Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Sistemi | Çin'de Eğitim

Çin’de yaklaşık olarak 850.000 okul (anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise) ve yaklaşık 250 milyon öğrenci bulunur. Çin yönetimine göre Çin eğitim sisteminin amaçlarını, Çin halkının ahlaki, entelektüel ve fiziksel olarak çok yönlü gelişimlerini gerçekleştirebilmelerine olanak sınma, Çin halkının yüksek ideallere ve ahlaki bütünlüğe sahip, iyi eğitimli ve öz disiplinli bireylerden oluşmasını sağlama olarak sıralayabiliriz. Tüm bu amaçlarda da görüldüğü gibi Çin eğitim sisteminde amaçlanan her yönüyle gelişmiş, iyi eğitimli ve kendi ideolojik düşünceleri doğrultusunda insan yetiştirmektir. Çin 1986 yılında zorunlu eğitim kanunu ile zorunlu eğitim uygulamasını başlatmıştır. İlkokula başlama yaşına gelen öğrencilerin okul kayıt oranı, 2017 itibariyle %99.9’a yükselmiştir. Ülkedeki 2 dönemden oluşan eğitim eylül ayında başlayıp, temmuz ayında biter. Tatillerin başlama ve bitiş tarihleri eğitim seviyesine bağlı olarak, eyaletlere göre değişiklik göstermektedir.


Çin'de Anaokulu (Kreş Eğitimi) 

Öğrenciler anaokullarında genellikle 2 yaşında eğitime başlarlar ve 6 yaşında okuldan ayrılırlar. Okul öncesi eğitim zorunlu değildir ve birçok okul öncesi eğitim örgütü özeldir.

Çin'de İlkokul Eğitimi

Çin Halk Cumhuriyetinde ilkokul 6 yaşından başlamak üzere 12 yaşına kadar 6 yıl sürmektedir ve zorunludur.

Çin'de Ortaokul Eğitimi

12 yaşından 15 yaşına kadar olmak üzere 3 yıl sürmektedir. Ortaokul eğitimi de ilkokul eğitimi gibi zorunludur. Buna bağlı olarak zorunlu eğitimin süresi toplam 9 yıldır. Öğrenciler Zhongkao isimli bir sınava girerler ve başarılı olan öğrenciler lise eğitimi almaya hak kazanırlar.

Çin'de Lise Eğitimi

Lise eğitimi 3 yıl sürer ve zorunlu değildir. Lise eğitimlerini tamamlayan öğrenciler lise bitirme sınavına girerler ve burada alacakları puanlar üniversiteye giriş sınavlarında çok önemlidir. Bu konuda büyük rekabet yaşanır.

Çin'de Yüksek Öğretim

Yükseköğretim sadece üniversitelerde verilmektedir. Yükseköğretim 4 veya 5 yıl sürmektedir. Diğer bir yükseköğretim modeli ise 3 yılda tamamlanan sertifika veya diploma veren kolejlerdir. Dünyanın en büyük ekonomisi olan Çin Halk Cumhuriyeti'nde, buna bağlı olarak üniversite kayıt oranı oldukça yüksektir.

Çin'de eğitim hakkında sorularınız olursa ofisimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Bu içerik 08/07/2019 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın