Çin Halk Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti yaklaşık 9,6 milyon km²'lik  yüz ölçümü  (Türkiye’nin 12 katından daha büyüktür.) ile Rusya ve Kanada'dan sonra dünyanın en büyük üçüncü, Asya Kıtası'nın ise en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Ülkenin kuzeyi ve güneyi arasındaki uzaklık yaklaşık 5500 km, doğu ve batısı arasındaki uzaklık yaklaşık 5000 km’dir. Dünya nüfusunun yaklaşık %20'sini Çinliler oluşturmaktadır. 1,5 milyara yakın nüfusu ile dünyanın en çok nüfusa sahip ülkesidir. Nüfusun en yoğun olduğu bölgelerde km² ’ye yaklaşık 400 kişi düşmektedir. Nüfusun yaklaşık %40'ı  (550 milyon) şehirlerde yaşarken, %60’ı kırsal kesimde yaşamaktadır (850 milyon). Nüfusun %48’ini bayanlar, % 52’sini erkekler oluşturmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nde yıllık net nüfus artışı 8.2 milyondur. Dünyanın en kalabalık ülkesi olmasına rağmen, bölgelere göre nüfus dağılımı pek eşit sayılmaz. 

Çin Yönetim şekli: Tek Partili Üniter Sosyalist Cumhuriyet

Çin'in Başkenti: Pekin

Çin Nüfusu: 1,420 milyar

Çin'in Yüz ölçümü: 9.596.961 km²

Çin Para Birimi: Çin Yuanı

Çin Resmi dili: Çince

Çin Ülke Telefon kodu: +86

Türkiye ile uzaklığı: 9-10 saat


Çin'in Popüler şehirleri:  Pekin,  Şangay, Hong Kong, Wuhan, Chongqing ve Guangzhou, Xian, Harbin, Hangzhou, Huangshan, Jinan, Kaşgar, Lijiang, Luoyang, Sanya, Suzhou

Çin'in Konumu: Doğusunda Doğu Çin Denizi ve Sarı Çin Denizi bulunan Çin Halk Cumhuriyeti,  güneyinde Hindistan, Vietnam, Birmanya ve Laos’a, güneybatısında Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan ve Pakistan’a,  kuzeyinde Moğolistan’a, kuzeybatısında Rusya ve Kuzey Kore Cumhuriyeti'ne komşudur.  Çin Halk Cumhuriyeti’nin Büyük Okyanus ile kıyı şeridi 14.450 kilometredir. Kuzeyindeki Gobi ve Taklamakan çölleri ile güneydeki tropikal iklim arasında sık olarak değişiklik gösteren bir iklim ve yeryüzü çeşitliliğine sahiptir. Dünyanın en büyük üçüncü nehri olan Yangtze ve altıncı en büyük nehri olan Sarı Nehri ülkenin en büyük tatlı su kaynaklarıdır.

Çin'in Ekonomik Yapısı:  Çin ekonomisi, son on yılda, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olma yolunda şaşırtıcı bir büyüme yaşadı. Çin Halk Cumhuriyeti,  1978'de ekonomik reformlar programına başladığından bu yana toplam ticaret rakamları yaklaşık 100 ile 4,2 trilyon ABD doları arasında bir artış gösterdi ve ABD’yi geride bırakarak dünyanın en büyük 1. ekonomisi oldu. Özellikle 1980’li yılların sonunda sanayi ve inşaat sektörlerinde ki büyüme hızı ile günümüzde dünyanın üretim merkezi haline gelmiştir. Elektronik eşya ve makineler toplam ihracatın% 55'ini oluştururken, tekstil % 13'ünü, inşaat malzemesi ve ekipmanları  % 7'sini oluşturuyor. Ayrıca, ürettiği ürünler için yeni pazarlar açan birçok ikili ve çok taraflı ticaret anlaşmaları imzalamıştır. 2003 yılında Çin, Hong Kong ve Makao ile Daha Yakın Ekonomik Ortaklık Düzenlemesini imzaladı. Çin ile Asya ülkeleri arasındaki Ocak 2010'da bir Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) imzalandı ve dünyanın en büyük üçüncü serbest ticaret bölgesi kurulmuş oldu. Çin, Avustralya, Şili, Kosta Rika, Kore, Pakistan, Peru, Yeni Zellanda ve Singapur gibi ülkelerle birlikte FTA'yı kurdu. Ayrıca, Körfez İşbirliği Konseyi, Japonya, Norveç ve Srilanka ile müzakere edilen başka FTA'lar da imzalandı.

Çin'de İklim:  İlkbahar ve sonbaharda gündüz sıcaklıkları  +20 ile +30 derece arasında değişmektedir, yine de geceleri çok soğuk olabilir. Farklı iklimi nedeniyle, Çin'in farklı bölgelerinde hava önemli ölçüde değişiklik gösterir. İlkbaharda, Çin'in doğusunda hava sıcaklığı nispeten ılımlı; hava soğuk, rüzgârlıdır ve nadiren kum fırtınaları görülebilir, hava ağırlıklı olarak kurudur. Yaz aylarında, doğuda hava sıcaklığı +24 derecenin üzerine çıkarken, maksimum yağış miktarı yaz döneminde düşer. Şaşırtıcı bir şekilde, sonbaharın ilk ayları en güneşli zamanlardır ve hava oldukça yumuşaktır. Hava sıcaklığı +15 ile + 20 derece arasında seyreder. Çin'in doğusundaki kışlar oldukça soğuk geçer. Hava sıcaklığı sıfırın altına düşer, ancak yine de Tien Shan bölgesi, ülkenin batısı gibi soğuk değildir. Çin'in en soğuk bölümü olan Turpan Havzası'nda, kışın hava sıcaklığı -10 ile -50 arasında değişmektedir.

Çin’de yemek alışkanlıkları:  Çin Halk Cumhuriyeti çok çeşitli ve lezzetli yemekleri ile ünlenmiştir. Çin mutfağı dünya çapında çok büyük bir şöhrete sahiptir ve ülkenin neredeyse beş bin yıllık tarihinin kültürünü de temsil eder. Ülke mutfağının çeşitliliği Çin mutfağını, dünyanın en iyi 3 mutfağı arasına sokmuştur. Çin'deki temel gıda genellikle pirinç ve buğdaydır. Darı, mısır, karabuğday, patates, tatlı patates ve birçok baklagiller de yaygındır. Pilavın yanı sıra buharda pişmiş ekmek, erişte, kızartılmış bükülmüş hamur çubukları, buharda pişirilmiş ekmekler, çeşitli yulaf ezmeleri, kekler ve özel yöresel lezzetleri olan atıştırmalıklar Çin’de yemek masalarının en önemli zenginlikleridir.

Çin’de Resmi Tatil Günleri

Yeni yıl: 1 Ocak 

Bahar Festivali: 23 Ocak-7 Şubat 

Dünya Kadınlar Günü: 
8 Mart


Kingming Festivali: 
4 Nisan 

İşçi Bayramı: 1 Mayıs 

Gençlik Günü: 4 Mayıs 

Duanvi Festival: 5 Mayıs/Ay Takvimine göre

Çocuklar Günü: 1 Haziran 

Çin Komünist
 Partisinin Kuruluşu: 1 Temmuz 

Silahlı Kuvvetler Günü: 1 Ağustos 

Ay festivali: 
15 Ağustos 

Ulusal Gün: 
1 Ekim-2 Gün

Çin hakkında daha detaylı bilgi almak için ofisimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Bu içerik 08/07/2019 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın