Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiltere'de Eğitim Sistemi

İngiltere’de 5 aşamalı bir eğitim sistemi uygulanmaktadır;

  • Early Years ( Okul Öncesi)
  • Primary School ( İlkokul)
  • Secondary School ( Ortaokul)
  • Futher Education ( Kolej)
  • Higher Education ( Üniversite, Yüksek Lisans, Doktora vs.)

Primary School/Infant School ( Anaokulu)

Başlangıç yaşı    : 4 veya 5 yaş

1.Yıl                    : 5 veya 6 yaş

2.Yıl                    : 6 veya 7 yaş

Primary School/Junior School ( İlkokul)

3.Yıl                    : 7 veya 8 yaş

4.Yıl                    : 8 veya 9 yaş

5.Yıl                    : 9 veya 10 yaş

6.Yıl                    : 10 veya 11 yaş

Secondary School- High School (Ortaokul – Lise)

7.Yıl                    : 11 veya 12 yaş

8.Yıl                    : 12 veya 13 yaş

9.Yıl                    : 13 veya 14 yaş

10.Yıl                  : 14 veya 15 yaş

11.Yıl                  : 15 veya 16 yaş

İngiltere’de yasalara göre zorunlu eğitim 5 yaşında başlayıp 16 yaşına kadar devam ediyor. İlkokul, ortaokul, kolej eğitimini kapsayan zorunlu eğitim dönemi devlet tarafından ücretsiz desteklenmektedir.

İlkokullarda ders yılı ortalama olarak 38 hafta sürmektedir. Yaz tatili süresi ise 6 haftayı kapsamaktadır. Ayrıca 2 hafta Noel tatili, 2 haftada bahar tatili (Paskalya tatili), ekim, şubat ve mayıs aylarında da birer haftalık halfterm (Yarı dönem) tatilleri bulunmaktadır.

Secondary School’larda öğrenciler ilk üç senenin müfredatını tamamladıktan sonra okullar tarafından yapılan sınavlara girerler. Sonuçlara göre, General Certificate of Education(GCSE) sınavları için hangi konuya çalışacaklarını seçerler ve son iki yılı seçtikleri konulara göre eğitim alarak tamamlarlar. GCSE, ulusal bir sınavdır ve 16 yaşında alınır. Genellikle sekiz konu seçilir. Çoğunlukla matematik, ingilizce, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih ve fransızca seçilmektedir. Konular okuldan okula değişebilmektedir. GCSE sınavlarında başarı elde eden öğrenciler Senior High School’a devam ederler veya okuldan ayrılırlar. GCSE sınavları, Türkiye’de ki benzer sınavlar gibi aynı günde tüm öğrenciler tarafından alınır.

High School lise eğitimi alacak öğrenciler için İngiltere, diğer avrupa ülkelerinden farklı olarak ebeveynleri İngiltere’de yaşamayan öğrencileri de lise eğitimi için kabul etmektedir. Kısaca İngiltere’de dünyanın en prestijli ve ünlü özel liselerinde uluslararası öğrenciler de eğitim alabilmektedir. Öğrenciler GCSE sınavını geçtikten sonra seçtikleri alan ile ilgili olarak üniversite eğitimlerine lisede hazırlanmaya başlarlar.

Türkiye’deki ilkokul sürecini tamamlamış olan bir öğrenci, ortaokul eğitimine İngiltere’de devam edecekse, öncelikli olarak dil yeterliliğine ulaşana kadar ingilizce dil eğitimi alır. “GCSE “sınavına hazırlık programına tabii tutulur ve sonra orta eğitimine devam hakkını elde eder. Ortaokulu Türkiye’de bitirerek İngiltere’ye gelmiş bir öğrenci ise yine dil yeterliliğine ulaşana kadar dil eğitimi alır sonrasında iki yıllık orta öğrenimini İngiltere’de tekrar alarak Public School’lara gitmeye hak kazanır.

İngiltere'de eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak için ofislerimize gelebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü