Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiltere'de Lisans Eğitimi | İngiltere'de Üniversite

İngiltere’de üniversite eğitimi zorunlu olmadığı için ücretlidir. Üniversitelerin yıllık harçları İngiliz ve Avrupa Vatandaşları için 6 bin–10 bin Sterlin (Pound) arasında, diğer öğrenciler için ise 15 bin – 25 bin Sterlin (Pound) arasında değişmektedir.

İngiliz ve Avrupa vatandaşları olan öğrenciler çalışma hayatlarına başladıktan sonra ödemek üzere ( borçlanma) bölge eğitim Müdürlüklerine başvuru yaparak ücretsiz eğitim alma hakkına sahip olabilirler ancak diğer ülke vatandaşları için böyle bir imkan bulunmamaktadır.

Önemli bir dip not olarak şunu belirtmeliyiz ki ; İngiliz vatandaşlığına sahip olan çocukların İngiliz öğrencilerin ödediği harç miktarı kadar okul ücreti ödeyebilmesi veya borçlanma sisteminden faydalanabilmesi için eğitiminden önceki son 3 seneyi İngiltere’de okuması gerekmektedir.

İngiltere'de Sınavsız Üniversite

İngiltere’de üniversite eğitimi için bir sınava girmenize gerek yoktur. Üniversiteler sizi lise eğitiminizdeki notlarınıza ve akademik performansınıza göre değerlendirmektedir. İngilizce dil yeterliliğiniz ise diğer bir kabul kriteri olarak karşınıza çıkar ve İngiliz üniversitelerine dil yeterliliğinizi IELTS sınavından (dil yeterliliğini ölçen uluslararası bir sınav) alacağınız puan ile kanıtlarsınız. Bu puan totalde 6.0 veya 6.5 olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise IELTS sınav başvurunuzu yaparken UKVI puan türünden sınava girmenizdir.

İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen adaylar Türkiye’de A level düzeyinde eğitim almadıklarından ( bazı okullar hariç ) dolayı hemen kabul alıp üniversite eğitimlerine başlayamazlar. İngiltere’de Üniversite eğitimi almak isteyen bir öğrencinin hem İngilizcesi iyi olması hem de A level düzeyine ulaşması gerekmektedir ve bu sebepten dolayı "foundation" olarak adlandırılan hazırlık programını okumak zorundadırlar. Foundation programı birçok üniversitenin bünyesinde verildiği gibi özel kolej veya okulların bünyesinde de verilmektedir.   Bir yıl boyunca öğrenciler okuyacakları bölüme göre Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilimler gibi eğitim alacakları alanlara göre destekleyici dersler alırlar. Foundation yılını başarı ile tamamlayan öğrenciler üniversitenin birinci yılına kabul edilirler. Öğrencilerin foundation programına katılabilmesi için ingilizcelerinin yeterli düzeyde olması gerekmektedir ve İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilerin dil hazırlık programına katılmaları gereklidir. Foundation programında ingilizcenin dışında öğrencilere eğitim alacağı alan ile ilgili konularda dersler verilerek öğrencinin üniversiteye ve alana hazırlanması sağlanır.

Genelde Eylül ayında başlayan foundation programlarına öğrenciler, dil seviyeleri IELTS 5.5 seviyesinde ise ocak ayında başlayabilir ve daha kısa sürede üniversite eğitimine hazırlanabilir. İngilizce seviyesi IELTS 6.6 olan, lise not ortalaması da iyi olan bir öğrenciler için nisan ayında başlayan ve 3 ay süren foundation programları da bulunmaktadır.

Türkiye’de yabancı dilde eğitim veren kaliteli bir liseden yüksek not ortalaması ile mezun olan öğrenciler direkt üniversiteye de başlayabilir.

İngiltere’de hazırlık sınıfını atlayarak direkt birinci yıla başvuru yapacak öğrencilerin başvuruları  “UCAS “ adi verilen merkezi bir sistem üstünden yapılmaktadır. Öğrenciler UCAS aracılığı ile maksimum 5 adet başvuru yapabilmektedirler.


İngiltere Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Öğrencilerin Üniversite başvuruları UCAS aracılığıyla lise son sınıfın başında yapılır ve her öğrenci bireysel olarak değerlendirilir. Eylül ayı başından itibaren öğrencilerin UCAS başvuruları yapılmaktadır. Prestijli ve ünlü üniversitelere başvuracak öğrenciler başvurularını 15 Ocak tarihine kadar yapmalıdırlar. Normal şartlar da uluslararası öğrenciler için son başvuru tarihi 30 Haziran’dır.

Oxford – Cambridge Üniversiteleri programları ( tüm programlar ) ve diğer üniversitelerin tıp, diş hekimliği, veterinerlik programları için bu tarih geçerli olmamakla birlikte bu üniversiteler ve belirtilen bölümler için en son başvuru tarihi 15 Ekim’dir.

İngiltere’de Lisans( Üniversite) eğitimi genellikle 3 yıl sürmektedir. Bazı teknik ve staj zorunluluğu olan bölümlerde eğitim süreci 4 yıla kadar çıkmaktadır. Tıp, diş hekimliği gibi bölümlerde ise eğitim süreci 5-6 akademik yıla kadar uzayabilmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimi alan öğrenciler bölümleri ile ilgili dünya standartlarında eğitim alırken bir yandan da dünyanın birçok ülkesinden gelen ve farklı etnik yapılara sahip pek çok uluslararası öğrenci ile aynı ortamda bulunmanın ve yaşamanın avantajından faydalanmaktadırlar.

İngiltere’deki üniversitelerin yıllık ücretleri okunacak bölüm ve okullarla göre farklılık göstermektedir. Genelde yıllık eğitim ücretleri 5000 – 15.000 Sterlin (Pound) arasında değişiklik gösterir.

İngiltere'de üniversite eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için ofislerimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü