Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Avustralya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Yüksek Lisans > Avustralya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Avusturalya'da Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Avusturalya yüksek öğrenim kurumları; teknik okullar ve üniversitelerden oluşur.

TAFE ( Technical and Further Education) ya da yüksekokul olarak adlandırılan eğitim kurumları öğrencilerine meslek eğitim programları sunmaktadır. TAFE’lere başvuru koşulları, üniversitelere başvuru koşullarından farklıdır. Sunulan eğitim programları sektörel istihdama dayalıdır. 

Avusturalya’daki üniversitelerde akademik yıl 2 döneme ayrılmıştır. Akademik yarıyıl şubat ayının sonu mart ayının başında başlar. Sonbaharla birlikte nisan ayında iki haftalık yarıyıl tatili vardır. Haziran ayının sonu ve temmuz ayının başına doğru yıl sonu sınavları akademik takvimde yer alır. İkinci yarıyıl temmuz/ağustos aylarında başlar ve eylül/ekim civarı ikinci yarıyıl tatili vardır. Kasım/aralık boyunca yıl sonu sınavları yapılır ve yıl sonu sınavlarını Noel tatili takip eder.

Avusturalya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürer. Eğitim yılının 4 yıla tamamlanması ile “Honour” onur öğrencisi olarak adlandırılır. Honour öğrencilerinin arasında yer almak tamamıyla kişinin akademik başarına bağlıdır. Bu eğitim süresince öğrencilerden araştırma tabanlı bitirme tezi yazmaları beklenir.

Avusturalya’da aynı zamanda birçok üniversite bünyesinde öğrencilere iki farklı alanda eğitim imkanı ve çift diploma sahibi olma olanağı sunulur ve böylece öğrenciler çift diplomaya sahip olabilirler.

Foundation Year Nedir?

Avusturalya’da eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler Üniversiteler tarafından istenen dil yeterliliğini ve akademik yeterliliği sağlayamamış ise bir yıl bölüme hazırlık eğitimi almak zorunda kalırlar. Hazırlık yılının içerikleri eğitim alınacak alana göre farklılık gösterir, örneğin “İşletme” veya “Mühendislik” “IT-Computing” gibi. Size hazırlık yılı öneren üniversiteler daha sonra gireceğiniz bölümde geçici bir yer ayırırlar.

Avustralya’da Üniversite Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

• Diploma (ilk başvuru için henüz okuyan öğrencilere gerekli değildir)
• Lisedeki notlarınızın dökümü (transkript)
• İngilizce yeterlilik sınavı sonucu genelde IELTS veya TOEFL sınav sonucu
• Niyet Mektubu
• Gerekiyorsa portfolyo (Sanat ve dizayn bölümleri için)
• Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.

Her geçen gün yabancı öğrenciler arasında popülaritesine arttıran Avustralya, yüksek eğitim programlarında da en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Avustralya’da yüksek lisans programları 1, 1,5 ve 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. 1 yıllık programlar 8 derslik, 2 yıllık programlar 16 derslik stream’e sahiptir

Avustralya Yüksek Lisans Kabul ve Başvuru Şartları:

  • İngilizce yeterlilik seviyesini kanıtlayan IELTS, TOEFL sınav sonucu.
  • Lisans diploması.
  • Lisans transkripti.
  • Not ortalamasının kümülatif olarak 2,5 üstünde olması.
  • CV.
  • Motivasyon mektubu.
  • Referans mektupları.
  • Sanat ve tasarım, mimarlık gibi bölümlerde portfolyo.


Avustralya’da Yıllık Eğitim ve Yaşam Maliyetleri:


Yıllık Akademik Eğitim Ücretleri :  16.000 – 40.000 AU$ arasında değişmektedir.

Ancak MBA gibi bazı spesifik programlarda maliyetler daha yüksek, bazı kolej programlarında maliyetler daha düşük olabilmektedir.

Öğrencilerin okul ödemelerini dönemlik olarak yapmaları mümkündür.

Yıllık Yaşam Giderleri: 12.000 – 18.000 AU$ ( gideceğiniz şehir ve sizin standartlarınıza göre değişiklik gösterebilir)


NEDEN AVUSTRALYA’DA EĞİTİM ALMALIYIM

Avustralya Yüksek Eğitim Standartı ve Eğitimde Eşitlik İlkesi Benimseyen Bir Ülke midir?

Avustralya yenilikçi ve sürekli gelişen eğitim sistemi ve kurumları ile dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ilk 10 ülke içinde yer alıyor.

Avustralya tek başına dünyanın en iyi 100 okulu arasından 8 okula ev sahipliği yapmaktadır. Yani eğitim almak için bu ülkedeki 8 okuldan birini tercih etmeniz durumunda, dünyanın en iyi okullarında okumuş olacaksınız.

Ayrıcalıklı bir eğitim sistemine sahip olması, YÖK tarafından kabul edilen diplomaların verilmesi, eğitim alanında ciddi başarıların elde edilmesi için gerekli altyapının ülkede kurulu olması gibi önemli ayrıntılar, ülkenin daha fazla tercih edilmesini etkilemektedir. 

Avustralya Bana Güvenli Bir Yaşam ve Eğitim Ortamı Sağlar mı?

Avustralya, işsizlik ve suç oranlarının düşüklüğü sayesinde dünyanın en güvenli ülkeleri arasında yer almakta ve vatandaşlarına sunduğu kaliteli yaşam şartları ile  Avustralyalıların diğer gelişmiş ülke vatandaşlarına göre daha uzun bir yaşam sürdükleri bilinmektedir.

Avustralya’da yaşamak demek şanslı biri olmak demek çünkü insanlar gerçekten çok mutlu ve refah düzeyleri yüksek. 2013 OECD verilerine göre Avustralya dünyanın en mutlu ve refah düzeyi yüksek ülkesi durumundadırlar.

Avustralya’daki Eğitim Kurumlarının Kalite Güvencesi ve Uluslararası Tanınırlığı Var mı?

The Educational Services for Overseas Students (ESOS) yabancı öğrencilerin eğitim süreçlerinden hem maddi olarak hem de sosyal olarak yanında yer almaktadır. Öğrencilerin harçlarını ödemeleri konusunda ve ders materyallerini tümüyle sağlaması konusunda hizmet vermekte olan Avustralya hükümetinin resmi organlarından biri olan “Tuition Protection Service (TPS)” aynı zamanda öğrencilere sosyal güvenceler sunmaktadır. Tuition Protection Service; harç ücretini ödeyemeyen öğrencilere yönelik bölüm veya okul değiştirme imkanı yaratmaktadır. Ayrıca yurt dışından gelen öğrencilere yönelik uygun faizli öğrenim kredileri de mevcuttur.  

Avustralya’da Yiyecek İçecek Kültürü nasıldır?

İyi bir restoranın menüsünde göreceğiniz kanguru, timsah gibi seçeneklerle sizi şaşırtacak olsa da çok kültürlülüğün getirdiği bir özellik olarak tüm dünya mutfaklarından seçenekler bulmanın çok kolay olduğu bir ülkedir. Türk mutfağı da dahil tüm dünya mutfakları sanki ana ülkesinde hazırlanmış gibi gerçek lezzetindedir.

Avustralya’da İklim Nasıldır? Mevsimler Türkiye İle Ters mi Yaşanır?

Avustralya oldukça büyük ölçekli bir ada ülkesidir. Güney Yarımküre’de bulunur ve dolayısıyla mevsimler Türkiye’dekine göre ters zamanlarda gerçekleşir. Örneğin, Temmuz ayında Türkiye’de Yaz mevsimi yaşanırken Avustralya’da Kış mevsimi yaşanır. Ülkenin bir kısmına tropik iklim hâkim iken bir başka kısmına ılıman iklim hâkimdir.

Güney Yarımküre’de yer almasından dolayı Avustralya’da yaz aylarında yağışlı geçmektedir o nedenle seyahat etmek için en uygun zaman dilimi İlkbahar ve Sonbahar mevsimleridir.

Dil Eğitimine Giden Öğrenciler İçin Çalışma İzni Var mı?

Dil eğitimi, üniversite ve yüksek lisans eğitimleri sürecinde 20 saat part-time tatil dönemlerinde ise full-time çalışma izni mevcuttur.

Genellikle restoranlarda saatlik ücretler 12-20 $ arasında değişir, büro, resepsiyon ya da ofis islerinde 18-30 $ kazanmak mümkün olabilir. Öğrenciler çalıştıkları iş yerlerine ve ücretlerine de bağlı olmak üzere cep harçlıklarını çıkarabilir ya da yaşam giderlerini tamamı ile karşılayabilirler.

Öğrenciler genellikle restoran otel, kafe gibi iş yerlerinde iş bulurlar; turizm ya da perakende sektöründe çalışan ya da ofis işleri bulan öğrenciler de var.

Üniversite Eğitiminden Sonra ülkede Kalıp Çalışma Şansı Var mı?

Mutlaka herkes üniversite eğitimini tamamladıktan sonra iyi bir işe girmek ve çalışmak ister ve siz Avustralya’da eğitim gördüyseniz diğer adaylardan bir tık önde olduğunuzu söyleyebiliriz. Avustralya’da üniversitelerin neredeyse tamamı tüm dünya ülkeleri tarafından tanınmakta ve işverenler Avustralya’da eğitim kalitesini temel alarak mezunlara öncelik tanımaktadırlar. Aynı zamanda bilgi teknolojisi, bilgisayar programcılığı, teknik bölümler ve sağlık bölümlerinde Avustralya birçok dünya ülkesinden daha çok tercih edilir durumdadır.

 

Diğer bir artı ise Avustralya’da lisans bölümünü (en az 4 senelik) bitirmeniz halinde vizenizi “Temporary Graduate Visa” yoluyla uzatıp çalışma için kalma şansına sahipsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü