Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Yüksek Lisans > İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de yüksek lisans programları genellikle 1 yıl sürmektedir, az sayıda da olsa 2 yıl süren programlar da bulunmaktadır. Genellikle eğitim süreci eylül/ekim aylarında başlar ve 1 yıllık yüksek lisans eğitim süreci, 9 ay ders, 3 ay tez/proje dönemi olarak ikiye ayrılır. Bazı üniversiteler ve bölümlerde  ocak/ şubat ve mart gibi farklı farklı alternatif başlangıç dönemleri mevcuttur.

Lisansüstü programlarının asıl amacı kişiye profesyonel bir yeterlilik derecesi kazandırmaktır. 9 ay ile 1 yıl arasında süren bu programlarda öğrenci süreci ağırlıklı olarak ders alma şeklinde geçirir. Sınavlar ve yüksek lisans tezi sonrası diploma alınır.

İngiltere'de eğitim alabileceğiniz master alanları

MA-Master of Arts (Sosyal Bilimler)

MSc-Master of Sciences (Fen Bilimleri)

MBA - Master of Business Administration (İşletme yüksek lisansı)

Executive MBA (Üst Düzey Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisansı)

LLM – Master of Law (Hukuk Yüksek Lisansı)

MArch – Master of Architecture (Mimarlık Yüksek Lisansı)

MPA- Master in Public Administration (Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı)

MEd – Master of Education (Eğitim Yüksek Lisansı)

MEng - Master of Engineering (Mühendislik Yüksek Lisansı)

MFA – Master of Fine Art (Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı)

MLitt – Master of Letters (Edebiyat ve Yazım Yüksek Lisansı)

MMus – Master of Music (Müzik Yüksek Lisansı)

MPharm – Master of Pharmacy (Eczacılık Yüksek Lisansı)

MTh – Master of Theology (İlahiyat Yüksek Lisansı)

MMed- Master of Medicine (Tıp Yüksek Lisansı)

MS - Master of Surgery (Cerrahi Tıp Yüksek Lisansı) 

MClinDent - Master of ClinicalDentistry (Diş Hekimliği Yüksek Lisansı)

Tüm bu alanlara kabul için ileri derecede ingilizce bilgisi , üniversite not ortalaması, ders saati ve ders içeriklerinin yazılı olduğu transkript, referans mektupları (akademik ve iş tecrübesi), niyet mektubu ve bazı programlarda iş tecrübesi istenmektedir.

İngiltere’de ayrıca araştırmalı yüksek lisans Programları da bulunmaktadır;

MRes – Master of Research (Araştırma Yüksek Lisansı)

Bu 1 yıllık program süresince ders katılımdan ziyade araştırma ve araştırma tezi ön plandadır ve mezuniyet notunuzu araştırma tezinizin başarısına göre verilir.

MPhil – Master of Philosophy  (Doktora öncesi araştırma programı)

Bu yüksek lisans derecesinin Türkiye’de akademik olarak bir karşılığı yoktur ve genellikle 2 yıl sürer. Bu programlar özellikle doktoraya geçiş için kullanılabilir. Öğrenci Mphil sonrasında doktoraya devam ederse program sırasında yaptığı çalışmalarla doktora programı kısmen tamamlanmış olur.

İngiliz üniversitelerinin yüksek lisans programlarında belirledikleri belirli başvuru tarihleri olmak ile beraber bazı üniversitelerde kontenjan olduğu sürece başvurular son ana kadar kabul edilmektedir. Ancak önerilen yüksek lisans başvurularının üniversitelerin belirlediği son başvuru tarihinden veya başlangıç tarihlerinden en az 5-6 ay öncesinde yapılmasıdır.

İngiltere'de Doktora Eğitimi

Doktora derecesi ise daha özgün, araştırmaya ve teze yönelik bir sistemdir ve ortalama olarak 3 yıl sürmektedir. PhD Doktora derecesi tüm İngiltere üniversitelerinde değişik konularda mevcuttur. Fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar gibi birçok alanda doktora dereceleri (PhD) vardır ve yüksek lisans diplomasına sahip olan öğrenciler doğrudan doktora programına başlayabilirler. 3 yılda tamamlanan doktora programlarında kişi spesifik bir konu seçer veya bir araştırma üzerine detaylı bir çalışma yapar. Yapılan çalışma ise öğrencinin birlikte çalıştığı akademisyenin yönetiminde ve değerlendirmesindedir. Araştırmalarını tamamlayan öğrenciler daha sonra doktora tezini yazarlar.

Öğrencinin bir doktora programına kabulünde;  akademik başarıları, yüksek lisans tezi, iş tecrübesi, referanslar gibi kıstaslar ön plana çıkmaktadır.

İngiltere'de yüksek lisans ve doktora eğitimi başvuru, kayıt ve ücretsiz danışmanlık hizmetimiz için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü