Whatsapp
ANA SAYFA ÜNİVERSİTE YÜKSEK LİSANS DİL OKULU YAZ OKULU SERTİFİKA FİYAT LİSTELERİ KATALOG
Whatsapp İndirimli Dil Okulları Document Bilgi İstek Formu

Kanada'da Yüksek Lisans Eğitimi

Ana Sayfa > Yurtdışında Yüksek Lisans > Kanada'da Yüksek Lisans Eğitimi

Kanada'da Master | Kanada'da Yüksek Lisans Eğitimi

Günümüz koşullarında yüksek lisans yapmış olmak öğrencilerin kariyer hedeflerini gerçekleştirmede oldukça önemli hale gelmiştir. Bu nedenle öğrenciler gerek kendi ülkelerinde gerekse dünyanın farklı ülkelerindeki prestijli üniversitelerde yüksek lisans yapmak istemektedir. Kanada da dünyaca tanınmış üniversiteleri, yüksek yaşam standartları, burs ve iş olanakları, proje ve hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere gerekli çalışma koşullarını sunan yüksek nitelikli araştırma enstitülerine sahip olması gibi özellikleri ile her yıl dünyanın farklı ülkelerinden gelen 200 bini aşkın öğrencinin yüksek lisans eğitimi gördüğü bir ülke haline gelmiştir.

Dünyanın en yaşanılır ve en güvenli ülkelerinden biri olan Kanada, sahip olduğu yüksek yaşam standartlarının yanında verdiği kaliteli eğitim ile de ön plana çıkmakta ve üniversitelerin verdiği yüksek lisans diploması dünyanın her ülkesinde yüksek kariyer olanakları sağlamaktadır. Ayrıca yüksek lisans eğitimini Kanada üniversitelerinde gören öğrenciler, bu ülkedeki yüksek nitelikli ve geniş iş alanlarında Kanada vatandaşları gibi iş bulabilmekte ve kariyerlerini bu ülkede sürdürebilmektedirler.

Kanada'da yüksek lisans eğitimi genel olarak 2 yıl sürmektedir, ancak MBA (Master of Business Administration) adı verilen ve genellikle işletme ve ekonomi alanlarında eğitim veren yüksek lisans programlarında öğrenciler 1 yıl eğitim görmektedirler. 2 yıllık yüksek lisans eğitiminin ilk yılı ders dönemi olarak değerlendirilmekte, sonraki yılda ise öğrenciler danışman hocalarının gözetiminde bir yüksek lisans tezi hazırlamaktadırlar. Öğrencilerin sunduğu yüksek lisans tezi, üniversitenin ilgili akademik kurulu tarafından onay aldığında  öğrenciler yüksek lisans derecesi almaya hak kazanırlar.

Kanada'daki üniversitelerin bazılarında tezsiz yüksek lisans programları da bulunmaktadır. Bu programlarda öğrencilerin tez hazırlaması istenmez, sadece eğitimin sonunda uygulanan bitirme sınavında başarılı olmaları yüksek lisans derecesi almaları için yeterli görülür.

Kanada Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

Kanada'daki üniversitelerde lisans döneminde aldığınız eğitimle ilgili alanlarda yüksek lisans eğitimi görebileceğiniz gibi farklı alanlarda da eğitim görme olanağınız bulunmaktadır. Üniversitelerin kabul koşulları farklılık gösterse de temel olarak talep edilen yeterlikler ve belgeler şunlardır:

Lisans Diploması

Kanada’daki üniversitelerin birçoğu yüksek lisans eğitimi görmek isteyen öğrencilerin lisans mezuniyet ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 olmasını talep etmektedir.

Not Çizelgesi (Transkript)

Lisans döneminde görülen derslere ait not çizelgesi de öğrenci seçimindeki önemli kriterlerden biridir. Lisans eğitimini kendi ülkelerinde görmüş olan öğrencilerin not çizelgelerini resmi onayı olan bir kurumda İngilizceye tercüme ettirmeleri gerekir.

GRE veya GMAT Sınav Sonuç Belgesi

Kanada'daki üniversitelerin birçoğu GRE (Graduate Record Examination) veya GMAT (Graduate Management Admission) adı verilen sınavlardan birine ait sınav sonuç belgesi talep etmektedir. Öğrenciler başvuracakları yüksek lisans programları için üniversitelerin hangi sınava ait sonuç belgesini istediklerini araştırmalıdır. Üniversitelerin bu sınavdan istedikleri puan barajları da seçilecek programa göre farklılık göstermektedir.

Referans Mektupları

Lisans döneminde derslerine giren öğretim üyelerinden alınacak referans mektuplarında öğrencinin akademik başarıları, yüksek lisans programına kabul edildiği takdirde bu alana sunacağı katkılar, katıldığı ulusal veya uluslararası projeler, konferanslar ve çalışma grupları ayrıntılı olarak ifade edilmeli ve öğrencinin söz konusu yüksek lisans programı için önemli olan kişisel özellikleri anlatılmalıdır. Zorunlu olmamakla birlikte bir iş tecrübesi olan ve bununla ilgili nitelikli bir referans mektubuna sahip olan adayların kabul alma şansları daha yüksektir.

Başvuru Mektubu

Öğrencilerin kendilerinin kaleme alacağı başvuru mektuplarında başvuruda bulundukları üniversite ve yüksek lisans programını neden tercih ettiklerini, bu alandaki yeterlikleri ile hedef ve hayallerini, bugüne kadar yapmış oldukları akademik, sosyal ve kültürel çalışmaları ayrıntılı ve etkili bir şekilde ifade etmeleri üniversiteler tarafından yüksek lisans programlarına kabul  edilmelerinde etkili olacaktır.

Kanada Eğitim Ücretleri

Kanada'da yüksek lisans programlarının ücretleri eğitim görecekleri üniversiteye ve bölüme göre 15 bin Amerikan doları ila 40 bin Amerikan doları arasında değişmektedir. Kanada'daki üniversiteler arasında çok büyük kalite farkları bulunmadığından ücretler genellikle okulun bulunduğu bölge ve şehre göre değişmektedir. Bu nedenle öğrenciler kendi bütçelerine uygun olan okulları rahatlıkla tercih edebilirler.

Kanada'da Eğitim Alırken Çalışma Olanakları

Kanada'da yüksek lisans eğitimi gören öğrenciler eğitim dönemlerinde maaşlı staj yapabildikleri gibi mezun olduktan sonra da Kanada'da çalışma iznine sahip olarak Kanada vatandaşları gibi ülkedeki yüksek nitelikli ve geniş çalışma alanlarında öncelikli olarak tercih edilmekte ve kariyerlerini bu ülkede sürdürebilmektedirler.

YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Denkliği

Kanada'daki üniversitelerin büyük çoğunluğu dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında yüksek derecelere sahip olduğundan bu okullardan alınacak diplomalar hem dünya genelinde tanınmakta hem de ülkemizde YÖK tarafından kolaylıkla denklik alabilmektedir.

Kanada'da Burs Olanakları

Kanada'da yüksek lisans eğitimi gören öğrenciler ülkedeki devlet kurumları ve üniversiteler ile özel vakıf ve fonların sunduğu burs olanaklarından yararlanabilirler. Kanada'daki yüksek lisans öğrencilerine yönelik burs olanaklarından bazıları şunlardır:

University of Waterloo International Master’s and Doctoral Awards

Kanada'nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Waterloo Üniversitesi tarafından özellikle mühendislik ve girişimcilik alanlarındaki yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim gören başarılı öğrencilere verilen bir burstur. Bu bursu almaya hak kazanan öğrenciler 2 yıl boyunca toplam 8 bin Amerikan doları civarında eğitim yardımı alırlar.

University of Manitoba Graduate Fellowships

Manitoba Üniversitesi tarafından MBA ve Tıp programları hariç diğer alanlarda eğitim gören ve yüksek akademik başarılara sahip olan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen bir burstur. Bu bursu almaya hak kazanan öğrenciler toplam 14 bin Amerikan doları eğitim yardımı alırlar.

University of Calgary Graduate Awards

Dünyaca ünlü Calgary Üniversitesi'nin kendi yüksek lisans ve doktora programlarında okuyan öğrencilere yönelik olarak uyguladığı bir burs programıdır. Bu bursu almaya hak kazanan öğrenciler bölümlerine ve akademik başarılarına göre toplam 1.000 Amerikan doları ila 40.000 Amerikan doları arasında eğitim yardımı alabilirler.

Bunların dışında birçok üniversite ile özel vakıf ve fonlar yüksek lisans öğrencilerine yönelik çeşitli burs programları uygulamaktadır. Ülkemizde de MEB, YÖK, TÜBİTAK gibi kurumların gerekli koşulları sağlayan yüksek lisans öğrencilerinin yurt dışı eğitim masraflarına yönelik burs uygulamaları bulunmaktadır.

Kanada'da master yapmak için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim programları hakkında sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir, bilgi istek formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Yurtdışı eğitim ile ilgili tüm sorularınıza hafta içi ve Cumartesi 24 saat içerisinde dönüş sağlıyoruz.

Beni Arayın
location icon

Orbis Blog

location icon

Tümü