Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiltere'de Yaşam ve Eğitim Maliyetleri

İngiltere’de Yaşam

İngiltere zengin tarih ve kültür yapısından dolayı müzeleri, sanat galerileri, dünyaca ünlü müzikal şovları, tiyatroları, parkları ve müzik etkinlikleri ile çok doyurucu kültürel ve sosyal değerlere sahiptir.

İngiltere’de her zaman yapacak bir şey bulursunuz. İster bir kahve içmek için arkadaşlarınız ile buluşun, dar sokaklarında tarihi binalarının arasında gezin, ister film izleyin, ister tiyatroya gidin, ister canlı bir orkestra performansını izleyin, otantik kafelerinde ve publarında bir şeyler için , restoranlarında yemek yiyin. İngiltere’de yapacak bir şey her zaman bulunur.

Aynı zamanda dil eğitimi veren kurumlar öğrencileri için sürekli aktivite ve etkinlikler düzenleyerek dil eğitimine gelmiş olan öğrencilerini bir araya getirip hem eğlenerek güzel vakit geçirmelerini, hem de dili kullanmalarını sağlayacak platformu oluşturmaya çalışırlar.

İngiltere, sanıldığının tam aksine tipik misafirperverliğinin yanında diğer Avrupa ülkelerine nazaran ırkçılığın minimum seviyede olması, birbirine saygı duyan güler yüzlü insanları, doğa ile iç içe sportif yaşamı, çok kültürlü kampüs yaşamı, kafeleri, restoranları, bohem şehirleri, muhteşem mimarisi, canlı ve heyecan verici gece hayatı ile öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkeler arasında ilk sıralardadır. İngiltere nüfusunun büyük çoğunluğu Londra’da yoğunlaşmıştır. Ülke olarak hem dünyanın en önemli iş hem de finans merkezi olan Londra birçok öğrencinin vazgeçilmezidir.

İngiltere denildiğinde ilk akla gelen şehir Londra olsa da  muhteşem güzel plajları ile Devon, Roma döneminden kalma tarihi binaları ve geçmişi ile Bath, müzeleri, sanat galerileri, futbol takımı ile ünlü liman kenti Liverpool,  18. yüzyılda dünyanın sanayileşmiş ilk şehri ve bugün futbol kulübü ile sayısız başarıya imza atmış Manchester, sahil , eğlence ve otantik dar sokakları ile Brighton ve Bournemouth yabancı öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği şehirler arasındadır.

Dünyanın sayılı kültür merkezlerinden biri olan İngiltere’de 500’ü aşkın sayıda müzik festivali başta olmak üzere , tiyatro, sanat, edebiyat festivali düzenlenmektedir.

İngiltere’de İklim

İngiltere denilince ilk aklımıza gelenlerden biri de meşhur puslu havası ve hiç bitmeyen yağışlardır. İngiltere’de ılıman okyanus iklimi hüküm sürmektedir. Kış aylarında sıcaklığın sıfırın altına düştüğü, yaz aylarında da sıcaklığın 32 derecenin üstüne çıktığı pek görülmez. Nem oranı yüksektir ve yıl boyunca yağış görülmektedir. Hava durumu gün içinde bile değişiklik gösterebilmektedir. En soğuk ayları  ocak ve şubat, en sıcak ayı ise temmuz ayıdır. mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları oldukça ılıman geçer.

İngiltere’de Toplu Taşıma ve Ulaşım

İngiltere aynı zamanda toplu ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir ülkedir.

Şehir içinde metro, otobüs, tren, tur otobüsleri ve bisiklet ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.


unsplash-logoAdrien Ledoux

Londra’da ulaşım

Londra’da ulaşım TfL (Transport for London) şirketi tarafından idare edilmektedir. Tek seferlik bilet için istasyonlardan bilet alabilir veya uzun süreli kalacak olan öğrenciler “OysterCard” veya “Travel Card” tercih edebilirler. Oyster kartı 5 Sterlin’e alıp istediğiniz kadar yükleme yapabilirsiniz.

Londra ‘da ulaşımda en çok tercih edilen araçlardan birisi de efsanevi siyah taksileridir. Taksimetre sistemi ile çalışan taksilerde sürücü ile pazarlık yapabilirsiniz. Ancak toplu taşıma araçlarına göre ücretleri daha yüksektir. Genelde kilometre başına 5-8 sterlin arasında çalışmaktadırlar.

Londra’da Metro ile Ulaşım

Şehir 6 zone'dan yani bölgeden oluşmaktadır. 1. Zone merkeze en yakın olan bölge, 6. Zone ise en uzak bölgedir. Bölgeler arası mesafeye göre bilet fiyatları farklılık göstermektedir.

Zone’lara (bölgelere) göre günlük bilet fiyatları 4.80 Sterlin ile 6 Sterlin arasında farklılık gösterir.

Tren ile ulaşım; Şehirlerde tren ağı çok yaygın olduğu için OsyterCard veya alacağınız seyahat kartı ile istediğiniz mesafede yolculuk yapabilirsiniz.

Bisiklet ile ulaşım; İngiltere’deki en yaygın, en çok tercih edilen ulaşım türü olduğunu söyleyebiliriz. Genelde öğrenciler ulaşımı ekonomik maliyetlere çekebilmek için bisiklet kiralamayı veya satın almayı tercih ederler.

İngiliz Mutfağı;

Geleneksel İngiliz yemeklerinin temelinde patates, haşlanmış sebze ve fırınlanmış et çok önemli bir yer tutar. Fish and chips dediğimiz yanında patates kızartması ile sunulan balık ‘da öğrencilerin tercih ettiği en popüler İngiliz yemeklerinin arasındadır. Yorkshire adındaki pudingleri en çok duyacağınız tatlı türüdür. İngilizler bunu bir tatlı olarak değil yemeğin bir parçası olarak tüketmeyi tercih ederler. Etli ve etsiz börek Restoran ve barların olmazsa olmaz menülerinde yer alır. İngiliz kahvaltısında ise; bizim kültürel olarak çok tercih etmediğimiz yumurta, domuz eti, sosis , domates, fasulye , tost ve bazen de mantar yer almaktadır.


unsplash-logoRafelia Kurniawan

Özellikle Londra İngiliz, Türk, Hintli, Asyalı ve diğer pek çok milletten buraya yerleşmiş karışık popülasyonu sebebiyle hem kültürel hem de gastronomik anlamda çeşitlilik cenneti diyebiliriz.

Bulabileceğiniz en ucuz yemek çeşitlerinin ortalama fiyatları baz alacak olursak;

Kahvaltı için en az 3-4 Pound civarında, ortalaması 5-6 Pound seviyesindedir.

Öğle Yemeği (sandviç alıp şehri gezmeye devam edeceğinizi düşünürsek) 3-4 Pound civarında.

Bir cafe veya pubta basit bir öğle yemeği yemek isterseniz de en az 6-7 Pound civarı.

Akşam yemeği bütçeniz de en az 10-15 Pound civarında olacaktır ancak iyi bir restoranda ise 50 pound’a kadar yemek ücreti çıkabilir.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü