Çin'de Eğitim Almak İsteyenlere 13 İkna Edici Sebep

Çin'de Yükseköğrenim Görmek İçin 13  Neden

 1. Dünya Sıralamasında ilk 1000 içerisinde 72 Çin üniversitesi olması
 2. 300'den fazla üniversitede İngilizce dilinde eğitim imkanı
 3. Eğitim ve Konaklama dahil yıllık 2500 USD’den başlayan ücretler
 4. Geniş seçeneklerle burslu eğitim imkanı
 5. Geniş olanaklara sahip devlet üniversiteleri
 6. Dünyanın en büyük 2. ekonomisi
 7. Zengin ve geniş bir kültüre sahip olması
 8. Çok güvenli bir ülke olması
 9. Kolay kabul prosedürleri
 10. Diplomaların uluslararası ve YÖK tanınırlığı olması
 11. Dünyada en çok insanın konuştuğu dili öğrenme fırsatı
 12. İstenilen bölümü okuma imkanı
 13. Mezuniyet sonrası çalışma imkanı

Çin’de uluslararası eğitime verilen önem gün geçtikçe artmaktadır.

Ekonominin devleri arasına giren Çin, çıtayı eğitim alanında da yüksek tutmayı başarmaktadır. Uluslararası öğrenci sayısının gün geçtikçe arttığı ülkede, 350’den fazla yeni yükseköğretim kurumu açılmıştır. Yüksek öğretimin yabancı öğrenciler için daha cazip hale getirilmesi ve eğitimin uluslararası düzeye ulaşması için İngilizce dil eğitim programları konulmuş, programlar gün geçtikçe arttırılmıştır. Çin eğitim sistemi dünya standartlarını yakalama konusunda ciddi bir ivme yakalamıştır.

Dünyanın yükselen ülkelerinin başında gelen Çin, üniversite eğitimi için Türk öğrencilere 2000'den fazla üniversitesiyle kapılarını açıyor. Çin'de üniversite eğitimi alanlar dünyanın en büyük  ekonomisinde çalışma fırsatı ve daha bir çok imkana sahip oluyor. Çince eğitimin yanı sıra 300'den fazla üniversitenin İngilizce dilinde eğitim sunması da Türk öğrenciler tarafından adaptasyon sürecini hızlandırıyor. İstatistiklere göre, 2018'de 200'den fazla ülke ve bölgeden yaklaşık 500.000 uluslararası öğrenci Çin’de yükseköğrenim almak için gelmiştir.

Çin Üniversite başvuru ve kabul süreçleri açısından bir çok ülkeye göre hızlı olması ve kolay kabul işlemleriyle de öne çıkmasının yanında, YÖK denkliği ve uluslararası tanınırlığı ile mezuniyet sonrası süreçlerde öğrencilerin kariyer hedeflerinde hızla ilerlemelerini sağlamaktadır.

Ekonomide dünya devi olan Çin’de yükseköğrenim gören öğrenciler kariyer hedeflerine çok hızlı ulaşabilirler.

Batılı ekonomi devlerine karşı tarihsel, kültürel ve dildeki köklü farklılıklardan dolayı tezatlık gösteren Çin, ticaret alanında da farklı bakış açısı ve uygulamaları ile öne çıkmaktadır. Bu nedenle Çin’de yükseköğrenim görmenin en önemli avantajlarından biri dünya ekonomi devlerinden biri olan Çin’in ekonomi alanında adımlarını takip edebilmek, tecrübe edebilmek ve dünya ekonomisinin işleyişini karşılaştırmalı olarak anlayabilmektir. Bir diğer avantaj ise, dünyada en çok konuşulan dil olan Çince’nin öğrenilmesi ile kariyer alanında yükselmenin güçlü ve hızlı olmasıdır. Eğitim maliyetlerinin özellikle birçok Avrupa ülkesine göre uygun olması, Çin’de eğitim almanın tercih nedenlerinden bir diğeridir. Yıllık 16.000 Yuan ile 34.000 arasında ücretlerle Çin’de yükseköğrenim alabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi arasında 72 Çin üniversitesinin de yer alıyor olması günümüzde Çin’deki eğitimin kalitesini ve rekabet gücünü göstermektedir.

Batı ülkelerinden çok düşük maliyetler ile Çin’de yükseköğrenim görebilirsiniz

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1 akademik yıl için bölüm ücretleri 16.000 Yuan ile 34.000 Yuan arasındadır. Devlet yurtları ise yıllık (12 ay) toplam 900 Dolar (USD)  civarındadır. Devlet yurtları üniversitelerin kampüslerinin içerisinde yer alır. Genelde üniversite kampüsleri çok geniş alanlara kurulmuştur ve yurtlardan bölümlere ulaşım genelde bisikletle veya otobüsle yapılır. Çin’de yaşam masrafları da öğrenciler için çok daha ekonomiktir. Bir öğrenci konaklama dahil ortalama yaşam masrafları 200-400 Dolar (USD) civarındadır.  Özetlemek gerekirse üniversite ücretleri ve konaklama dahil tüm yaşam masrafları, yıllık ortalama en fazla 10.000 Dolar (USD) civarındadır.

Çin'de Yüksek öğrenim Maliyetleri

Çin'de Lisans Eğitimi Ücreti: 2.300 Dolardan (USD) başlayan fiyatlar

Çin'de Yüksek Lisans Eğitimi Ücreti: (Master): 3.000 Dolardan (USD)  başlayan fiyatlar

Çin'de Konaklama Ücreti: 900 Dolar (USD) (Yıllık)

Çin'de Yaşam Maliyetleri: 200 Dolar (USD) /Ortalama olarak 1 ay yeterli olacaktır

Çin'de Üniversite Bölümlerine Göre Ücretler

Lisans Bölümleri

Eğitim Süresi

Yıllık Ücretleri

Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği

Tıp: 6 yıl

Diş Hekimliği: 5 Sene

Eczacılık: 4 Sene

 

3,080$ – 4500 $

Mühendislik Alanları

4 Sene

1850$ - 4000 $

Ekonomi, İşletme vb. Bölümler

4 Sene

1850$ - 4000 $

Hukuk ve Siyasal Bilimler

4 Sene

1850$ - 4000 $

 

 

 


Okuma Yazma Oranı

95,1%

Üniversite Sayısı

2.914

Bölüm Ücretleri

1850$’den başlayan fiyatlar

Yurt Ücretleri (Yıllık)

900 $

Yıllık kişi başına düşen milli gelir

15,000 $

Nüfus ( Milyar)

1,386

İşsizlik Oranı

4,8%

 

 

 

Çin'de Konaklama Seçenekleri

               Tek kişilik ve çift kişilik konaklama seçenekleri mevcuttur.

       Genelde öğrenciler fiyattan dolayı çift kişilik odalarda kalmayı tercih ediyor.

       Odaların fiyatı 900 Dolar (USD) civarında olmakla birlikte üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebilir

       Odalar kampüsün içinde bulunur.

       Genelde odaların içinde buzdolabı, çalışma masası, tuvalet, duş, klima mevcuttur.

Çin'de dilerseniz Çince, dilerseniz İngilizce eğitim alabilirsiniz.

İngilizce olarak üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler ise hazırlığın sonunda TOEFL veya IELTS sınavlarına girerek IELTS sınavından en az 5.5, TOEFL IBT sınavından ise en az 70 puan aldıktan sonra bir çok bölümde başvurularını gerçekleştirebilirler. İngilizce eğitim alan öğrenciler bölümlerine geçip eğitimlerine başladıktan sonra zorunlu Çince derslerine de girmek zorundadır. İngilizce hazırlık ücretleri bölüm ücretlerinin nerede ise iki katıdır. İngilizce hazırlık bölümleri 36.600 Yuan civarındadır. Çin’de bölgelere göre Çince’nin lehçeleri farklılık gösterir, Mandarin lehçesi başta olmak üzere Wu, Yue, Min, Jin, Hakka, Xiang, Gan, Pinghua olmak üzere dokuz ana lehçe bulunur. Fakat Çince üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Mandarin lehçesinde eğitimlerini alırlar, çünkü Mandarin lehçesi yaklaşık 850.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Çince hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin, Çince yeterlilik sınavına (HSK) girmeleri ve bu sınavda 7 üzerinden 4 puan almaları gerekir.  Daha sonra üniversite eğitimlerine başlayabilirler. Yükseköğrenimi  Çince almanın en büyük avantajlarından birisi Çince bölüm ücretlerinin daha düşük olmasıdır. Ayrıca öğrencilerin Çin’de yaşamlarını sürdürecekleri de düşünüldüğünde Çince eğitim almak oldukça avantajlıdır. Çince dünyada en çok konuşulan dildir. İngilizce ve Almanca’dan sonra en önemli ticaret dilidir. Günümüzde tüm dünyada Çince diline hakim olan kişilerin kariyerlerinin oldukça parlak olduğunu görebiliyoruz.

Çin'de Burs İmkanları Nelerdir?

Çin’de yükseköğreniminiz devam ederken akademik performansınıza bağlı olarak bir çok burs imkanı da sizleri beklemektedir. Eğer Çince eğitim alıyorsanız burs alma şansınızın daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Burs başvuruları üniversitelerin bünyesinde yapılmakla birlikte, öğrencilerin mayıs ayından önce mutlaka burs seçeneklerini inceleyip başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Çin'de eğitim almak ve daha fazla avantajdan haberdar olmak için ofisimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Bu içerik 09/07/2019 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın