller ile de öğrenciler zengin bir sosyal yaşamı deneyimleyebilme olanağına sahip olmaktadırlar.

16- Slovakya coğrafi olarak Türkiye’ye çok uzak olmadığından oldukça uygun uçak biletleriyle çok kısa sürede ulaşılabilir bir ülkedir.

17- Slovakya “Schengen” ülkelerinden biri olmasının yanında Avrupa’daki birçok önemli şehre de çok yakın olduğundan ülkedeki üniversite öğrencileri Avrupa’nın diğer ülkelerine rahatlıkla seyahat edebilme ve Avrupa’daki yaşamı serbestçe deneyimleyebilme olanağına sahip olmaktadırlar.

 

 

 

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü