Wechat Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

WeChat, aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Çin'in en popüler mesajlaşma uygulamasıdır. Sadece bir mesajlaşma servisi olarak yola çıkılmışken, ödemelerden yolculuğa çıkmak veya hatta uçuş rezervasyonu yapmak gibi her şeyi yapabileceğiniz bir uygulamaya dönüşmüştür.

Telefonunuza uyumlu WeChat uygulamasını indirebilirsiniz.

Wechat Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Çin’de WeChat uygulamasını kullanmanızı kurum olarak öneriyoruz. Çin’de eğer bir WeChat uygulamanız varsa hayatınız daha kolay olacaktır. WeChat sadece WhatsApp ve diğer mesajlaşma programlarından farklı olarak aynı zamanda banka hesabınız ile entegre olmuş bir internet bankacılığı modelidir. Sadece size ait olan bir barkod ile tüm fatura ödemelerinizi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden alışveriş yapabilir, bir taksiye bindiğinizde, bir restoranda yemek yediğinizde bile ödemeyi WeChat ile yapabilirsiniz.

Wechat Mesajlaşma özelliği

WeChat'in başlıca kullanım alanlarından biri mesajlaşmadır. Tıpkı WhatsApp gibi, sizin de dahil olduğunuz konuşmaların listesi yer alır. İnsanları çeşitli şekillerde ekleyebilirsiniz. İnsanlar Çin'de iletişim bilgilerini değiştirdiğinde, genellikle bir kişinin diğerinin telefonunu taradığını görürsünüz. Her WeChat kullanıcısının QR kodu olarak bilinen benzersiz bir barkodu vardır. Bir kişiyi WeChat’e eklemek için diğer kullanıcının QR kodunu taratabilirsiniz. Bir kişiyi eklemek ve yakındaki kişileri aramak için telefon numarası veya kimlik de kullanabilirsiniz. WeChat, insanların Çin'de iletişim kurmalarının ana yollarından biridir. İş yaparken bile insanlar e-posta ya da  WeChat'i tercih etmektedir. Wechat’in daha yaygın olmasının en önemli sebebi Facebook gibi uygulamaların Çin’de yasak olmasıdır. ''Moments” isimli sosyal özellik sayesinde kullanıcılar çok sayıda resim veya video yükleyebilir ve arkadaşlarının yazdığına yorum yapabilir veya beğenebilirler.


WeChat ile tüm ödemelerinizi yapabilirsiniz

Büyük süpermarketlerden en küçük sokak satıcılarına ve taksilere kadar Çin'de hemen hemen her yerde WeChat ile ödeme yapabilirsiniz. Bir Çin banka hesabınız olduğu sürece, bunu WeChat'a bağlayabilirsiniz. App aracılığıyla bir şey için ödeme yapmanın iki yolu vardır. Öncelikle, alışveriş yaptığınız nokta sadece size ait olan WeChat barkodunuzu tarayabilir veya ürün ya da hizmet satın aldığınız satıcının barkodunu tarayabilirsiniz.

Çin'de internetten bir şey satın alıyorsanız, WeChat Pay ile satın alma seçeneğini kullanabilirsiniz. İşlemi onaylamak için bir şifre girmeniz veya bir biyometrik kimlik doğrulama aracı kullanmanız gerekmektedir. WeChat kişilerinize anında para transferleri, faturaların bölünmesini kolaylaştıran ya da sadece Çin'de para taşımayı kolaylaştıran mesajlaşma işleviyle de yapabilirsiniz. Eğer WeChat kullanıyorsanız Çin’de nakit para taşımanıza gerek yoktur.

WeChat süper uygulama olarak kabul edilmektedir

WeChat “süper uygulama” olarak tanımlanmıştır, çünkü her şey tek bir programa entegre edilmiştir. Bankacılık için farklı bir uygulama, mesajlaşmak veya sosyalleşmek için farklı bir uygulama kullanmak yerine bunların hepsini WeChat ile yapabilirsiniz.

Bu içerik 09/07/2019 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın

Hemen Ara

Hemen Arayın