Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Yüksek Lisans > Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi | Polonya'da Master


Avrupa'nın son zamanlarda ön plana çıkan, genç nüfusu ve dinamik yapısıyla Polonya, yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için de benzersiz avantajlar sunuyor. Bu avantajların başında, ALES şartı olmaması ve ingilizce eğitim alabilme geliyor. Her geçen gün Polonya üniversitelerinin sıralamalarda yükselmeleri de bu avantajlara ilave edilebilir.

İngilizce seviyeniz yeterli değilse ne yapabilirsiniz?

Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ise üniversitelerin bünyelerindeki İngilizce hazırlık bölümlerine girebileceğiniz gibi, kurumumuzun anlaşmalı olduğu Polonya’da bulunan IELTS ve TOEFL sınav merkezi olan özel dil okullarında İngilizce dil eğitiminizi tamamlayıp IELTS veya TOEFL sınavlarının herhangi birisinden İngilizce dil sertifikanızı aldıktan sonra, yüksek lisans eğitiminize başlayabilirsiniz. Polonya’daki devlet üniversitelerinin birçoğunda yüksek lisans eğitimi İngilizce olduğu için, IELTS veya TOEFL IBT gibi sınavların skorları ile hazırlık eğitimi almanıza gerek kalmaksızın, tüm üniversitelere başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Polonya’da 120 üniversitede İngilizce yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Polonya dünyada ana dili İngilizce olmayan ülkeler arasında en iyi İngilizce konuşulan 10 ülke arasındadır. Polonya’da İngilizce yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin günlük yaşamlarını sürdürebilmeleri, Polonyalılar ile iletişim kurabilmeleri ve çalışabilmeleri için İngilizce konuşmaları yeterli olacaktır. Polonya'da Lehçe olarak ta üniversite eğitimi alabilirsiniz ancak, Lehçenin İngilizceye göre öğrenmesi çok daha zor bir dil olduğunu unutmamalısınız.

Polonya’da yüksek lisans eğitimi kaç yıl sürmektedir?

Polonya’da yüksek lisans eğitimi diğer Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi 2 yıl sürmektedir.

Polonya'da Üniversite ücretleri ve yaşam masrafları ortalama olarak nedir?

Polonya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Slovenya, Kıbrıs ve Malta ile birlikte 1 Mayıs 2004 tarihinde Avrupa Birliği'ne katıldığından bu yana, Euro para birimine geçmeyip para birimi olarak Zloty’i kullanmaktadır. Öğrencilerin aylık olarak ortalama yaklaşık 2.200 Polonya Zloty’si (500 Euro) ile konaklama dahil tüm yaşam masraflarını karşılayabiliyor olmaları da çok büyük bir avantajdır. Polonya'da yüksek lisans bölümlerinin yıllık ücretleri ortalama olarak 2.800 - 4.100 Euro civarındadır. Polonya üniversitelerinde yüksek lisans bölümlerinde seçeneklerin çok fazla olması önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Polonya'da Varşova'nın dışında hangi şehirlerde Master eğitimi alabilirsiniz?

Yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen şehir, aynı zamanda başkent olan Varşova’dır. Varşova’dan sonra Kraków, Łódź,  Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Wroclaw gibi şehirler oldukça büyük gelişmiş şehirler olup, dünyanın en iyi üniversite sıralama kuruluşlarında ilk 500 ve 1.000’de yer alan üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Polonya’dan aldığınız yüksek lisans diplomaları Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanınmaktadır.

Polonya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerin nerede ise tamamı YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) tarafından tanındığı için aldığınız yüksek lisans diplomaları Türkiye’de de geçerlidir. Ayrıca Polonya’dan alınan yüksek lisans diplomaları mavi diplomadır ve tüm Avrupa’da, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya gibi ülkeler başta olmak üzere 180 ülkede tanınmaktadır.

Polonya'da bir yüksek lisans bölümünden kabul aldıktan sonra sizleri neler bekliyor?

Başvurunuzu gerçekleştirip bir üniversitenin yüksek lisans bölümünden kabul aldıktan sonra, öncelikle konaklamanızın ayarlanması gerekmektedir. Vizeye girmeden önce tüm öğrenciler vize başvuru formunda öğrenci olarak Polonya’ya ilk gittikleri gün ikamet edecekleri adresi belirtmelidirler. Kurum olarak öğrencilerimizin konaklamalarını vizeye girmeden önce hazırlamış oluyoruz.  Polonya konsoloslukları öğrenci vizesi için öğrenciler ile bir mülakat veya görüşme yapmazlar. Yalnızca vize belgelerini sunmak yeterlidir. Öğrenci vizesini alan öğrencilerin, öncelikle yolculuk organizasyonlarını yapıp Polonya’ya vardıktan sonra da oturum iznine başvurmaları gerekmektedir.

Dünya sıralamasında ilk 1.000 içinde yer alan Polonya'da master yapabileceğiniz üniversiteler

1) Jagiellonian University (Jagiellonian Üniversitesi)

2) University of Warsaw (Varşova Üniversitesi)

3) AGH University of Science & Technology (AGH Teknik Üniversitesi)

4) Warsaw University of Technology (Varşova Teknoloji Üniversitesi)

5) Adam Mickiewicz University Poznan (Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi)

6) Wroclaw University of Science & Technology (Wroclaw Teknik Üniversitesi)

7) University of Wroclaw (Wroclaw Üniversitesi)

8) Medical University Warsaw (Varşova Tıp Üniversitesi)

9) Nicolaus Copernicus University (Nicolaus Copernicus Üniversitesi)

10) University of Silesia (Silesia Üniversitesi)

11) Medical University Lodz (Lodz Tıp Üniversitesi)

12) Silesian University of Technology (Silesian Teknik Üniversitesi)

13) University of Gdansk (Gdansk Üniversitesi)

14) Medical University Gdansk (Gdansk Tıp Üniversitesi)

15) Lodz University of Technology (Lodz Teknik Üniversitesi)

16) University of Lodz (Lodz Üniversitesi)

17) Gdansk University of Technology (Gdansk Teknik Üniversitesi)

18) Poznan University of Medical Sciences (Poznan Medikal Bilimler Üniversitesi)

19) Medical University of Wroclaw (Wroclaw Tıp Üniversitesi)

20) Medical University of Silesia (Silesia Tıp Üniversitesi)

21) Maria Curie – Skolodowska University (Maria Curie – Skolodowska Üniversitesi)

22) University of Warmia & Mazury Olsztyn (Warmia & Mazury Olsztyn Üniversitesi)

23) Medical University of Lublin (Lublin Tıp Üniversitesi)

Polonya'da yüksek lisans hakkında sormak istediğiniz tüm sorular için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü