Çin'de Yüksek Lisans Eğitimi | Çin'de Master

Çin’de hangi dillerde yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz?

Çin’de yüksek lisans eğitiminizi dilerseniz Çince dilerseniz İngilizce olarak alabilirsiniz. Çin’de bölgelere göre Çince’nin lehçeleri farklılık gösterir, Mandarin lehçesi başta olmak üzere Wu, Yue, Min, Jin, Hakka, Xiang, Gan, Pinghua olmak üzere dokuz ana lehçe bulunur. Fakat Çince üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Mandarin lehçesinde eğitimlerini alırlar, çünkü Mandarin lehçesi yaklaşık 850.000 kişi tarafından konuşulmaktadır.

Çince hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin, Çince yeterlilik sınavına (HSK) girmeleri ve bu sınavda 7 üzerinden 4 puan almaları gerekir.  Daha sonra üniversite eğitimlerine başlayabilirler. HSK sınavı daha çok kelime ezberlemeye dayalı bir sınavdır. Öğrenciler eğer 1 akademik yıl alınan Çince hazırlığın sonunda HSK sınavında başarılı olamazlar ise 1 dönem daha (2 dönemde olabilir) Çince hazırlık bölümüne yeniden kayıt yaptırarak, daha sonra HSK sınavına girebilirler. Çin üniversitelerinde bir dönem 4 aydır. HSK sınavından en az 4 puan alan, yani başarılı olan öğrenciler Çin’de bulunan tüm üniversitelere ve yüksek lisans bölümlerinde başvuruda bulunabilmektedir.

İngilizce olarak yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler ise TOEFL veya IELTS sınavlarına girmelerine gerek kalmadan bir çok bölümde başvurularını gerçekleştirebilirler. Çin üniversiteleri herhangi bir İngilizce muafiyet sınavı veya uluslararası geçerliliği olan bir sertifika talep etmeden başvuruları kabul ederler. İngilizce yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler bölümlerine geçip eğitimlerine başladıktan sonra, zorunlu Çince derslerine de girmek zorundadır. İngilizce bölüm ücretleri Çince bölüm ücretlerinin nerede ise iki katıdır. İngilizce hazırlık bölümleri 36.600 Yuan civarındadır.


Çince bir bölümde yüksek lisans eğitimi almanın avantajları nelerdir?

Yüksek Lisans eğitimini Çince almanın en büyük avantajlarından birisi Çince yüksek lisans bölüm ücretlerinin daha düşük olmasıdır. Ayrıca öğrencilerin Çin’de yaşamlarını sürdürecekleri de düşünüldüğünde Çince eğitim almak oldukça avantajlıdır. Çince dünyada en çok konuşulan dildir. İngilizce ve Almanca’dan sonra en önemli ticaret dilidir. Günümüzde tüm dünyada Çince diline hakim olan kişilerin kariyerlerinin oldukça parlak olduğunu görebiliyoruz. Daha fazlası için Çin'de eğitim almanın avantajları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çin’de hangi bölümlerde yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz?

Çin Halk Cumhuriyeti’nde tüm mühendislik bölümlerinden, tüm iktisadi idari bölümlere, bazı sağlık bölümlerinden, tüm sosyal bilimler ile ilgili bölümlerde yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Çin’de yüksek lisans eğitimi kaç yıl sürmektedir?

Çin’de yüksek lisans eğitimi ülkemizdeki ile aynı olup 2 akademik yıl sürmektedir.

Çin’de burs imkanlarından nasıl faydalanabilirsiniz?

Çin’de yüksek lisans eğitiminiz devam ederken akademik performansınıza bağlı olarak bir çok burs imkanı da sizleri beklemektedir. Eğer Çince eğitim alıyorsanız burs alma şansınızın daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Burs başvuruları üniversitelerin bünyesinde yapılmakla birlikte, öğrencilerin mayıs ayından önce mutlaka burs seçeneklerini inceleyip başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Çin’de yüksek lisans bölümlerinin ücretleri nedir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1 akademik yıl için yüksek lisans bölüm ücretleri 16.000 Yuan ile 34.000 Yuan arasındadır. Devlet yurtları ise yıllık (12 ay) toplam 900 Dolar (USD)  civarındadır. Devlet yurtları üniversitelerin kampüslerinin içerisinde yer alır. Genelde üniversite kampüsleri çok geniş alanlara kurulmuştur ve yurtlardan bölümlere ulaşım genelde bisikletle veya otobüsle yapılır.

Çin’de yaşam maliyetleri nedir?

Çin’de yaşam masrafları öğrenciler için çok daha ekonomiktir. Bir öğrenci konaklama dahil ortalama yaşam masrafları 200-400 Dolar (USD) civarındadır.

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Lisans: 2.300 Dolardan (USD) başlayan fiyatlar

Yüksek Lisans (Master): 3.000 Dolardan (USD)  başlayan fiyatlar

Konaklama: 900 Dolar civarında (USD) (Yıllık)

Yaşam Maliyetleri: 200 Dolar (USD) /Ortalama olarak 1 ay yeterli olacaktır

Konaklama

  • Tek kişilik ve çift kişilik konaklama seçenekleri 
  • Genelde öğrenciler fiyattan dolayı çift kişilik odalarda kalmayı tercih ediyor.
  • Odaların fiyatı 900 Dolar (USD) civarında olmakla birlikte üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebiliyor.
  • Odalar kampüsün içinde bulunur.
  • Genelde odaların içinde buzdolabı, çalışma masası, tuvalet, duş, klima mevcuttur.

Çin’de yüksek lisans eğitimi alırken ne kadar devamsızlık hakkınız bulunmaktadır?

Çin’de yüksek lisans eğitimi alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de öğrencilerin devamsızlık hakkının en fazla 4 gün olmasıdır. Herhangi bir sağlık mazeretine dayalı hastane raporu olmayan öğrenciler dönem tekrarı yapmak zorunda kalırlar. Sınıfların kapılarında yüz okuma sistemi olduğu için, öğrencilerin mazeretsiz devamsızlık yapma şansı yoktur. Ayrıca yüksek lisans eğitimini İngilizce veya Çince alan tüm öğrenciler,  zorunlu olarak Çin’de yaşam dersine girerler.

Çin'de master yapmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ofisimize uğrayabilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Bu içerik 10/09/2019 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın