Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Çin'de Üniversite Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Üniversite > Çin'de Üniversite Eğitimi

Çin'de Üniversite Eğitimi | Çin Üniversiteleri | Çin'de Lisans Eğitimi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde üniversite eğitiminizi dilerseniz Çince dilerseniz İngilizce olarak alabilirsiniz. Çin’de bölgelere göre Çince’nin lehçeleri farklılık gösterir, Mandarin lehçesi başta olmak üzere Wu, Yue, Min, Jin, Hakka, Xiang, Gan, Pinghua dokuz ana lehçe bulunur. Fakat Çince üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Mandarin lehçesinde eğitimlerini alırlar. Çünkü Mandarin lehçesi yaklaşık 850.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Çince hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin, Çince yeterlilik sınavına (HSK) girmeleri ve bu sınavda 7 üzerinden 4 puan almaları gerekir.  Daha sonra üniversite eğitimlerine başlayabilirler.


HSK sınavı daha çok kelime ezberlemeye dayalı bir sınavdır. Öğrenciler eğer 1 akademik yıl alınan Çince hazırlığın sonunda HSK sınavında başarılı olamazlar ise 1 dönem daha (2 dönemde olabilir) Çince hazırlık bölümüne yeniden kayıt yaptırarak, daha sonra HSK sınavına girebilirler. Çin üniversitelerinde bir dönem 4 aydır. HSK sınavından en az 4 puan alan, yani başarılı olan öğrenciler Çin’de bulunan tüm üniversitelere ve bölümlere başvuruda bulunabilmektedir.  İngilizce olarak lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler ise TOEFL veya IELTS sınavlarına girmelerine gerek kalmadan bir çok bölümde başvurularını gerçekleştirebilirler. Çin üniversiteleri herhangi bir İngilizce muafiyet sınavı veya uluslararası geçerliliği olan bir sertifika talep etmeden başvuruları kabul ederler. İngilizce bölüm ücretleri Çince bölüm ücretlerinin nerede ise iki katıdır. İngilizce bölümlerin yıllık ücreti 36.600 Yuan civarındadır. İngilizce eğitim alan öğrenciler bölümlerine geçip eğitimlerine başladıktan sonra zorunlu Çince derslerine de girmek zorundadır.Zorunlu Çince dersleri haftada 2 ila 4 ders arasındadır. 

Çince bir bölümde eğitim almanın avantajları nelerdir?

Lisans (üniversite) eğitimini Çince almanın en büyük avantajlarından birisi Çince bölüm ücretlerinin daha düşük olmasıdır. Ayrıca öğrencilerin Çin’de yaşamlarını sürdürecekleri de düşünüldüğünde Çince eğitim almak oldukça avantajlıdır. Çince dünyada en çok konuşulan dildir. İngilizce ve Almanca’dan sonra en önemli ticaret dilidir. Günümüzde tüm dünyada Çince diline hakim olan kişilerin kariyerlerinin oldukça parlak olduğunu görebiliyoruz.

Çin’de hangi bölümlerde üniversite eğitimi alabilirsiniz?

Çin Halk Cumhuriyeti’nde tüm mühendislik bölümlerinden, tüm iktisadi idari bölümlere, tıp başta olmak üzere tüm sağlık bölümlerinden, tüm sosyal bilimler ile ilgili bölümlerde üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Çin’de üniversite eğitimi kaç yıl sürmektedir?

Çin’de üniversite eğitim ülkemizdeki ile aynı olup 4 akademik yıl sürmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi Çin’de de Tıp bölümü altı akademik yıl, eczacılık ve hemşirelik 5 akademik yıl sürmektedir.

Lisans Bölümleri

Eğitim Süresi

Yıllık Ücretleri

Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği

Tıp: 6 yıl

Diş Hekimliği: 5 Sene

Eczacılık: 4 Sene

 

3,080$ – 4500 $

Mühendislik Alanları

4 Sene

1850$ - 4000 $

Ekonomi, İşletme vb. Bölümler

4 Sene

1850$ - 4000 $

Hukuk ve Siyasal Bilimler

4 Sene

1850$ - 4000 $

 

 

 

 

Çin’de burs imkanlarından nasıl faydalanabilirsiniz?

Çin’de üniversite eğitiminiz devam ederken akademik performansınıza bağlı olarak bir çok burs imkanı da sizleri beklemektedir. Eğer Çince eğitim alıyorsanız burs alma şansınızın daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Burs başvuruları üniversitelerin bünyesinde yapılmakla birlikte, öğrencilerin mayıs ayından önce mutlaka burs seçeneklerini inceleyip başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Çin’de üniversite bölüm ücretleri nedir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1 akademik yıl için bölüm ücretleri 16.000 Yuan ile 34.000 Yuan arasındadır. Devlet yurtları ise yıllık (12 ay) toplam 900 Dolar (USD)  civarındadır. Devlet yurtları üniversitelerin kampüslerinin içerisinde yer alır. Genelde üniversite kampüsleri çok geniş alanlara kurulmuştur ve yurtlardan bölümlere ulaşım genelde bisikletle veya otobüsle yapılır.

Çin’de yaşam maliyetleri nedir?

Çin’de yaşam masrafları öğrenciler için çok daha ekonomiktir. Bir öğrenci konaklama dahil ortalama yaşam masrafları 200-400 Dolar (USD) civarındadır.

Çin'de Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Çin'de Lisans Ücreti: 2.300 Dolardan (USD) başlayan fiyatlar

Çin'de Yüksek Lisans (Master) Ücreti: 3.000 Dolardan (USD)  başlayan fiyatlar

Çin'de Konaklama Ücreti: 900 Dolar civarında (USD) (Yıllık)

Yaşam Maliyetleri: 200 Dolar (USD) /Ortalama olarak 1 ay yeterli olacaktır

Çin'de Konaklama Seçenekleri

             Tek kişilik ve çift kişilik konaklama seçenekleri mevcuttur.

       Genelde öğrenciler fiyattan dolayı çift kişilik odalarda kalmayı tercih ediyor.

       Odaların fiyatı 900 Dolar (USD) civarında olmakla birlikte üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebiliyor.

       Odalar kampüsün içinde bulunur.

       Genelde odaların içinde buzdolabı, çalışma masası, tuvalet, duş, klima mevcuttur.

 Çin’de üniversite eğitimi alırken ne kadar devamsızlık hakkınız bulunmaktadır?

Çin’de üniversite eğitimi alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de öğrencilerin devamsızlık hakkının en fazla 4 gün olmasıdır. Herhangi bir sağlık mazeretine dayalı hastane raporu olmayan öğrenciler dönem tekrarı yapmak zorunda kalırlar. Sınıfların kapılarında yüz okuma sistemi olduğu için, öğrencilerin mazeretsiz devamsızlık yapma şansı yoktur. Ayrıca üniversite eğitimini İngilizce veya Çince alan tüm öğrenciler,  zorunlu olarak Çin’de yaşam dersine girerler.

Çin'de üniversite eğitimi ile ilgili sorularınız olursa ofisimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü